ILPB3/423-267/08-2/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-267/08-2/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2008 r. (data wpływu 5 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia u Wydawcy momentu powstania przychodów z tytułu sprzedaży książek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia u Wydawcy momentu powstania przychodów z tytułu sprzedaży książek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Główną działalnością Wnioskodawcy jest wydawanie książek PKD 22.11.Z.

Wnioskodawca (zwany dalej Dostawcą lub Wydawcą) zawiera umowy, których przedmiotem jest obrót jej publikacjami książkowymi.

W zakresie sprzedaży książek Wnioskodawcy odbiorcy działającą we własnym imieniu i na własny rachunek.

Cechami wspólnymi zawartych umów są:

a.

bez względu na nazwę (umowa, umowa o współpracy), umowy między Wydawcą a odbiorcą publikacji książkowych, w celu ich sprzedaży na rynku księgarskim,

b.

przekazanie książek przez Wydawcę odbiorcy, celem dalszej sprzedaży, następuje na podstawie dokumentów przewozowych (dostawczych),

c.

umowy zawierają lub nie zawierają klauzuli, że Dostawca pozostaje właścicielem książek do czasu wystawienia faktury na podstawie rozliczenia faktycznie sprzedanych egzemplarzy,

d.

odbiorcy książek przysługuje pełne prawo zwrotu niesprzedanych egzemplarzy, każdej zamówionej publikacji a Wnioskodawca jest zobowiązany do odbioru niesprzedanych książek,

e.

rozliczenie między stronami ze sprzedaży książek, zgodnie z zawartymi umowami, następuje poprzez pisemne powiadomienie Dostawcy o zakresie sprzedaży dokonanej w okresie rozliczeniowym, ustalonym przez strony na jeden lub dwa miesiące,

f.

na podstawie rozliczenia wymienionego w pkt e) Dostawca wystawia odbiorcy fakturę VAT, która stanowi podstawę do zapłaty za sprzedane egzemplarze.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakim momencie należy rozpoznać (wykazać) u Wydawcy przychód z tytułu sprzedaży książek.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód z tytułu sprzedaży książek powstaje u Wydawcy w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie, nie rzadziej niż raz w roku. W sprawie znajduje zastosowanie przepis szczególny określony w art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W tym przypadku, u Wydawcy nie powstaje przychód w momencie wydania książek odbiorcy do sprzedaży, zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Umowy komisu, umowy kolportażu prasy lub umowy między Wydawcą a odbiorcą publikacji książkowych są szczególnymi rodzajami umów sprzedaży, dlatego w celu uwzględnienia odmiennego charakteru tego rodzaju umów (w których wydanie rzeczy nie jest równoznaczne z ich sprzedażą) w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono zmiany modyfikujące obowiązek podatkowy dla wymienionych usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do treści art. 12 ust. 3 ww. ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przepis art. 12 ust. 3a za datę powstania różnego rodzaju przychodów, w tym zwłaszcza przychodów związanych z działalnością gospodarczą, o której mowa w art. 12 ust. 3, określa dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, z tym, że nie może to być dzień późniejszy aniżeli dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Przepis ten wprowadza ogólną zasadę decydującą o dacie powstania przychodu.

Powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia ww. wymienionych zdarzeń, a jeżeli wystąpią one po dniu wystawienia faktury, czy po dniu dokonania zapłaty należności, te dni a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia, decydują o momencie powstania przychodu.

Natomiast, art. 12 ust. 3c ww. ustawy stanowi, że jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Przy ocenie określenia momentu powstania przychodu dla celów podatku dochodowego istotne jest w zasadzie ustalenie daty wydania towaru lub wykonania usługi.

Istnieją jednak przypadki, w których wydanie rzeczy nie jest równoznaczne z ich sprzedażą. Do przypadków takich należą umowy komisu oraz szczególne rodzaje umów sprzedaży, jaką jest umowa między wydawcą a odbiorcą publikacji książkowych w celu ich sprzedaży na rynku księgarskim.

W przypadku, gdy Wydawca książek zawrze umowę z odbiorcą, że wystawienie faktury VAT oraz zapłata za książki następuje w oparciu o miesięczne lub dwumiesięczne rozliczenie dokonane przez odbiorcę, na ostatni dzień każdego miesiąca z tytułu sprzedanych przez niego książek - przychodem należnym dla Wydawcy książek jest kwota wynikająca z wystawionej przez niego faktury VAT, w oparciu o rozliczenie odbiorcy z tytułu sprzedanych książek.

Wobec powyższych ustaleń uznać należy, że datą powstania przychodu z tytułu sprzedaży książek przez Wydawcę, zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl