ILPB3/423-224/08-7/ŁM - Przychód wspólnoty mieszkaniowej z tytułu refundacji odsetek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-224/08-7/ŁM Przychód wspólnoty mieszkaniowej z tytułu refundacji odsetek.

"(...) Wspólnota Mieszkaniowa (...) zaciągnęła w Banku X kredyt na remont elewacji budynku mieszkalnego wraz z dociepleniem. (...) Wspólnota zamierza złożyć wniosek do Burmistrza Miasta O. o refundację części spłaconych odsetek od zaciągniętego kredytu. (...) Odsetki zrefundowane przez Burmistrza Miasta O. wpłyną na rachunek bankowy Wspólnoty, na konto funduszu remontowego i zostaną wykorzystane w przyszłości na dalszy remont budynku mieszkalnego.

(...) Czy dochód Wspólnoty (przychód) z tytułu refundacji odsetek jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?

(...) Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach. Rozważając więc zastosowanie w konkretnym przypadku tego zwolnienia należy ustalić, czy uzyskany dochód ma charakter dotacji i z jakiego źródła ta dotacja pochodzi.

W myśl art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.), uchwały i zarządzenia organów gminy dotyczące zobowiązań finansowych wskazują źródła dochodów, z których zobowiązania te zostaną pokryte.

Zgodnie z § 4 ust. 2 uchwały Rady Miasta O. z dnia 26 września 2003 r., źródłem dochodów finansowania refundacji odsetek są dochody własne Miasta O. pochodzące z należności czynszowych. Tego typu dochody, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz. U. z 2008 r. nr 88, poz. 539), należy traktować jako dochody z majątku gminy.

Pod pojęciem dotacji rozumie się wypłacane ze środków publicznych kwoty mające charakter jednostronnego świadczenia na rzecz podmiotów spoza sektora publicznego oraz mające taki sam charakter przepływy pieniężne między różnymi podmiotami sektora publicznego. W myśl ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 249, poz. 2104 ze zm.), kwoty te mogą być skierowane do wszystkich podmiotów wytwarzających pewien rodzaj towarów lub świadczących określone usługi (dotacje przedmiotowe - art. 106 ust. 2 pkt 3 ustawy), mogą służyć realizacji określonego celu (dotacje celowe - art. 106 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy) lub być skierowane do konkretnego podmiotu (dotacje podmiotowe - art. 106 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy).

Uchwała w sprawie refundacji kwot spłaconych odsetek od kredytów bankowych zaciągniętych przez wspólnoty mieszkaniowe z terenu miasta O. została podjęta na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, a nie ustawy o finansach publicznych.

Tym samym przychód Wspólnoty z tytułu refundacji odsetek nie będzie zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (podkreśl. red.).

Ponadto, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...). Jednocześnie przepis art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Oznacza to, że zapłacone przez Wspólnotę Mieszkaniową odsetki od kredytu są kosztem uzyskania przychodów w dniu dokonania ich zapłaty bankowi.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6a ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Z przepisu tego wynika, że wydatki zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a następnie zwrócone, stanowią przychody w rachunku podatkowym. Zatem zwrócone przez Radę Miasta odsetki, jako otrzymane pieniądze, stanowią przychód Wspólnoty w dniu ich otrzymania, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 tejże ustawy, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Stosownie do wyżej cytowanego przepisu zwolnione od podatku są wyłącznie te dochody wspólnoty mieszkaniowej, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i które zostały przeznaczone na utrzymanie tych zasobów.

Podkreślenia wymaga to, że oba te warunki muszą być spełnione łącznie.

(...) Związane z (...) budowlami (lokalami mieszkalnymi i pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami przychody (np. opłaty, czynsze, odsetki za zwłokę od nieterminowych ich wpłat) oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy). Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Z powołanego przepisu wynika więc, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (to jest cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu.

Dochody zwolnione z podatku dochodowego mogą pochodzić wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Ze zwolnienia nie będą natomiast korzystały dochody wspólnoty mieszkaniowej otrzymane z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet jeśli zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów, nie spełniony bowiem będzie jeden z kumulatywnych warunków wskazanych w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy.

Tym samym zwrot omawianych odsetek, otrzymywany od Rady Miasta w późniejszych miesiącach, nie może zostać uznany za dochód, którego źródłem jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi (podkreśl. red.). (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/11/51-53