ILPB3/423-200/09-2/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-200/09-2/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej - reprezentowanej przez Pełnomocnika - przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2009 r. (data wpływu 13 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia czy przenoszone udziały Spółki stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia czy przenoszone udziały Spółki stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

VXX XG posiada od 30 stycznia 2009 r. 100% akcji spółki G. XN GXX E S.A. z siedzibą w P.

Obszarem działania spółki G. XN GXX E S.A. jest przede wszystkim dystrybucja energii. Ponadto spółka G. XN GXX E S.A. posiada udziały w spółkach: N. XN NE Sp. z o.o., G. XN T Sp. z o.o., GB Sp. z o.o., N Sp. z o.o.

Obecnie planowana jest restrukturyzacja Grupy VXX w Polsce. Wskutek restrukturyzacji powstanie w Polsce spółka holdingowa, która będzie posiadać udziały lub akcje w pozostałych spółkach Grupy VXX w Polsce, prowadzących działalność operacyjną.

W pierwszym etapie restrukturyzacji planowany jest podział Spółki G. XN GXX E S.A. (tzw. podział przez wydzielenie). W wyniku podziału, ze Spółki G. XN GXX E S.A. zostaną wydzielone składniki majątkowe, które stanowią udziały w spółkach N. XN NE Sp. z o.o., G. XN T Sp. z o.o., GB Sp. z o.o., N Sp. z o.o. Podzielona Spółka G. XN GXX E S.A. będzie kontynuować działalność w obszarze dystrybucji energii. Wspomniane powyżej wydzielone składniki majątkowe (udziały) zostaną przeniesione na nowo powstałą spółkę VXX P Sp. z o.o., która w 100% będzie należeć do spółki VXX XG. VXX P Sp. z o.o. ma docelowo pełnić rolę spółki holdingowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy udziały jakie Spółka posiada w spółkach N. XN NE Sp. z o.o., G. XN T Sp. z o.o., GB Sp. z o.o. oraz N Sp. z o.o., które następnie zostaną przeniesione na rzecz VXX P Sp. z o.o., stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, udziały jakie posiada on w spółkach N. XN NE Sp. z o.o., G. XN T Sp. z o.o., GB Sp. z o.o. oraz N Sp. z o.o., które następnie zostaną przeniesione na rzecz VXX P Sp. z o.o., nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania. Podkreślić należy, że dla celów podatku dochodowego, w odróżnieniu od definicji cywilnoprawnej, przyjmuje się, że składnikiem zorganizowanej części przedsiębiorstwa są również zobowiązania.

Biorąc pod uwagę brzmienie art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dany zespół składników majątkowych posiada przymiot "zorganizowanej części przedsiębiorstwa", o ile łącznie spełnia następujące warunki:

i występuje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

ii zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w ramach istniejącego przedsiębiorstwa,

iii składniki wchodzące w skład zespołu przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

iv zespół tych składników zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

Podstawowym warunkiem uznania, że mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jest istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych. Elementami takiego zespołu, stanowiącymi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, zobowiązania, a także czynnik ludzki czy kadra pracownicza. Warunek ten nie jest w analizowanym przypadku spełniony, gdyż pakiet udziałów w innych spółkach nie stanowi składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące "część przedsiębiorstwa" powinny mieć cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w "istniejącym przedsiębiorstwie", a więc w ramach działalności prowadzonej przez podatnika i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa (np. w postaci oddzielnej jednostki organizacyjnej, wydziału, oddziału, działu). W analizowanym stanie faktycznym udziały w poszczególnych spółkach nie stanowią składników majątku wyodrębnionego organizacyjnie.

Ponadto brak jest wyodrębnienia finansowego, które oznacza, zgodnie z dominującym poglądem organów podatkowych, możliwość ustalenia wyniku finansowego zespołu składników, odrębnie od wyniku finansowego spółki. Potwierdził to m.in. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w interpretacji z dnia 27 stycznia 2005 r. (sygn. US72/ROP1/423-863/IW/04): " (...) wyodrębnienie finansowe polega na prowadzeniu oddzielnych kont, na których ewidencjonowane są przychody i koszty zakupionego przedsiębiorstwa, są również prowadzone dla niego osobne rachunki wyników obejmujące działalność (...). Dzięki tak prowadzonej ewidencji możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów Spółki, mimo że przedsiębiorstwo samodzielnie nie sporządza bilansu".

W ocenie Spółki, nie jest istotny sam fakt prowadzenia odrębnych kont, na których księgowane są np. przychody związane z określonym zespołem składników, ale musi istnieć zespół narzędzi rachunkowych umożliwiających określenie wyniku finansowego osiągniętego przez dany zespół składników majątkowych. Wyodrębnienie finansowe, najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. W analizowanym stanie faktycznym, składniki majątkowe (tj. udziały w innych spółkach) nie są raportowane oddzielnie w stosunku do pozostałych składników majątkowych Spółki, zatem nie możemy mówić o odrębności finansowej.

Dodatkowo definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa wskazuje, że istnienie jakiejkolwiek masy majątkowej nie wystarcza jeszcze do uznania danego składnika majątkowego za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). W przypadku Spółki posiadane przez nią składniki majątkowe (tj. udziały), które zostaną następnie zbyte, nie są przeznaczone do realizacji określonych celów gospodarczych. Rozpatrywany zespół składników majątkowych nie jest zatem wyodrębniony w Spółce funkcjonalnie.

Oprócz tego ustawodawca stawia jeszcze jeden warunek - za zorganizowaną część przedsiębiorstwa można uznać zespół składników materialnych i niematerialnych, gdy zespół ten mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze (m.in. Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w interpretacji z dnia 25 września 2007 r. - sygn. 1471/DPR1/423-109/07/MK). Jak wynika z powyższego, zgodnie ze stanowiskiem wyrażanym powszechnie w doktrynie, aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowaną jego część, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Jak wynika ze stanowiska przedstawionego w interpretacji Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 3 stycznia 2007 r. (sygn. 1472/ROP1/423-360/06/RM): " (...) aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie tej masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym".

W podobnym duchu wypowiedział się Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w interpretacji z dnia 28 kwietnia 2006 r. (sygn. 1472/ROP1/423-38/144/06/MC): "W sytuacji gdy nabyciu podlegają składniki majątkowe, na których opierała się działalność gospodarcza Sprzedającego i które zarazem umożliwiają przejęcie funkcji spełnianej za pomocą tego majątku, zachodzą podstawy do przyjęcia, że przedmiotem umowy jest sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa".

Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. Zgodnie z bardziej restrykcyjnym podejściem, prezentowanym przez niektóre organy podatkowe, nie wystarczy, aby nabywca przedsiębiorstwa był w stanie z nabytych składników zorganizować przedsiębiorstwo, ale składniki te muszą być zorganizowane i zdolne do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym jeszcze przed ich nabyciem. Zdolności takiej nie posiadają udziały jako takie.

Mając na względzie powyższe, w opinii Spółki, posiadane przez nią udziały w spółkach N. XN NE Sp. z o.o., G. XN T Sp. z o.o., GB Sp. z o.o., N Sp. z o.o., które następnie zostaną zbyte na rzecz VXX P Sp. z o.o., nie stanowią zespołu składników materialnych i niematerialnych, które byłyby w Spółce wyodrębnione organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo. W związku z tym, udziały te nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę pism stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl