ILPB2/436-94/09-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-94/09-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2009 r. (data wpływu 4 czerwca 2009 r.) uzupełnionym w dniu 12 czerwca 2009 r. i 23 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy darowizny gospodarstwa rolnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy darowizny gospodarstwa rolnego, podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy darowizny oraz podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania w formie darowizny bratu gospodarstwa rolnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 30 października 2002 r. Wnioskodawczyni wspólnie z mężem nabyła (na prawach wspólności ustawowej) w drodze umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego - gospodarstwo rolne. Nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego są zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego gminy przeznaczone jako tereny:

* upraw polowych,

* ośrodków produkcji gospodarki polowej, zwierzęcej oraz obsługi rolnictwa oznaczone symbolem "RPO".

Natomiast budynki i budowle to: suszarnia zielonek, magazyn suszu, wiata stalowa, waga wozowa, zbiornik na ścieki, skład opału, ogrodzenie terenu, melioracje - drenaże. Z dokumentów (wyciąg z rejestru gruntów, wypis z planów zagospodarowania przestrzennego, decyzja w sprawie wymiaru podatku) wynika, że nieruchomość ta stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym, który jest corocznie opłacany przez właścicieli.

Od 2002 r. Wnioskodawczyni wspólnie z małżonkiem prowadzi działalność rolniczą, otrzymują dopłaty, są podatnikami VAT. Małżonkowie postanowili w drodze umowy notarialnej podzielić swój majątek dorobkowy w ten sposób, że całe ww. gospodarstwo rolne, stanowić będzie odrębny majątek Wnioskodawczyni. Następnie przedmiotowe gospodarstwo Zainteresowana przekaże w formie darowizny Swojemu bratu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy przekazanie bratu gospodarstwa rolnego w formie darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

2.

Czy przekazanie bratu gospodarstwa rolnego w formie darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem p.c.c.

3.

Czy przekazanie bratu gospodarstwa rolnego w formie darowizny będzie zwolnione od podatku od spadków i darowizn.

Tutejszy organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na trzecie z wyżej przedstawionych pytań, natomiast w zakresie odpowiedzi na pierwsze oraz drugie pytanie w dniu 28 sierpnia 2009 r. wydano interpretacje indywidualne o numerach ILPP2/443-721/09-3/MN oraz ILPB2/436-94/09-4/MK.

Zdaniem Wnioskodawczyni, przekazanie gospodarstwa rolnego bratu w formie darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn (u.p.s.d.). W przypadku darowizn dokonywanych między osobami z najbliższej rodziny (w tym w przypadku darowizn dokonywanych między rodzeństwem) znajduje zastosowanie zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 4a ust. 1 u.p.s.d. W konsekwencji darowizna, o której mowa w pytaniu jest zwolniona od podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) - podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.

Artykuł 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, iż obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Według art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę wolną w wysokości 9 637 zł, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej. W myśl art. 14 ust. 2 ww. ustawy zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Natomiast zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (tj. dla I grupy podatkowej 9 637 zł) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych winno być dokonane na formularzu SD-Z2 określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1762 z późn. zm.).

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, przedmiotowe nabycie podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej - art. 4a ust. 3 ww. ustawy.

W myśl art. 4a ust. 4 przedmiotowej ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków jedynie, gdy:

1.

wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2.

gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni zamierza przekazać Swojemu bratu, w formie darowizny gospodarstwo rolne.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że darowizna gospodarstwa rolnego - nieruchomości, dokonana pomiędzy rodzeństwem korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Ponieważ przedmiotem darowizny będzie nieruchomość, darowizna będzie musiała być zawarta w formie aktu notarialnego, gdyż przeniesienie własności nieruchomości dla swej ważności wymaga zachowania takiej formy (art. 158 Kodeksu cywilnego). Wobec tego, w świetle art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn skorzystanie ze zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 nie będzie uzależnione od zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Na mocy art. 4a ust. 4 pkt 2 obowiązek ten został bowiem wyłączony w sytuacji gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Zatem stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl