ILPB2/4511-1-1295/15-4/WM - PIT w zakresie zbycia nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lutego 2016 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/4511-1-1295/15-4/WM PIT w zakresie zbycia nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z 10 grudnia 2015 r. (data wpływu: 14 grudnia 2015 r.), uzupełnionym pismami z: 14 grudnia 2015 r. (data wpływu: 16 grudnia 2015 r.) oraz 29 stycznia 2016 r. (data wpływu: 1 lutego 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zbycia nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni była w związku małżeńskim ze A.B. przez okres około sześćdziesięciu lat. W latach osiemdziesiątych mąż Zainteresowanej odziedziczył po swoim ojcu. połowę domu, położonego w miejscowości K. przy ul. (...). W księdze wieczystej jako jedyny właściciel figurował mąż Wnioskodawczyni.

Zainteresowana wspólnie z mężem zamieszkiwali w odziedziczonym lokalu przez wiele lat. Na przełomie 2004-2006 małżonkowie zakupili mieszkanie w G. z uwagi na choroby męża. Ze względu na lepszy dostęp do specjalistycznej opieki lekarskiej małżonkowie zamieszkali w przedmiotowym mieszkaniu.

W związku z powyższym, lokal mieszkalny w K. został wystawiony na sprzedaż.

W 2013 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni, który na podstawie testamentu przekazał Zainteresowanej cały swój majątek.

Wnioskodawczyni ma pięcioro dzieci, które zaakceptowały wolę zmarłego męża. Akt poświadczenia dziedziczenia datowany jest na dzień xx października 2013 r.

Dnia 2 grudnia 2015 r. Zainteresowana sprzedała lokal w K. za kwotę 125 000 zł. Środkami uzyskanymi z tej sprzedaży Wnioskodawczyni zamierza obdarować dzieci.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Od jakiej kwoty i w jakiej wysokości Zainteresowana winna zapłacić podatek.

2. Czy Wnioskodawczyni zwolniona jest z tego podatku.

Zdaniem Wnioskodawczyni, długoletnie pożycie małżeńskie (prawie sześćdziesiąt lat), trwająca przez cały czas związku małżeńskiego wspólność ustawowa, wieloletnie zamieszkanie, jak również zameldowanie w lokalu mieszkalnym położonym w K.- sprawiają, że na gruncie badanej sprawy spełnione są przesłanki uprawniające do zwolnienia Zainteresowanej z obowiązku zapłaty podatku z tytułu zbycia przedmiotowej nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z analizy wniosku wynika, że Zainteresowana nabyła - w drodze spadkobrania po zmarłym w 2013 r. mężu - nieruchomość położoną w K. Przedmiotowa nieruchomość stanowiła majątek osobisty zmarłego męża Wnioskodawczyni. Zainteresowana, na podstawie dziedziczenia po mężu, stała się jedynym właścicielem ww. nieruchomości. Następnie 2 grudnia 2015 r. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży tej nieruchomości.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą śmierci przechodzą na następców prawnych.

W myśl art. 924 ww. Kodeksu, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 926 Kodeksu cywilnego).

Natomiast stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego prawomocne postanowienie sądu stwierdza jedynie nabycie spadku przez spadkobiercę.

Zatem, stwierdzić należy, że datą nabycia przedmiotowej nieruchomości jest data śmierci męża Zainteresowanej.

W świetle powyższego, dla określenia skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadkobrania po zmarłym w 2013 r. mężu zastosowanie znajdują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r.

Wskazać bowiem należy, że ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 z późn. zm.) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 14 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 1 stycznia 2009 r.

I tak, zgodnie z art. 30e ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

* dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

* dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Stosownie zaś do ust. 2 artykułu 30e ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Z kolei, zgodnie z art. 22 ust. 6d ww. ustawy, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Reasumując, stwierdzić należy, odpłatne zbycie nieruchomości nabytej przez Zainteresowaną w 2013 r. - w drodze spadkobrania po mężu - stanowi źródło przychodu, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji z tytułu przedmiotowego zbycia Wnioskodawczyni zobowiązana jest do zapłaty 19% podatku, stosownie do art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy.

Jednocześnie wskazać należy, że w realiach badanej sprawy brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia od podatku. Zauważyć bowiem należy, że środki uzyskane z tytułu opisanego zbycia Wnioskodawczyni zamierza przekazać na rzecz swoich dzieci. Tymczasem przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszczają możliwość zastosowania zwolnienia od podatku wyłącznie w przypadku wydatkowania środków uzyskanych ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, o czym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanej w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl