ILPB3/423-218/14-2/PR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-218/14-2/PR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 5 maja 2014 r. (data wpływu 14 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze roku obrotowego innego niż kalendarzowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze roku obrotowego innego niż kalendarzowy.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 6 listopada 2013 r. (data wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS) nastąpiło przekształcenie przedsiębiorcy X z siedzibą w Y w spółkę: Z Sp. z o.o. z siedzibą w Y. Przekształcenie nastąpiło w trybie art. 5841 -58413 Kodeksu spółek handlowych, co oznacza, że Spółka jest prawnym następcą przekształconego przedsiębiorcy (sukcesja uniwersalna).

W umowie Spółki z 29 października 2013 r., w § 24 pkt 2 zapisano (cyt.): "Pierwszy rok obrotowy kończy się 31 marca 2014 r. Począwszy od 2014 r. rok obrotowy Spółki rozpoczyna się pierwszego kwietnia i kończy się trzydziestego pierwszego marca".

W dniu 30 października 2013 r. Umowa Spółki została złożona w biurze podawczym Sądu Rejonowego dla (...) Wydział Gospodarczy KRS wraz z wnioskiem o wpis Spółki do rejestru przedsiębiorców (KRS-W3) oraz innymi załącznikami, m.in. wnioskiem NIP-2, RG-1 oraz ZPA, zgodnie z ustawą z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm.).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy przedłożenie umowy Spółki wraz ze złożeniem zgłoszenia identyfikacyjnego do właściwego sądu rejestrowego zgodnie z ustawą o KRS stanowi zawiadomienie, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a zatem pierwszy rok podatkowy Spółki trwać będzie do 31 marca 2014 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedłożenie umowy Spółki wraz ze złożeniem zgłoszenia identyfikacyjnego do właściwego sądu rejestrowego zgodnie z ustawą o KRS stanowi zawiadomienie, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a zatem pierwszy rok podatkowy Spółki trwać będzie do 31 marca 2014 r.

Na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97 z późn. zm.), do ustawy o KRS dodano przepisy regulujące instytucję tzw. "jednego okienka". Zgodnie z założeniem ustawodawcy, podmiot rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej dokonuje tylko jednego zgłoszenia - w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Na podstawie wymienionej wyżej nowelizacji, do ustawy o KRS dodano między innymi art. 19b ust. 1 pkt 3, zgodnie z którym do zgłoszenia osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą należy dołączyć także zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne, o którym mowa w ustawie z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1314 z późn. zm.).

Równocześnie, zgodnie z art. 19b ust. 1a ustawy o KRS, sąd rejestrowy przesyła z urzędu wnioski i zgłoszenia, o których mowa w ust. 1 (czyli między innymi zgłoszenie identyfikacyjne) niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia dokonania wpisu, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zgodnie zaś z art. 19b ust. 2 ustawy o KRS, do wniosku o pierwszy wpis do rejestru przedsiębiorców Spółka dołącza między innymi umowę Spółki. Natomiast, zgodnie z art. 19b ust. 3 ustawy o KRS, sąd rejestrowy przesyła do urzędu skarbowego dodatkowy odpis umowy spółki oraz inne dokumenty złożone przez przedsiębiorcę wraz z wnioskiem.

W związku z powyższym, naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla Spółki został zawiadomiony o wybraniu roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy, ponieważ otrzymał on - zgodnie z obowiązującą procedurą od sądu rejestrowego umowę Spółki, w której określono, że rok podatkowy będzie trwać do 31 marca 2014 r.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje żadnej szczególnej formy zawiadomienia, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ww. ustawy. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, zawiadomienie takie może przybrać każdą formę, w szczególności może ono zostać dokonane poprzez złożenie umowy Spółki razem ze zgłoszeniem aktualizującym do sądu rejestrowego.

Równocześnie zawiadomienie to nastąpiło w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, miarodajnym będzie bowiem w tym przypadku dzień złożenia dokumentów do sądu rejestrowego, nie zaś dzień przekazania ich przez sąd do naczelnika urzędu skarbowego. Podatnik nie ma bowiem wpływu na czas przekazania dokumentów przez sąd do urzędu skarbowego, nie może on zatem z tego tytułu ponosić żadnych negatywnych konsekwencji. W związku z powyższym termin, o którym mowa w art. 8 ust. 5 wspomnianej ustawy został zachowany.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego wraz z umową Spółki poprzez odpowiedni sąd rejestrowy jest równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na przeszkodzie takiemu wnioskowi nie stoi fakt, iż Spółka powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną, dla której rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy (art. 11 Ordynacji podatkowej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl