ILPB3/423-1/10-2/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-1/10-2/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2009 r. (data wpływu 26 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodu z tytułu otrzymanych od spółki komandytowej środków pieniężnych stanowiących równowartość VAT należnego z tytułu wniesienia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodu z tytułu otrzymanych od spółki osobowej środków pieniężnych stanowiących równowartość VAT należnego z tytułu wniesienia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca zamierza przystąpić do zarejestrowanej i działającej spółki komandytowej jako komplementariusz oraz wnieść aportem do tej spółki jako komplementariusz nieruchomości zabudowane i niezabudowane, których jest właścicielem. W zamian za wniesiony wkład niepieniężny - aport w postaci nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych, Wnioskodawca uzyska w spółce komandytowej prawa i obowiązki przysługujące komplementariuszowi oraz udział kapitałowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy kwota zwróconego Wnioskodawcy przez spółkę komandytową podatku VAT będzie dla Wnioskodawcy przychodem.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy Wnioskodawca otrzyma w spółce komandytowej prawa i obowiązki oraz udział kapitałowy w wysokości wartości rynkowej aportu netto (tekst jedn. bez 22% VAT) i spółka komandytowa zwróci Wnioskodawcy kwotę 22% VAT od dostawy wkładu niepieniężnego do spółki, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów Wnioskodawcy nie będzie się zaliczać wartości podatku VAT zwróconego Wnioskodawcy przez spółkę komandytową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie zawiera definicji przychodu, precyzując, poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1-3 i ust. 4b, rodzaje przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów (ust. 4).

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 tej ustawy, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Zatem, podatek VAT jako element ceny należnej obciąża bezpośrednio nabywcę towaru lub usługi i pozostaje neutralny dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza przystąpić do spółki komandytowej jako komplementariusz i wnieść do niej aportem nieruchomości zabudowane i niezabudowane, których jest właścicielem. W zamian za wniesiony wkład niepieniężny, Wnioskodawca uzyska w spółce komandytowej prawa i obowiązki przysługujące komplementariuszowi oraz udział kapitałowy.

W tym miejscu należy podkreślić, iż w prawodawstwie polskim obowiązuje zasada swobody umów, w ramach której strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez prawo.

Kwestię zawierania umów reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Stosownie do art. 3531 ustawy - Kodeks cywilny, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

W świetle powyższego, stwierdzić należy, iż kwestia czy otrzymany przez Wnioskodawcę udział kapitałowy w spółce komandytowej będzie miał wartość netto wniesionego aportu, a spółka zwróci Mu w gotówce równowartość podatku VAT wyszczególnionego na fakturze dokumentującej wniesienie przedmiotowego aportu, powinna wynikać z treści umowy zawartej między Stronami.

Reasumując powyższe, w sytuacji, gdy Wnioskodawca otrzyma w spółce komandytowej prawa i obowiązki oraz udział kapitałowy w wysokości wartości rynkowej aportu netto (tekst jedn. bez podatku VAT) i spółka komandytowa zwróci Wnioskodawcy kwotę VAT w związku z ww. aportem, kwota zwróconego Wnioskodawcy przez spółkę komandytową podatku VAT nie będzie stanowić przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie nadmienia się, iż wniosek Spółki dotyczący:

* podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem nieruchomości, sposobu dokumentowania tej czynności oraz podstawy opodatkowania aportu został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 12 lutego 2010 r. nr ILPP2/443-1595/09-2/EN,

* podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 19 lutego 2010 r. nr ILPB2/436-265/09-2/WS.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl