ILPB3/423-180/07-2/ŁM - Odliczenie kosztów poniesionych na jednostkę organizacyjną spółki znajdującą się poza specjalną strefą ekonomiczną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-180/07-2/ŁM Odliczenie kosztów poniesionych na jednostkę organizacyjną spółki znajdującą się poza specjalną strefą ekonomiczną.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2007 r. (data wpływu 22 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów ponoszonych przez jednostkę organizacyjną znajdującą się poza specjalną strefą ekonomiczną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów ponoszonych przez jednostkę organizacyjną znajdującą się poza specjalną strefą ekonomiczną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

S. S.A. prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży mierników elektronicznych do pomiaru wielkości elektrycznych i nieelektrycznych. Siedzibą S. S.A. jest miasto Ś. Wszystkie wydziały wyszczególnione w strukturze organizacyjnej S. S.A. znajdują się w siedzibie Spółki - w Ś., z wyjątkiem Biura Konstrukcyjnego. Biuro Konstrukcyjne Spółki znajduje się we W. W Biurze Konstrukcyjnym S. S.A. konstruktorzy zatrudnieni w Spółce prowadzą prace badawczo-projektowe nad miernikami produkowanymi przez S. S.A. Zwykle prace, o których mowa powyżej dotyczą procesu przed wdrożeniem nowych produktów S. S.A. do cyklu produkcyjnego. Biuro Konstrukcyjne nie jest jednostką samofinansującą się i nie generuje żadnych przychodów na rzecz Spółki. Spółka ponosi koszty funkcjonowania ww. Biura Konstrukcyjnego.

W dniu 12 września 2006 r. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "I.-P." Sp. z o.o. wydała zezwolenie Nr X na prowadzenie działalności przez S. S.A. na terenie Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej "I.-P.". Obecnie Spółka buduje na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "I.-P." halę produkcyjną wraz z budynkiem biurowym, do którego to budynku Spółka zamierza przenieść swoją siedzibę. Biuro Konstrukcyjne pozostanie we W.

Od stycznia 2008 r. cała działalność gospodarcza Spółki ma być prowadzona na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "I.-P.". Prace badawczo-rozwojowe nad produktami S. S.A. prowadzone będą nadal w Biurze Konstrukcyjnym we W.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ustalając na potrzeby podatkowe dochody uzyskane przez Spółkę z działalności gospodarczej prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej, Spółka ma prawo od przychodu wypracowanego przez Spółkę odliczyć koszty poniesione na jednostkę organizacyjną Spółki znajdującą się poza specjalną strefą ekonomiczną.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (...). W myśl ust. 4 ww. artykułu zwolnienie przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Zgodnie z Zezwoleniem Nr X z dnia 12 września 2006 r. przedmiotem działalności gospodarczej na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "I.-P.", wykonywanej przez S. S.A. jest działalność produkcyjna, handlowa i usługowa w zakresie wyrobów wytworzonych na terenie Strefy, określonych w sekcji D, podkategorii 31.62.91 - "Usługi instalowania sprzętu elektrycznego, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem elektrycznej aparatury sygnalizacyjnej autostrad, dróg i lotnisk" oraz w grupie 33.2 - "Instrumenty i przyrządy pomiarowe, kontrolne, nawigacyjne i podobne instrumenty i przyrządy". Bez wątpienia działalność S. S.A., o której mowa powyżej, prowadzona będzie na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Jednakże proces produkcyjny poprzedzony jest pracami badawczo-rozwojowymi prowadzonymi przez Biuro Konstrukcyjne we W.

Zdaniem Spółki, z uwagi na fakt, iż Biuro Konstrukcyjne nie jest jednostką samofinansującą się, nie generuje żadnych przychodów, wykonuje prace badawczo-rozwojowe jedynie na potrzeby wdrożenia nowych mierników w S. S.A., a nie na potrzeby podmiotów trzecich, koszty ponoszone przez Spółkę na pracę Biura Konstrukcyjnego powinny być uwzględniane przy obliczaniu dochodu zwolnionego od podatku w myśl art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 1994 r. Nr 123, poz. 600 z późn. zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Ustawodawca określił zatem, iż dochód uzyskany z działalności w strefie jest zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych. Na wysokość dochodu podlegającego zwolnieniu mają wpływ koszty uzyskania przychodów, jednakże ustawodawca nie określił ściśle jak należy kwalifikować ponoszone przez jednostkę wydatki do działalności strefowej lub pozastrefowej, w sytuacji gdy wydatki te związane są z przychodami osiągniętymi wyłącznie z działalności na terenie strefy, lecz faktycznie ponoszone są poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej. Takimi kosztami są właśnie wydatki, o których pisze Wnioskodawca, czyli związane z funkcjonowaniem Biura Konstrukcyjnego, położonego poza terenem strefy.

Mając powyższe na uwadze, w analizowanym przypadku należy zastosować w tym względzie przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do jego brzmienia, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu ich uzyskania lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...). Przepis ten ustanawia nie tylko generalną zasadę, jakiego rodzaju wydatki mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów, ale także należy z niego wyciągnąć wniosek, iż wydatki które dotyczą przychodów osiąganych z działalności w strefie, winny zostać potraktowane jak koszty z nimi związane, czyli jako koszty działalności strefowej.

Prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej i wynikające stąd zwolnienie dochodów pochodzących z tej działalności jest pewnym wyjątkiem od zasady. Zwolnieniem objęty jest dochód, czyli przychody uzyskane z działalności na terenie strefy pomniejszone o koszty ich uzyskania. Przy braku precyzyjnej regulacji, które koszty należy uznać za koszty poniesione w strefie a które poza strefą, zasadnicze znaczenie ma nie miejsce ich fizycznego powstania, lecz związek z przychodem osiągniętym na działalności strefowej.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka działalność gospodarczą prowadzić będzie wyłącznie na terenie Strefy w ramach otrzymanego zezwolenia, a jedynie Biuro Konstrukcyjne zlokalizowane będzie poza obszarem Strefy. Prace badawczo-rozwojowe niewątpliwie związane będą z działalnością gospodarczą prowadzoną na terenie Strefy i co do zasady generować będą koszty uznawane dla celów podatkowych za koszt uzyskania przychodu (z wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Tak więc koszty funkcjonowania Biura Konstrukcyjnego poniesione w celu produkcji wyrobów (objętych zezwoleniem) na terenie Strefy, należy uznać za koszty dotyczące przychodów osiąganych z działalności prowadzonej na terenie Strefy. Zatem będą one kosztem uzyskania przychodów z działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, z której dochody są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl