ILPB2/4511-1-226/16-3/DJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 kwietnia 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/4511-1-226/16-3/DJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2016 r. (data wpływu 22 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia przychodu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku menadżerskim. Pracodawca Wnioskodawcy - A. S.A. jest częścią światowego koncernu B. (spółka matka). Spółka matka (B.) przyznała Wnioskodawcy prawo do otrzymania tzw. opcji na akcje tejże spółki matki. Przedmiotowe opcje na akcje są notowane na giełdzie w Londynie. Uprawnienie do otrzymania opcji na akcje wynika z zasad stosowanych przez spółkę matkę, wobec kadry menadżerskiej zatrudnionej w spółkach córkach (w tym w A. S.A.).

Wnioskodawca będąc pracownikiem A. S.A., jako osoba uprawniona do otrzymania tzw. opcji na akcje spółki matki, przez trzy lata od uzyskania prawa, nie może nim swobodnie dysponować. Dopiero po 3 latach od nabycia uprawnienia do opcji na akcje, Wnioskodawca będzie uprawniony do swobodnego dysponowania przedmiotowymi opcjami na akcje, w tym będzie uprawniony do zbycia tych opcji na akcje osobie trzeciej. Transakcja sprzedaży opcji na akcje winna zgodnie z zasadami odnoszącymi się do tych opcji na akcje mieć miejsce za pośrednictwem brokera, na giełdzie w Londynie. Wnioskodawca nadmienia, że wskazana wyżej spółka matka, jest bezpośrednim udziałowcem spółki będącej pracodawcą Wnioskodawcy jako osoby uprawnionej.

Według Wnioskodawcy, przychód z tytułu zbycia wyżej opisanych opcji na akcje spółki matki, stanowi dla osoby uprawnionej przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowany na zasadach określonych w art. 30b tej ustawy. Za stanowiskiem takim przemawia brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym, zgodnie z którym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody ze zbycia pochodnych instrumentów finansowych, do których należą opcje na akcje, zgodnie z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi. Prawa do opcji na akcje spółki matki, pracownicy nie otrzymują od pracodawcy.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy, od dochodów z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu, przy czym dochód ustala się stosownie do zapisu art. 30b ust. 2 pkt 3 ustawy.

Dochód, jaki Wnioskodawca miałby uzyskać w przypadku zbycia wyżej opisanych opcji na akcje, wyrażony jest w walucie obcej, a mianowicie w Funtach Brytyjskich, Dolarach, Euro.

Wnioskodawca zwraca się z wnioskiem o dokonanie interpretacji podatkowej odnośnie tego, w jakim momencie winno nastąpić przeliczenie tak uzyskanych przychodów w walutach obcych na złote polskie, celem obliczenia stosownego podatku od tych dochodów i jaki kurs wymiany winien być zastosowany do takiej operacji.

Według Wnioskodawcy stosownie do art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Powyższe oznacza, że dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uzyskane przez podatnika zbywającego opcje na akcje przychody wyrażone w walutach obcych, należy przeliczać na złotówki po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania tego przychodu. Dla określenia prawidłowego kursu do przeliczenia ww. przychodów istotnym zatem jest ustalenie prawidłowego momentu uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, lh i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: wystawienia faktury albo uregulowania należności. Jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (art. 14 ust. 1e ww. ustawy).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy za dzień uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia opcji na akcje, należy uznać ten dzień, w którym następuje przeniesienie na nabywcę własności opcji na akcje w wyniku transakcji przeprowadzonej na giełdzie papierów wartościowych w Londynie - data transakcji, czy też dzień, w którym następuje wpływ należności za zbyte opcje na akcje na konto bankowe zbywcy.

Powyższe należy ustalić celem prawidłowego dokonania przeliczenia przychodu w walucie obcej na złote polskie.

Zdaniem Wnioskodawcy, za dzień uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia opcji na akcje, należy uznać ten dzień, w którym dokonana zostaje skuteczna transakcja zbycia opisanych wyżej opcji na akcje - przeniesienie własności, a co za tym idzie jako kurs właściwy do przeliczenia przychodu uzyskanego w walucie obcej z wyżej opisanej transakcji zbycia opcji na akcje, należałoby przyjąć kurs opublikowany w ostatnim dniu roboczym, poprzedzającym dzień w którym nastąpiło przeniesienie własności opcji na akcje na nabywcę, a nie dzień wpływu środków z tak dokonanej transakcji, na konto zbywcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle powyższego, podatkiem dochodowym nie są objęte wyłącznie dochody wymienione w art. 21, 52, 52a i 52c ww. ustawy oraz dochody, od których zaniechano poboru podatku. Zatem, wszelkie dochody podatnika niewymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych oraz te dochody, od których nie zaniechano poboru podatku, podlegają opodatkowaniu.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca jest pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku menadżerskim. Pracodawca Wnioskodawcy - A. S.A. jest częścią światowego koncernu B. (spółka matka). Spółka matka przyznała Wnioskodawcy prawo do otrzymania tzw. opcji na akcje tejże spółki matki. Przedmiotowe opcje na akcje są notowane na giełdzie w Londynie. Uprawnienie do otrzymania opcji na akcje wynika z zasad stosowanych przez spółkę matkę, wobec kadry menadżerskiej zatrudnionej w spółkach córkach (w tym w A. S.A.). Dopiero po 3 latach od nabycia uprawnienia do opcji na akcje, Wnioskodawca będzie uprawniony do swobodnego dysponowania przedmiotowymi opcjami na akcje w tym będzie uprawniony do zbycia tych opcji na akcje osobie trzeciej. Transakcja sprzedaży opcji na akcje winna zgodnie z zasadami odnoszącymi się do tych opcji na akcje mieć miejsce za pośrednictwem brokera, na giełdzie w Londynie. Wnioskodawca nadmienia, że wskazana wyżej spółka matka, jest bezpośrednim udziałowcem spółki będącej pracodawcą Wnioskodawcy jako osoby uprawnionej. Dochód, jaki Wnioskodawca miałby uzyskać w przypadku zbycia wyżej opisanych opcji na akcje, wyrażony jest w walucie obcej, a mianowicie w Funtach Brytyjskich, Dolarach, Euro.

Zainteresowany wskazuje, że przychód z tytułu zbycia wyżej opisanych opcji na akcje spółki matki, stanowi dla osoby uprawnionej przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowany na zasadach określonych w art. 30b tej ustawy. Za stanowiskiem takim przemawia brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 10 tejże ustawy.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1b ww. ustawy, przychód określony w ust. 1 pkt 10 powstaje w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych.

W myśl art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Stosownie natomiast do art. 30b ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, dochodem z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a #8722; osiągnięta w roku podatkowym.

Dochodów z kapitałów pieniężnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 i art. 30c (art. 30b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Na podatniku, który uzyskał dochód, (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 w związku z art. 30b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W tym samym terminie jest obowiązany do wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Mając na uwadze powyższe - skoro z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca uzyska przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie zbycia opcji na akcje - stwierdzić należy, że do przeliczenia kwoty przychodu ustalonego w walucie obcej należy zastosować kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania tego przychodu (tekst jedn.: dzień dokonania skutecznej transakcji zbycia opcji na akcje). W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl