ILPB3/423-140/09-4/MC - Rozliczanie wydatków poniesionych na dofinansowanie zawodów sportowych organizowanych przez spółkę, w których biorą udział chętni pracownicy.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-140/09-4/MC Rozliczanie wydatków poniesionych na dofinansowanie zawodów sportowych organizowanych przez spółkę, w których biorą udział chętni pracownicy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2009 r. (data wpływu - 12 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na imprezy integracyjne dla pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 27 kwietnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na imprezy integracyjne dla pracowników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca świadczy usługi dystrybucji gazu. W ramach integracji Spółka organizuje swoim pracownikom różnego rodzaju zawody sportowe, w tym branżowe, a także organizuje imprezy integracyjne o charakterze sportowym. W związku z zawodami sportowymi ponosi koszty związane z udziałem pracowników. Uczestnicy zawodów sportowych rywalizują między sobą w różnego rodzaju dyscyplinach sportowych.

W przypadku zawodów branżowych, oddelegowane są osoby najlepsze w danej dyscyplinie do reprezentowania Wnioskodawcy. Działania te zmierzają do utrwalenia oznaczenia firmy w pamięci aktualnych oraz przyszłych nabywców, zachęcając ich do nawiązania i kontynuowania dalszej współpracy, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia przychodów Spółki. Powyższe działania mają szczególne znaczenie dla Spółki w sytuacji uwolnienia rynku gazu w 2007 r.

Pismem z dnia 27 kwietnia 2009 r. Spółka doprecyzowała stan faktyczny informując, iż w celu integracji załogi oraz podniesienia poziomu kultury fizycznej pracowników, organizuje:

1.

zawody sportowe branżowe dla pracowników spółek należących do Grupy oraz

2.

szereg innych imprez integracyjnych o charakterze sportowym.

W przypadku zawodów branżowych, Spółka w ramach integracji załogi organizuje różnego rodzaju zawody sportowe dla pracowników spółek należących do Grupy Kapitałowej X. Do uczestnictwa w imprezie oddelegowane są osoby reprezentujące najwyższy poziom umiejętności sportowych w danej dyscyplinie. Spółka jako członek Grupy, wysyła na turnieje swoich reprezentantów (będących jej pracownikami). Przedmiotowe zawody sportowe są zamkniętą i wewnętrzną imprezą Grupy X. Spółka ponosi koszty organizacji imprezy plus koszty związane ściśle z uczestnictwem jej pracowników. Spółka nie ponosi kosztów za pracowników z innych Spółek Grupy.

Z kolei, w przypadku udziału w innych imprezach integracyjnych o charakterze sportowym, organizowanych przez Spółkę odbywa się natomiast na zasadzie powszechności i dobrowolności, tzn. każdy pracownik, bez względu na poziom swoich umiejętności, uprawniony jest do uczestnictwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy wydatki poniesione na dofinansowanie różnego rodzaju imprez integracyjnych (zawodów sportowych) organizowane przez Spółkę, w których biorą udział chętni pracownicy jak i osoby oddelegowane z innych Spółek w ramach tej samej branży (imprezy polegają między innymi na zawodach siatkówki, w strzelaniu, w jeździe konnej) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Przepis ten oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

Sfinansowanie udziału w rozgrywkach sportowych to inwestycja podobna do zorganizowania imprezy integracyjnej. Ma na celu poprawienie atmosfery pracy i zmotywowanie pracowników. Pokazuje, że firma dba o zdrowie i lepsze samopoczucie zatrudnionych. Jest to więc ogólny koszt działalności, poniesiony w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów.

Zawody sportowe, w których biorą udział pracownicy z różnych firm należących do tej samej branży, mają dodatkowy element rywalizacji związany z konkurencją.

W takich turniejach wręcz "wypada" startować. Ponadto, wspólne sportowe emocje integrują pracowników, sprzyjają wytworzeniu dobrej atmosfery w pracy, jak również wpływają na zacieśnienie więzi pracowników z firmą. Uczestnicząc w tego rodzaju spotkaniach pracownicy konsolidują się z firmą, a mając świadomość, że pracodawca o nich dba, sumienniej wywiązują się ze swoich obowiązków. Efektywność pracy wykonywanej przez silnie zmotywowany i zharmonizowany zespół skutkuje w konsekwencji wzrostem przychodu firmy.

Zawody sportowe nie tylko dostarczają emocji, ale pozwalają na zidentyfikowanie się z grupą. Z jednej strony jako pozytywny przejaw zachowań pracowników, które niewątpliwie są pożądane przez pracodawcę w codziennej pracy, a z drugiej strony jako nośnik informacji marketingowej o firmie i jej produktach. Pracodawca nie tylko dba o promocję określonego wizerunku firmy w oparciu o sport na zewnątrz firmy, ale także podejmuje komunikację korporacyjną (działania marketingowe). Celem komunikacji korporacyjnej i działań marketingowych jest budowa silnej marki na zewnątrz oraz wewnątrz organizacji. To przekłada się na wzrost świadomości marki, tworzy pozytywne skojarzenie. Bardzo ważne jest to, by działania zewnętrzne były spójne z tym co Spółka czyni wewnątrz firmy. Dzięki takiemu podejściu pracodawca zyskuje wiarygodność w oczach pracowników, a w konsekwencji może liczyć na akceptację oraz wzrost satysfakcji i identyfikacji ze Spółką. Spójność działań prowadzonych wewnątrz i na zewnątrz firmy jest podstawowym mechanizmem decydującym o efektywności. Dodatkowo, Spółka nadmienia, iż podczas spotkania organizowane są turnieje, zawody sportowe i konkursy, w których pracownicy z różnych działów mogą między sobą współzawodniczyć w nieformalnej atmosferze.

Tego typu wydarzenia pomagają w integracji pracowników różnych działów i szczebli, w tym także w ich integracji z przełożonymi, dzięki uczestnictwu w zawodach sportowych przełamywany jest dystans i bariery między pracownikami oraz między przełożonymi i pracownikami, co podczas normalnego dnia pracy niejednokrotnie jest ciężkie do osiągnięcia. Osoby na co dzień bezpośrednio ze sobą współpracujące, a także te, których obowiązki zawodowe zbiegają się tylko sporadycznie, mają możliwość poznania się bliżej - nie tylko od strony zawodowej, ale także prywatnej, spędzają wspólnie czas wolny, poprawiają wzajemne relacje. Poznanie bliżej współpracowników wpływa niewątpliwie na poprawę komunikacji podczas pracy, co może okazać się szczególnie przydatne, np. w sytuacjach wymagających wykonywania zadań pod presją czasu. Bazując na własnym doświadczeniu, Spółka potwierdza, że po organizacji tego typu spotkań widoczna jest wyraźna poprawa nastrojów wśród pracowników, umiejętności pracy w zespole oraz zacieśnienie więzów między współpracownikami oraz poszczególnymi zespołami.

Elementem działającym motywująco na pracowników są natomiast różnego rodzaju odznaczenia wręczane podczas zawodów sportowych. Miła i przyjemna atmosfera stworzona podczas spotkania integracyjnego - sportowego oraz element motywacyjny, zdaniem Spółki, istotnie wpływają na nastawienie pracowników do wypełniania ich codziennych zadań w pracy. Niewątpliwie, ma to przełożenie na przychody Spółki. Obecnie, gdy rynek pracy w Polsce jest rynkiem pracownika, stworzenie dobrej atmosfery w pracy oraz przekonanie do kontynuowania pracy w danym miejscu pozwala w sposób bezpieczny i planowy realizować zadania Spółki. Uczestnicy spotkania, widząc zainteresowanie oraz aktywność władz Spółki, a także ich troskę i zainteresowanie pracownikami, chętniej decydują się związać z nią swoją karierę zawodową.

Ponadto, organizacja spotkania integracyjnego stanowi jeden ze sposobów wypełniania przez Spółkę obowiązku nałożonego na nią przez art. 94 pkt 10 Kodeksu pracy, tj. wpływania przez pracodawcę na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Wspólne spotkanie wszystkich pracowników, ich rywalizacja w zawodach sportowych, nagradzanie wybitnych osób, podziękowania za wkład w pracę i poświęcenie pomagają realizować ten cel.

Mając na względzie powyższe, wydatki na organizację imprez integracyjnych, na których odbywają się zawody sportowe, są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów i nie są wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Stanowią zatem koszty uzyskania przychodów Spółki. Należy zauważyć, że koszty poniesione na organizację zawodów sportowych są kosztami pośrednio związanymi z uzyskiwanym przychodem i nie można ich przyporządkować do konkretnych przychodów. W konsekwencji, podobnie jak inne koszty pracownicze oraz wydatki związane z codziennym utrzymaniem zakładu, powinny zostać, zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Dodatkowo wskazuje się, iż w przedmiotowej kwestii należy mieć również na uwadze zapisy art. 15 ust. 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie informuje się, że wniosek Spółki w zakresie stanu faktycznego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 5 maja 2009 r., nr ILPB2/415-152/09-3/TR.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl