ILPB2/4511-1-633/16-2/WS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 lipca 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/4511-1-633/16-2/WS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2016 r. (data wpływu 11 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wykupu udziałów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wykupu udziałów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zainteresowana jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Ojciec Zainteresowanej był wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, przy czym udziały te wchodziły w skład majątku wspólnego jego i matki Zainteresowanej. Ojciec Zainteresowanej zmarł 4 kwietnia 1994 r., a spadek po nim nabyły: matka Zainteresowanej, jej siostra oraz sama Zainteresowana, każda w 1/3 części (postanowienie z 6 września 2001 r.).

W 2015 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dokonała przymusowego wykupu udziałów należących do ojca Zainteresowanej. Środki przeznaczone dla ojca Zainteresowanej zostały zdeponowane na koncie spółki do czasu dokonania przez spadkobierczynie działu spadku.

W dniu 16 czerwca 2015 r. spadkobierczynie dokonały działu spadku w ten sposób, iż 4/6 kwoty przypadającej ojcu Zainteresowanej z wykupu udziałów przypadło matce Zainteresowanej (3/6 stanowiły jej udział, bowiem udziały te wchodziły w skład majątku wspólnego, a 1/6 z tytułu dziedziczenia), natomiast Zainteresowanej i jej siostrze po I/6 udziałów po spadkodawcy.

Kwoty przypadające na spadkobierczynie zostały im przekazane przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w grudniu 2015 r. Spółka za 2015 r. wystawiła deklarację podatkową PIT-8C na spadkodawcę, tj. ojca Zainteresowanej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy w związku z powyższym stanem faktycznym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawidłowo wystawiła deklarację podatkową PIT-8C na zmarłego wspólnika.

2. Czy podatnikiem podatku dochodowego od wykupionych przymusowo udziałów jest wspólnik, który widniał w księgach spółki oraz Krajowym Rejestrze Sądowym na dzień wykupu udziałów.

Zdaniem Wnioskodawczyni spółka prawidłowo wystawiła deklarację podatkową podatku dochodowego PIT-8C na ojca Zainteresowanej. Podatnikiem podatku dochodowego z tytułu przymusowego wykupu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest wspólnik ujawniony na dzień wykupu w księgach spółki oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c. Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych. Zatem w przypadku umorzenia (wykupu) udziałów w spółce z o.o. dochodzi do zbycia tych udziałów, a osiągnięty przychód z tego tytułu należy zakwalifikować zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kapitałów pieniężnych.

Ustawa wskazuje, iż dochód z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym przypadku wykupu udziałów w spółce.

Zdaniem Zainteresowanej, skoro przeniesienie udziałów na spółkę nastąpiło w czasie, gdy ujawnionym wspólnikiem był ojciec Zainteresowanej, deklaracja podatkowa PIT-8C została prawidłowo wystawiona na ojca Zainteresowanej. W tej sytuacji również podatnikiem podatku dochodowego od wykupu akcji jest ojciec Zainteresowanej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.): opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy: źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Natomiast za przychody z kapitałów pieniężnych, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a tej ustawy, uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Na podstawie art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy: dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c.

Z kolei z treści art. 30b ust. 6 omawianej ustawy wynika, że po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 (PIT-38), wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym m.in. z odpłatnego zbycia udziałów i obliczyć należny podatek dochodowy.

W odniesieniu do dochodów, o których mowa w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca nie przewidział instytucji poboru zaliczek w trakcie roku podatkowego.

Natomiast na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem art. 45ba ust. 4, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-8C).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że ojciec Zainteresowanej był wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ojciec Zainteresowanej zmarł 4 kwietnia 1994 r., a spadek po nim nabyły: matka Zainteresowanej, jej siostra oraz sama Zainteresowana, każda w 1/3 części (postanowienie z 6 września 2001 r.). W 2015 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dokonała przymusowego wykupu udziałów należących do ojca Zainteresowanej. Kwoty przypadające na spadkobierczynie zostały im przekazane przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w grudniu 2015 r. Spółka za 2015 r. wystawiła deklarację podatkową PIT-8C na spadkodawcę, tj. ojca Zainteresowanej.

Z powyższych informacji wynika, że na skutek dokonanego przez spółkę przymusowego wykupu udziałów to spadkobiercy, a nie spadkodawca (ojciec Zainteresowanej) uzyskali przychód z tego tytułu.

Należy podkreślić, że przymusowy wykup udziałów miał miejsce dopiero po śmierci ojca.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje wprost skutków prawnych związanych ze śmiercią podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, jednak śmierć podatnika jest jedną z form zakończenia bytu prawnego podmiotu, a więc również zakończeniem występowania podmiotu w charakterze podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 7 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa: podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Zatem byt prawny podatnika - osoby fizycznej, na którego przepisy podatkowe nakładają obowiązek podatkowy ustaje z chwilą śmierci.

W związku z tym nie można przypisać zmarłemu (tu: ojcu Zainteresowanej) przychodu uzyskanego z czynności dokonanej po jego śmierci. Przychód ten niewątpliwie uzyskali spadkobiercy - w tym Zainteresowana. Tym samym to Zainteresowana jest podmiotem obowiązku podatkowego i to na nią powinna być wystawiona informacja o uzyskanym przychodzie z tytułu wykupu udziałów należących wcześniej do jej ojca.

W związku z powyższym stanowisko Zainteresowanej, zgodnie z którym spółka prawidłowo wystawiła deklarację podatkową podatku dochodowego PIT-8C na ojca Zainteresowanej, ponieważ on jest podatnikiem podatku dochodowego z tytułu przymusowego wykupu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, należało uznać za nieprawidłowe.

Reasumując - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nieprawidłowo wystawiła informację PIT-8C na zmarłego wspólnika, ponieważ nie jest on podatnikiem podatku dochodowego od wykupionych przymusowo udziałów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl