ILPB2/436-93/12-2/WS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 lipca 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-93/12-2/WS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2012 r. (data wpływu 26 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny jest:

* prawidłowe - w odniesieniu do pytania nr 1

* bezprzedmiotowe - w odniesieniu do pytań nr 2 i 3.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Aktem notarialnym z dnia 10 października 2008 r. małżonkowie na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej nabyli lokal mieszkalny stanowiący odrębną własność, dla którego prowadzona jest księga wieczysta.

Małżonkowie nie zawarli jakiejkolwiek umowy znoszącej współwłasność majątkową małżeńską.

Małżonkowie zamierzają dokonać darowizny ww. lokalu na rzecz syna żony z pierwszego małżeństwa. Mąż nie przysposobił syna małżonki. Dokonanie darowizny ma zostać dokonane z jednoczesnym ustanowieniem w tym samym akcie notarialnym służebności na rzecz darczyńców, tj. małżonków na ich życzenie (wniosek).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy darowizna lokalu mieszkalnego stanowiącego współwłasność łączną małżonków dokonana na rzecz syna żony korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 4a ustawy.

2.

Jeżeli darowizna nie podlega zwolnieniu, to skoro mamy do czynienia ze współwłasnością małżeńską łączną, jak wyliczyć udziały poszczególnych małżonków na potrzeby ustawy o podatku od spadków i darowizn.

3.

Gdy w tym samym akcie notarialnym dochodzi do zawarcia umowy darowizny nieruchomości oraz ustanowienia służebności zgodnie z art. 13 ustawy na rzecz darczyńcy na życzenie darczyńcy, to czy służebność stanowić bodzie ciężar darowizny zgodnie z art. 7 ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Dokonana przez małżonków wspólnie darowizna na rzecz syna małżonki korzystać będzie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, albowiem przedmiotem darowizny jest lokal mieszkalny stanowiący współwłasność majątkową małżeńską, której małżonkowie w żaden sposób nie podzielili. To znaczy nie zawarli w tym przedmiocie umowy znoszącej współwłasność majątkową małżeńską.

Ad. 2.

W przypadku uznania, że darowizna nie korzysta ze zwolnienia to w ocenie składającego niniejszy wniosek przyjąć należy, że udziały małżonków wynoszą po 1/2 dla każdego.

Ad.3.

W podatku od spadków i darowizn podstawę opodatkowania od darowizny stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jak czytamy w piśmiennictwie, ciężar spadku czy darowizny stanowią między innymi służebności obciążające nieruchomości, będące ich przedmiotem. W przypadku darowizn istotne jest to, aby obciążały one nieruchomość w chwili dokonania darowizny. Jak bowiem czytamy w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 18 listopada 1992 r. "ustanowienie służebności przez obdarowanego po przyjęciu darowizny, nie rodzi obowiązku uiszczenia z tego tytułu podatku, ani też nie stanowi podstawy do odliczenia wartości służebności od wartości nieruchomości jako ciężaru". W sytuacji gdy w tym samym akcie dochodzi do zawarcia umowy darowizny nieruchomości oraz ustanowienia służebności na rzecz darczyńcy na życzenie darczyńcy to służebność stanowić będzie ciężar darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

* prawidłowe - w odniesieniu do pytania nr 1

* bezprzedmiotowe - w odniesieniu do pytań nr 2 i 3.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

Artykuł 5 ww. ustawy stanowi, iż obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Jednakże w myśl art. 4a ww. ustawy, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1.

wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2.

gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Wyżej wymienione zwolnienie stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa (art. 4 ust. 4 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż małżonkowie zamierzają dokonać na podstawie aktu notarialnego darowizny lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną własność, na rzecz syna małżonki z pierwszego małżeństwa. Mąż nie przysposobił syna małżonki.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż przedmiotowa darowizna zostanie dokonana przez matkę na rzecz syna oraz przez ojczyma (Wnioskodawcę) na rzecz pasierba.

Z powołanego wyżej art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że ze zwolnienia z tego podatku może skorzystać m.in. zstępny (syn) oraz pasierb. Użyte w tym przepisie pojęcie pasierb należy tłumaczyć jako dziecko męża lub żony z poprzedniego małżeństwa.

W związku z tym, dokonana przez Wnioskodawcę darowizna na rzecz pasierba, czyli syna małżonki, korzystać będzie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Należy jednak wyjaśnić, iż w myśl art. 5 analizowanej ustawy, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych, w związku z czym darowizna ta, nie może rodzić dla Wnioskodawcy, jako darczyńcy, żadnych skutków podatkowych, niezależnie od tego czy spełnione zostaną warunki zastosowania przedmiotowego zwolnienia.

Z uwagi na to że stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 1 uznane zostało za prawidłowe, odpowiedź na pytania nr 2 i 3 stała się bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie, tut. organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn został złożony przez Wnioskodawcę - jednego z darczyńców przedmiotowej nieruchomości, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego z darczyńców - żony Wnioskodawcy, jak również dla osoby obdarowanej - pasierba Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl