ILPB3/423-280/10-3/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-280/10-3/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku, który wpłynął dnia 23 marca 2010 r. (brak daty wypełnienia) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest wspólnikiem w spółce osobowej prawa handlowego (dalej: SpK). Przedmiotem działalności SpK określonym w umowie spółki SpK, jest m.in. udzielanie pożyczek. Zgodnie z zamierzeniami, w ramach działalności gospodarczej, SpK ma udzielać pożyczek Spółce (swojemu wspólnikowi). Odsetki od tych pożyczek będą wpłacane na konto SpK, zgodnie z postanowieniami umów pożyczki.

W momencie otrzymana odsetek (będących wynagrodzeniem za udostępniony kapitał), SpK wystawiać będzie fakturę VAT, traktując przedmiotową transakcję jako usługę pośrednictwa finansowego podlegającą opodatkowaniu VAT, lecz korzystającą ze zwolnienia z tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej: ustawa o VAT).

Zaciągnięte od SpK pożyczki Spółka zamierza wykorzystać dla finansowania swojej bieżącej działalności gospodarczej (ewentualnie także na cele inwestycyjne).

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie pytania dochodowego od osób prawnych.

Mając na uwadze przedstawiony powyżej stan faktyczny, w celu wyeliminowania wątpliwości co do zasad opodatkowania na gruncie obowiązujących przepisów dot. podatku dochodowego od osób prawnych, w przypadku udzielenia Spółce pożyczki przez SpK, Spółka pragnie potwierdzić jej rozumienie odpowiednich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym, Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

1.

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki z tytułu pożyczki udzielonej Spółce przez SpK zgodnie z postanowieniami odpowiednich umów będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich spłaty.

2.

Czy w przypadku gdy umowa pożyczki przewidywać będzie kapitalizację odsetek, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki z tytułu pożyczki udzielonej Spółce przez SpK, będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź w zakresie pytania nr 2. Wniosek w zakresie pytania nr 1 został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 17 czerwca 2010 r. nr ILPB3/423-280/10-2/DS.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli umowa pożyczki będzie przewidywała kapitalizację odsetek, odsetki od pożyczki udzielonej Spółce przez SpK będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w dacie kapitalizacji.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka zamierza zaciągać pożyczki od SpK w celu finansowania swojej działalności gospodarczej. W związku z powyższym, stwierdzić należy, że koszty związane ze spłatą odsetek z tytułu zaciągniętych pożyczek ponoszone będą niewątpliwie w celu osiągnięcia przez Spółkę przychodów. Nie ma przy tym znaczenia czy i w jakiej wysokości przychody te zostaną zrealizowane. Istotne jest natomiast, aby racjonalna możliwość osiągnięcia przychodów istniała w momencie ponoszenia wydatku.

Ponadto, należy wskazać, że koszty ponoszone z tytułu zapłaty odsetek nie zostały co do zasady wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, jakkolwiek artykuł ten wskazuje specyficzne rodzaje odsetek, które nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów (np. przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy, które nie będą miały zastosowania w omawianym stanie faktycznym).

Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Oznacza to, że odsetki powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów z chwilą ich zapłaty.

Ponadto, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Oznacza to, że odsetki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów z chwilą ich kapitalizacji.

W konsekwencji, w przypadku kapitalizacji odsetek od pożyczki udzielonej Spółce przez SpK, odsetki te będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w dacie ich kapitalizacji.

Pogląd ten znajduje odzwierciedlenie m.in. w interpretacjach indywidualnych wydanych w imieniu Ministra Finansów przez:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 listopada 2009 r. (sygn. IBPBI/2/423-1326/09/AM),

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2009 r. (sygn. IPPB3/423-28/09-2/ER),

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 listopada 2008 r. (sygn. IPPB3/423-1202/08-4/ER).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie dodaje się, że w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl