ILPB3/423-168/07-2/MC - Zmiana właściwości miejscowej urzędu skarbowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-168/07-2/MC Zmiana właściwości miejscowej urzędu skarbowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa Usług E. W. S.A., przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2007 r. (data wpływu 12 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej określenia właściwego organu podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej określenia właściwego organu skarbowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorstwo Usług E. W. S.A. ze względu na posiadanie przez firmę zagraniczną 30 % udziału w kapitale spółki przyporządkowane zostało do Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego.

W 2005 r. nastąpiło zbycie akcji przez akcjonariusza zagranicznego. Kapitał akcyjny Spółki w wyniku przeprowadzonej transakcji jest następujący: E. K.E. S.A. (90 %) oraz byli i obecni pracownicy Spółki (10 %). Zmiana właścicieli powoduje, że w odpowiednim terminie powinna nastąpić również zmiana właściwego dla podatnika urzędu skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

W jakim terminie nastąpić powinna zmiana właściwości urzędu skarbowego.

2.

W jakim terminie podatnik powinien poinformować Urząd Skarbowy o zmianie właściwości.

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązują następujące terminy związane ze zmianą właściwości urzędu skarbowego:

1.

Zbycie akcji przez akcjonariusza zagranicznego na rzecz polskiego podmiotu - 2005 rok.

2.

Przez kolejne dwa lata podatkowe nie nastąpiły żadne zmiany w kategorii podatnika - 31.12.2007.

3.

Przejście do nowego urzędu skarbowego właściwego terytorialnie następuje z dniem 1 stycznia DRUGIEGO roku po dwóch latach, w których nie nastąpiła zmiana kategorii podatnika, czyli z dniem 1 stycznia 2009.

4.

W związku z tym zawiadomienie właściwych urzędów skarbowych o zmianie właściwości powinno nastąpić na obowiązującym druku w terminie do dnia 15 października 2008.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5a ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1267 z późn. zm.) dla podatników, dla których właściwym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników i którzy przez dwa kolejne lata podatkowe nie należeli do kategorii podatników, o których mowa w art. 5 ust. 9b, zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego z naczelnika właściwego wyłącznie w zakresie określonych kategorii podatników następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po roku, w którym nastąpiło ich wyłączenie z danej kategorii podatników. Ustęp 6 tegoż artykułu stanowi natomiast, iż podatnicy, o których mowa w ust. 5, są obowiązani zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego do dnia 15 października roku po upływie roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wyłączenie, składając zawiadomienie według ustalonego wzoru. Przepis ust. 3 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Mając na uwadze powyżej cytowane przepisy, należy stwierdzić, iż począwszy od dnia 1 stycznia 2009 r. w przedmiotowej sprawie nastąpi zmiana właściwości miejscowej organu podatkowego, pod warunkiem jednak, spełnienia pozostałych kryteriów określonych w art. 5 ust. 9b ww. ustawy. Natomiast Spółka powinna zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 października 2008 r., składając zawiadomienie wg ustalonego wzoru.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl