ILPB2/4511-1-501/16-2/WS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 czerwca 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/4511-1-501/16-2/WS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2016 r. (data wpływu 12 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem Akcji w związku z likwidacją spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* skutków podatkowych związanych z otrzymaniem Akcji w związku z likwidacją spółki kapitałowej,

* ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia Akcji nabytych w wyniku likwidacji spółki kapitałowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej (dalej: "Spółka zagraniczna"). Wnioskodawca posiada w Spółce zagranicznej 100% udziałów objętych w zamian za wkład pieniężny.

Spółka zagraniczna posiada w swoim majątku akcje polskiej spółki akcyjnej (dalej: Spółka akcyjna). Spółka akcyjna jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Spółka zagraniczna nabyła akcje Spółki akcyjnej (dalej: "Akcje") w drodze umowy sprzedaży.

Obecnie Wnioskodawca rozważa likwidację Spółki zagranicznej. Przed likwidacją nie dojdzie do zbycia Akcji przez Spółkę zagraniczną, więc Akcje te zostaną wydane Wnioskodawcy w ramach majątku likwidacyjnego tej spółki.

W przyszłości Wnioskodawca może dokonać odpłatnego zbycia nabytych w ten sposób Akcji.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy przychodem Wnioskodawcy podlegającym opodatkowaniu z tytułu otrzymania Akcji w związku z likwidacją Spółki zagranicznej będzie wartość rynkowa Akcji, ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę, pomniejszona o wartość wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę na objęcie udziałów w Spółce zagranicznej.

2. Czy kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Akcji otrzymanych w wyniku likwidacji Spółki zagranicznej będzie wartość rynkowa Akcji ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę.

Organ informuje, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1, natomiast w odniesieniu do pytania nr 2 wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu z tytułu otrzymania Akcji w związku z likwidacją Spółki zagranicznej będzie wartość rynkowa Akcji, ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę, pomniejszona o wartość wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę na objęcie udziałów w Spółce zagranicznej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy PIT źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Jak stanowi natomiast art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c Ustawy PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki.

Zgodnie natomiast z art. 24 ust. 5 pkt 3 Ustawy PIT dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki. Zgodnie z art. 5a pkt 28 lit. a Ustawy PIT spółką jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, w tym również spółka kapitałowa. Wskazane przepisy dotyczące powstania przychodu z otrzymania majątku w związku z likwidacją spółki znajdą zastosowanie w sytuacji likwidacji Spółki zagranicznej.

W związku z powyższym otrzymanie Akcji przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją Spółki zagranicznej spowoduje powstanie u Wnioskodawcy przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w wysokości wartości majątku likwidowanej spółki.

Przepisy Ustawy PIT nie określają w jaki sposób należy ustalić wartość majątku przekazanego wspólnikowi w związku z likwidacją spółki kapitałowej. Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy PIT przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Jak stanowi natomiast art. 11 ust. 2 Ustawy PIT wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Wobec powyższego wartość Akcji otrzymanych przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją Spółki zagranicznej, o której mowa w art. 24 ust. 5 pkt 3 Ustawy PIT, należy ustalić w oparciu o ich wartość rynkową z dnia ich otrzymania przez Wnioskodawcę. W związku z tym, że Spółka akcyjna jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, Wnioskodawca zamierza ustalić wartość rynkową Akcji według kursu otwarcia Akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w dniu ich otrzymania przez Wnioskodawcę. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT od uzyskanych dochodów (przychodów) w udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Jak stanowi natomiast art. 30a ust. 6 Ustawy PIT zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Jednak jak stanowi art. 21 ust. 1 pkt 50a Ustawy PIT wolna od podatku dochodowego jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach osoby prawnej. Zgodnie natomiast z art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy PIT kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów są wydatki na ich objęcie. Tym samym część przychodu osiągniętego przez Wnioskodawcę z tytułu otrzymania Akcji odpowiadająca wydatkom na ich objęcie, czyli wysokości wkładu pieniężnego wniesionego do Spółki zagranicznej przez Wnioskodawcę, korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania. Przychodem podlegającym opodatkowaniu, który Wnioskodawca uzyska w związku z otrzymaniem Akcji, będzie więc wartość rynkowa Akcji, ustalona w opisany wyżej sposób, pomniejszona o kwotę wydatków na ich objęcie (wkładu pieniężnego do Spółki zagranicznej).

Powyższy wniosek potwierdzają interpretacje indywidualne wydawane przez organy podatkowe, przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 maja 2014 r. sygn. IPPB2/415-114/14-4/MK, w której organ stwierdził, że: "w przypadku gdy z tytułu likwidacji osoby prawnej wartość majątku otrzymanego w naturze należy określić według jego wartości rynkowej, tj. wartości przyjętej na podstawie cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca uzyskania. (...) Zatem wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej będzie przychodem (dochodem) wspólnika, który wspólnik otrzyma w wyniku likwidacji Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, bez prawa do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów, co wynika wprost z ww. art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże w wyniku zastosowania zwolnienia, o którym mowa w ww. art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegać będzie różnica między wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji a wydatkami poniesionymi na nabycie lub objęcie udziałów w tej Spółce".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl