ILPB2/436-41/11-3/MK - Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-41/11-3/MK Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2011 r. (data wpływu 16 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości oraz w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.

W złożonym wniosku w części D.2. w poz. 40 i 43 jako rodzaj sprawy Wnioskodawca wskazał podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek od czynności cywilnoprawnych, a więc zakres dwóch podatków. Z uwagi na fakt, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14f § 2 oraz 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 4 maja 2011 r., nr ILPB2/415-180/11-2/MK, ILPB2/436-41/11-2/MK Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Mając na uwadze powyższe przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na przedstawione poniżej pytanie w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie informuje się, że w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1982 r. Wnioskodawca kupił mieszkanie własnościowe. W przedmiotowym mieszkaniu Wnioskodawca mieszkał do 2008 r. W ubiegłym roku, tj. 2010 r. Wnioskodawca zamierzał sprzedać to mieszkanie i w tym celu, w dniu 15 marca 2010 r. podpisał akt notarialny - umowę sprzedaży na kwotę 265 000,00 zł. Nabywcy zamierzali sfinansować ww. zakup z kredytu hipotecznego. Ostatecznie pieniądze ze sprzedaży mieszkania nie wpłynęły na konto Wnioskodawcy, a nabywcy oświadczyli, że odstępują od kupna tego mieszkania. W związku z powyższym w dniu 1 kwietnia 2010 r. aktem notarialnym Wnioskodawca wspólnie z niedoszłymi nabywcami spisał umowę rozwiązania umowy sprzedaży oraz porozumienia w sprawie przeniesienia własności na skutek rozwiązania umowy sprzedaży. Z uwagi na fakt, że w wyniku tego aktu notarialnego Wnioskodawca jest nadal właścicielem ww. mieszkania zamierza je sprzedać w 2011 r. za kwotę 254 000,00 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy sprzedaży tego mieszkania w 2011 r. Wnioskodawca będzie zwolniony z podatku dochodowego i innych opłat.

Zdaniem Wnioskodawcy, z tytułu sprzedaży tego mieszkania w 2011 r. nie będzie On zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego i innych opłat. Powyższe, w opinii Wnioskodawcy, wynika stąd, że jest właścicielem przedmiotowego mieszkania od 1982 r., ponieważ nie sprzedał go, gdyż środki pieniężne nie wpłynęły na Jego konto, a umowa sprzedaży została rozwiązana.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają także - na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy - zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 4 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym. Ponadto, w myśl art. 5 ust. 1 przedmiotowej ustawy, obowiązek zapłaty podatku ciąży na podatnikach tego podatku.

Artykuł 6 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, wskazują, że podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, a stawka podatku wynosi 2%.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza sprzedać mieszkanie.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca będzie stroną sprzedającą, nie będzie na Nim ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl