ILPB3/423-235/11-4/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-235/11-4/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz podatkowych skutków wniesienia aportu do spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 19 sierpnia 2011 r. (data wpływu 22 sierpnia 2011 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz podatkowych skutków wniesienia aportu do spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

X Sp. z o.o. (dalej "X" lub "Spółka") jest spółką należącą do grupy hotelowej Y. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług hotelarskich, a także planuje rozszerzyć działalność o zarządzanie znakami towarowymi.

Działalność hotelarska prowadzona jest przez Spółkę w formie trzech hoteli zlokalizowanych w (...). Każdy z hoteli funkcjonuje jako jednostka organizacyjna wyodrębniona w strukturze X, niestanowiąca jednak oddziału w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm., dalej "ustawa o swobodzie działalności gospodarczej"). W każdym hotelu wyodrębnione są działy, takie jak Administracja, Recepcja, Służba Pięter, Gastronomia, Kuchnia, Centrum Fitness, Dział Techniczny, Dział Sprzedaży i Marketingu, Parking. Na czele każdego hotelu stoi Dyrektor Hotelu.

Spółka jest aktualnie właścicielem dwóch zarejestrowanych znaków towarowych (graficznego i tekstowego), tj. posiada prawa ochronne na te znaki. Znaki te zostały wytworzone przez Spółkę we własnym zakresie. W najbliższym czasie, inne podmioty działające w branży hotelarskiej z grupy Y będą korzystać z przedmiotowych znaków towarowych w oparciu o zawarte z nimi umowy licencyjne. Opłata z tytułu korzystania ze znaków towarowych zostanie uregulowana w umowach licencyjnych i obciążenia dokonywane przez Spółkę z tego tytułu będą dokumentowane fakturami VAT.

Z uwagi na wysoką rozpoznawalność przedmiotowych znaków towarowych i w efekcie ich rosnące znaczenie gospodarcze w działalności Spółki, konieczność ich ochrony, planowaną znaczną liczbę podmiotów, którym znaki zostaną udostępnione na podstawie umów licencyjnych, konieczność zarządzania i administrowania umowami licencyjnymi i rozliczeniami z licencjobiorcami, Spółka planuje w najbliższym czasie wyodrębnienie wewnątrz własnej struktury odrębnej jednostki organizacyjnej - Departamentu Własności Intelektualnej. W związku z tym, Zarząd Spółki planuje podjąć uchwałę w sprawie utworzenia Departamentu Własności Intelektualnej w formie Oddziału w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Zadaniem Oddziału będzie zarządzanie znakami towarowymi posiadanymi przez Spółkę, administrowanie umowami licencyjnymi dotyczącymi korzystania z tych znaków przez inne podmioty oraz prowadzenie z nimi rozliczeń z tego tytułu. Oddział będzie prowadzić nadzór nad sposobem wykorzystywania znaków towarowych przez inne podmioty, będzie zawierać umowy licencyjne na znaki towarowe, rejestrować nowe znaki towarowe, ustalać i pobierać opłaty licencyjne, monitorować płatności z tego tytułu i ściągać zaległe należności, podejmować działania zmierzające do utrzymania wartości, rozwoju i ochrony znaków towarowych.

Oddział (Departament Własności Intelektualnej) znajdzie odzwierciedlenie w zaktualizowanym schemacie organizacyjnym Spółki. Oddział zostanie również zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na podstawie uchwały Zarządu w sprawie powołania oraz przyjęcia struktury organizacyjnej Oddziału, Oddział będzie posiadać formalnie wyodrębnioną strukturę organizacyjną, będzie zatrudniać co najmniej jednego pracownika, który zgodnie z zakresem swoich obowiązków, będzie wykonywać zadania na rzecz Oddziału w ramach prowadzonej przez niego działalności. Pracownik ten będzie odpowiedzialny za funkcjonowanie i nadzorowanie funkcji powierzonych Oddziałowi.

Oddział będzie stanowić odrębne źródło przychodów Spółki. Hotele działające w strukturze X generują przychody z działalności hotelarskiej i gastronomicznej, natomiast Oddział będzie generować w Spółce przychody z opłat licencyjnych za korzystanie ze znaków towarowych przez inne podmioty z grupy Y.

Dla celów sprawozdawczości zarządczej, do Oddziału zostaną przypisane odrębne konta, na których ewidencjonowane będą wszystkie zdarzenia gospodarcze dotyczące Oddziału. Rachunkowość zarządcza jest już prowadzona w ten sposób w stosunku do poszczególnych hoteli, tj. każdemu hotelowi przypisane są odrębne konta, na których ewidencjonowane są związane z nim operacje gospodarcze. Na podobnej zasadzie konta zostaną przypisane również do Oddziału. I tak, na kontach tych ujmowane będą środki trwałe przypisane do Oddziału, zapasy, należności, przychody i koszty, środki pieniężne, zobowiązania, rozliczenia międzyokresowe kosztów, itd. Do Oddziału przypisywane będą i ujmowane na odpowiednich kontach nie tylko koszty bezpośrednio związane z działalnością Departamentu Własności Intelektualnej (np. koszty związane z nieruchomością zajmowaną przez Oddział, wynagrodzenie pracownika Oddziału), ale także - w oparciu o przyjęte klucze alokacji - koszty pośrednie, takie jak opłaty za usługi z zakresu IT, usługi księgowe, itp.

W związku z tym, dla celów rachunkowości zarządczej, w oparciu o wyodrębnioną ewidencję księgową, dla każdej jednostki organizacyjnej (dla poszczególnych hoteli oraz dla Oddziału) będzie mógł być sporządzony odrębny bilans i rachunek wyników. Oddział będzie prowadzić działalność w ramach ustanowionego dla niego budżetu, z którego będzie rozliczany. Oddział będzie także korzystać z otwartego specjalnie dla jego potrzeb rachunku bankowego, z którego będą regulowane zobowiązania powstające w Oddziale oraz na który wpływać będą należności za pobierane przez Oddział opłaty licencyjne.

Siedziba Oddziału będzie znajdować się we (...). Oddział będzie korzystać z pomieszczeń biurowych użytkowanych na podstawie umowy najmu zawartej z innym podmiotem.

Spółka nie posiada własnego działu IT, personalnego, finansowego i księgowego - tego typu funkcje pomocnicze zostały outsourcowane przez Spółkę do profesjonalnego podmiotu, który świadczy na rzecz X usługi w tym zakresie na podstawie odpowiedniej umowy. Usługi te są i będą świadczone na rzecz całej Spółki, tj. zarówno na rzecz poszczególnych hoteli, jak i na rzecz Oddziału.

W związku z wewnętrzną reorganizacją Grupy Y, a także z konieczności przejrzystego prezentowania sytuacji i majątku Spółki na rynku kapitałowym, usprawnienia zarządzania Grupą hotelową, skupienia działalności związanej z własnością intelektualną w odrębnym, wyspecjalizowanym podmiocie, X zamierza wnieść Oddział (Departament Własności Intelektualnej) aportem do spółki kapitałowej X z ograniczoną odpowiedzialnością (z siedzibą w Polsce), której będzie jedynym udziałowcem. W wyniku tej operacji, działalność w zakresie zarządzania znakami towarowymi i administrowania umowami licencyjnymi będzie w całości przejęta i realizowana przez spółkę X. Spółka X będzie, podobnie jak przed wniesieniem aportu Oddział, udostępniać odpłatnie innym podmiotom do korzystania znaki towarowe (na podstawie przejętych od X umów licencyjnych). Spółka X będzie również kontynuować pozostałe działania Oddziału z zakresu zarządzania znakami towarowymi, podejmować działania zmierzające do ich ochrony, rejestracji nowych znaków, monitorować ich wykorzystanie przez inne podmioty. Dzięki temu, X będzie mogła skoncentrować się na działalności hotelarskiej i gastronomicznej.

Przeniesieniu w drodze aportu podlegać będą wszystkie składniki majątkowe oraz zobowiązania Oddziału, a także dedykowany do Oddziału pracownik. W szczególności, w ramach Oddziału do spółki X przeniesione zostaną przypisane do Oddziału i związane z prowadzoną przez niego działalnością w zakresie zarządzania znakami towarowymi i administrowania umowami licencyjnymi:

* środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz wyposażenie wykorzystywane przez Oddział w prowadzonej działalności (takie jak np. meble i urządzenia biurowe, komputery, telefony, licencja na program komputerowy wykorzystywany przez Oddział);

* prawa do znaków towarowych, które to znaki nie zostały ujęte w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych X,

* umowy licencyjne na korzystanie ze znaków towarowych zawarte przez X z innymi podmiotami z Grupy Y;

* prawa i obowiązki (w tym zobowiązania) wynikające z umów z kontrahentami, w tym w szczególności z firmami świadczącymi usługi związane z ochroną i / lub wyceną znaków towarowych, itp.;

* prawa i obowiązki (w tym zobowiązania) wynikające z umowy najmu powierzchni biurowej zajmowanej przez Oddział,

* pracownik Oddziału i rozrachunki pracownicze;

* zobowiązania funkcjonalnie związane z działalnością Oddziału, w tym zobowiązania wynikające z umowy o pracę z pracownikiem Oddziału oraz zobowiązania wynikające z alokowanych do Oddziału kosztów pośrednich;

* rachunek bankowy wykorzystywany przez Oddział oraz znajdujące się na nim środki pieniężne;

* dokumentacja związana z funkcjonowaniem Oddziału;

* należności z tytułu umów licencyjnych i wystawionych z tego tytułu faktur.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy opisany w stanie faktycznym Oddział (Departament Własności Intelektualnej) będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym wartość nominalna udziałów otrzymanych wskutek wniesienia aportem Oddziału do spółki kapitałowej nie stanowi przychodu podatkowego dla Spółki na mocy art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Treść pytania wynika z pisma z dnia 19 sierpnia 2011 r. stanowiącego odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia wniosku.

Zdaniem Wnioskodawcy, Oddział wyposażony w przedstawione w stanie faktycznym składniki materialne i niematerialne, będzie spełniać wszelkie przesłanki, aby zostać zaklasyfikowanym jako zorganizowana część przedsiębiorstwa zarówno na gruncie przepisów o podatku VAT, jak i przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT oraz identyczną definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej "ZCP") oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zdaniem Spółki, przedmiot transakcji (Departament Własności Intelektualnej działający w formie Oddziału) będzie spełniać wszystkie wyżej wymienione kryteria do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o czym świadczą argumenty przedstawione poniżej.

W świetle przytoczonej definicji, ZCP powinna obejmować służące do realizacji określonych zadań gospodarczych składniki majątkowe - materialne i niematerialne. Jak wskazuje się w literaturze, oznacza to, że aby uznać dany zespół składników za ZCP, musi on składać się z co najmniej jednego składnika materialnego i co najmniej jednego składnika niematerialnego (tak np. S. Krempa, "Sprzedaż przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części - podatki dochodowe", Warszawa 2007, s. 53). Podobne stanowisko prezentują także organy podatkowe, m.in. w interpretacji z 29 października 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (znak IBPB1/2/423-875/09/AP) stwierdził, że "podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań)".

Jak zostało przedstawione w stanie faktycznym, majątek Oddziału będzie obejmować między innymi: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, zapasy, umowy z kontrahentami, umowy licencyjne na znak towarowy, należności z tytułu umów licencyjnych, zobowiązania (w tym z tytułu umów o pracę), pracownika Oddziału, prawa do znaków towarowych, dokumentację dotyczącą działania Oddziału, rachunek bankowy Oddziału i znajdujące się na nim środki pieniężne.

Przejście pracownika Oddziału w drodze aportu do innej spółki nastąpi w drodze przejęcia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.). A zatem, z punktu widzenia pracownika, będzie miała miejsce kontynuacja zatrudnienia, a nowy pracodawca przejmie wszystkie obowiązki X wynikające z prawa pracy.

Zobowiązania, o których mowa w definicji ZCP, będą związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Oddział. W związku z utworzeniem i przypisaniem kont księgowych do Oddziału celem ewidencjonowania na nich zdarzeń gospodarczych dotyczących działalności Oddziału, zobowiązania zostaną odpowiednio przyporządkowane do działalności w zakresie zarządzania znakami towarowymi i administrowania umowami licencyjnymi. Przyporządkowaniu podlegać będą wszelkie zobowiązania związane z działalnością Oddziału, w tym z tytułu umów o pracę, umów z kontrahentami i podwykonawcami, umów licencyjnych, z tytułu umowy najmu biura zajmowanego przez Oddział, z tytułu wyceny znaków towarowych, itd.

Co więcej, aby można było stwierdzić, że masa majątkowa będąca przedmiotem transakcji stanowi ZCP, musi ona - w świetle przytoczonej na wstępie definicji - być wyodrębniona organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie. Poprzez organizacyjne wyodrębnienie danej grupy składników majątku rozumie się takie wzajemne ich powiązanie, które wskazuje na istnienie zależności pomiędzy tymi składnikami dowodzące, że dopiero ich wspólne działanie prowadzi do realizacji określonej kategorii zadań gospodarczych. Wyodrębnienie organizacyjne najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wówczas bowiem istnieje osobna jednostka organizacyjna, wyodrębniona w strukturze przedsiębiorcy, posiadająca przypisane jej zasoby do prowadzenia działalności.

Departament Własności Intelektualnej, funkcjonujący w formie Oddziału, będzie wypełniał powyższe kryteria zarówno pod względem formalnym, jak i materialnym. Departament Własności Intelektualnej zostanie bowiem zarejestrowany jako Oddział Spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, będzie zatem istniał jako odrębna jednostka organizacyjna funkcjonująca obok pozostałych jednostek organizacyjnych w strukturze X (tj. obok hoteli). Wyodrębnienie organizacyjne będzie również potwierdzone obowiązującym w Spółce schematem organizacyjnym. Departament Własności Intelektualnej nie będzie przy tym wyodrębniony tylko pod względem formalnym, gdyż przed transakcją wniesienia aportu będzie on posiadać własne środki do prowadzenia działalności gospodarczej, własne aktywa, pracownika, własne źródło przychodów (tj. umowy licencyjne na znak towarowy). Zatem już przed transakcją, Departament Własności Intelektualnej będzie wydzielony w strukturze X pod względem organizacyjnym.

Co więcej, Oddział będzie stanowić jednostkę wyodrębnioną pod względem finansowym. Dla Oddziału, podobnie zresztą jak dla pozostałych jednostek organizacyjnych (tj. hoteli), prowadzone będą wyodrębnione w systemie rachunkowym Spółki grupy kont księgowych. Z tego względu, na podstawie istniejących danych finansowych, będzie możliwe szczegółowe określenie pozycji finansowej działalności poszczególnych hoteli, a także działalności prowadzonej przez Oddział (w tym bilansu i rachunku zysków i strat). A zatem, możliwe będzie przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań odrębnie do każdej jednostki organizacyjnej funkcjonującej w strukturze Spółki, w tym do Oddziału. W celu oceny sytuacji finansowej Oddziału, okresowo sporządzany będzie mógł być bilans i rachunek zysków i strat. Co więcej, działalność Oddziału będzie prowadzona w oparciu o odrębny budżet, zaś w gestii Oddziału leżeć będzie odpowiedzialność za kompleksowe rozliczenia związane z opłatami za korzystanie ze znaków towarowych przez licencjobiorców. Oddział będzie również posiadać własny rachunek bankowy, z którego regulowane będą zobowiązania zaciągane przez Oddział oraz na który wpływać będą od licencjobiorców należności licencyjne wynikające z wystawionych przez X faktur. Oddział będzie posiadać własne zasoby pieniężne zdeponowane na wspomnianym rachunku bankowym, oddzielnym od głównego rachunku bankowego Spółki oraz własne źródło przychodów (umowy licencyjne na znak towarowy).

Z tego względu, w opinii Spółki, Oddział będzie stanowić jednostkę wyodrębnioną w Spółce pod względem finansowym. Prawidłowość argumentacji przedstawionej powyżej została potwierdzona przykładowo przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 11 czerwca 2010 r. (znak ITPP2/443-221/10/AP), zgodnie z którą "wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową".

W świetle przytoczonej na wstępie definicji ZCP, kompleks majątkowy stanowiący ZCP powinien być wyodrębniony także funkcjonalnie. Oznacza to, że musi on tworzyć zespół składników przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące dedykowane mu zadania. Powszechnie przyjmuje się, że chodzi tu o rzeczywistą, a nie tylko potencjalną zdolność do wykonywania działalności gospodarczej. Zatem kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego sprowadza się do ustalenia, czy jako pewna odrębna całość jest ona w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku już od momentu jej wyodrębnienia. Składniki majątkowe wchodzące w skład ZCP muszą umożliwić podjęcie określonej działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. Takie rozumienie tego kryterium znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach prawa podatkowego oraz wyrokach sądów administracyjnych, np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 6 czerwca 2008 r. (sygn. akt I SA/Wr 355/08). W praktyce organów podatkowych podkreśla się także, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką te składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa (tak np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 listopada 2008 r., znak IPPB5/423-6/08-3/MB oraz w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 czerwca 1998 r., sygn. akt SA/Gd 1097/96).

W kontekście powyższego, Spółka pragnie zauważyć, że Oddział (Departament Własności Intelektualnej) będzie przed dniem wniesienia aportu wyodrębniony w strukturach X również pod względem funkcjonalnym. Oddział będzie bowiem posiadać składniki majątku umożliwiające mu prowadzenie działalności w zakresie zarządzania i administrowania znakami towarowymi. Co więcej, Oddział będzie faktycznie prowadzić taką działalność w ramach X jeszcze przed wniesieniem aportu do spółki X.

Podsumowując, w ocenie Spółki, w stanie faktycznym przedstawionym w niniejszym wniosku, Departament Własności Intelektualnej funkcjonujący w formie Oddziału i pełniący zadania w zakresie zarządzania i administrowania znakami towarowymi stanowić będzie ZCP w rozumieniu zarówno ustawy o VAT, jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto, pismem z dnia 19 sierpnia 2011 r. Wnioskodawca uzupełnił własne stanowisko w sprawie wskazując, iż w związku z powyższym, wniesienie Oddziału aportem do spółki kapitałowej nie będzie skutkować powstaniem w X przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Wnioskując a contrario, przychodem nie jest wartość nominalna udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dlatego też, dla określenia skutków w podatku dochodowym od osób prawnych aportu Oddziału kluczowe jest ustalenie, czy stanowi on ZCP.

Zgodnie z dokonaną analizą i argumentacją przedstawioną we wniosku, Oddział (Departament Własności Intelektualnej) funkcjonujący w strukturach X będzie stanowić ZCP. W konsekwencji, wartość nominalna udziałów otrzymanych w zamian za aport Oddziału do spółki kapitałowej, wraz z przypisanymi mu składnikami materialnymi i niematerialnymi, w tym zobowiązaniami, nie będzie stanowiła przychodu podatkowego Spółki na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego. Również wskazane przez Spółkę orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego jest rozstrzygnięciem wydanym w konkretnej sprawie, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko do niej się odnoszącym, w związku z tym nie ma waloru wykładni powszechnie obowiązującej.

Końcowo nadmienia się, iż w zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl