ILPB2/436-58/12-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-58/12-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2012 r. (data wpływu 28 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek kapitałowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek kapitałowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest notariuszem, w ramach wykonywanych obowiązków będzie dokonywał czynności notarialnych związanych z połączeniem spółek kapitałowych, w tym będzie sporządzał protokoły w formie aktu notarialnego, obejmujące uchwały zgromadzeń w sprawie połączenia spółek kapitałowych. W wyniku połączenia może w szczególności dochodzić do podwyższenia kapitału zakładowego, przy czym kwota podwyższenia nie podlegała wcześniej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z dokonywaniem czynności notarialnych polegających na połączeniu spółek kapitałowych, w tym w wyniku których dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego, Wnioskodawca będzie miał jako płatnik obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, połączenie spółek kapitałowych, w tym także w przypadku, gdy dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego spółki, a kwota podwyższenia nie podlegała wcześniej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nie będzie rodziło obowiązku obliczenia, pobrania i odprowadzenia przez niego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm., dalej "ustawa o p.c.c."), podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega m.in. umowa spółki, a zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o p.c.c., podatkowi podlegają także zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Zgodnie art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o p.c.c., za zmianę umowy spółki uważa się także przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego.

Niemniej, w art. 2 ustawy o p.c.c. ustawodawca przewidział katalog wyjątków, obejmujący czynności wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie zatem z art. 2 pkt 6 lit. a ustawy o p.c.c. nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany związane z łączeniem spółek kapitałowych.

W konsekwencji zatem uznać należy, że ustawodawca wyłączył z katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany związane z łączeniem spółek kapitałowych, przy czym wyłączenie z opodatkowania obejmuje wszelkie tego typu umowy i ich zmiany, w tym takie, w wyniku których dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego, przy czym nie ma znaczenia, czy ta część kapitału zakładowego była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając powyższe na uwadze, w przypadku dokonywania czynności notarialnych związanych z połączeniem spółek kapitałowych Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych także wtedy, gdy w wyniku połączenia dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego.

Należy wskazać, że podobne stanowisko zajęte zostało przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 23 marca 2011 r., sygnatura IPPB2/436-46/11-2/MZ, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że "połączenie spółek kapitałowych będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy, ponieważ nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego. Jednocześnie należy wskazać, iż w powyższym przypadku znajdzie zastosowanie art. 2 pkt 6 lit. a ustawy, zgodnie z którym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany związane z łączeniem spółek kapitałowych".

Podobne stanowisko Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zajął w interpretacji indywidualnej z dnia 18 stycznia 2011 r., sygn. IPPB2/436-440/10-2/MZ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl