ILPB2/436-34/14-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-34/14-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2014 r. (data wpływu 28 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 kwietnia 2014 r. (data wpływu 11 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży udziałów.

Z uwagi na fakt, że ww. wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z 1 kwietnia 2014 r. nr ILPB2/436-34/14-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawcę, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 1 kwietnia 2014 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 3 kwietnia 2014 r.), w dniu 11 kwietnia 2014 r. (data nadania 9 kwietnia 2014 r.) do tut. Organu wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. jest polską spółką kapitałową, której jedynym udziałowcem jest niemiecka spółka kapitałowa GmbH (dalej: "H"). "H" posiada również udziały w spółce kapitałowej z siedzibą w Luksemburgu (dalej: "Spółka luksemburska"). Spółka luksemburska z kolei będzie udziałowcem innej polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przyszłości Wnioskodawca planuje nabyć od "H" udziały w Spółce luksemburskiej. W takim przypadku, z uwagi na kraj siedziby Spółki luksemburskiej, umowa sprzedaży udziałów w tej spółce na rzecz Wnioskodawcy zostanie zawarta i wykonana na terytorium Luksemburga, tj. poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zachowaniem warunków formalnych takich umów wymaganych prawem Luksemburga. Wnioskodawca nadmienia, że w dniu 13 stycznia 2014 r. złożył do Krajowego Rejestru Sądowego ("KRS") wniosek o zarejestrowanie zmiany firmy na (...) Sp. z o.o., na podstawie zmiany umowy spółki z dnia 2 stycznia 2014 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy umowa zbycia udziałów w Spółce luksemburskiej na rzecz Wnioskodawcy, która zostanie zawarta i wykonana w Luksemburgu, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem p.c.c. w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy umowa zbycia udziałów w Spółce luksemburskiej na jego rzecz, która zostanie zawarta i wykonana w Luksemburgu, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem p.c.c. w Polsce.

Powyższe stanowisko Wnioskodawca opiera na następującej argumentacji.

W myśl przepisów art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. 101, poz. 649 z późn. zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany praw majątkowych (np. takich jak udziały w spółce kapitałowej). Niemniej jednak, zgodnie z art. I ust. 4 ustawy o p.c.c., aby dana umowa sprzedaży lub zamiany praw majątkowych podlegała opodatkowaniu podatkiem p.c.c. w Polsce, dodatkowo spełniony musi być jeden z poniższych warunków (alternatywnie):

a.

prawa majątkowe będące przedmiotem umowy są wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

b.

prawa majątkowe będące przedmiotem umowy są wykonywane za granicą, ale ich nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i umowa została wykonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W świetle powyższych przepisów, opodatkowanie podatkiem p.c.c. umowy sprzedaży udziałów jest uzależnione m.in. od miejsca wykonywania praw majątkowych związanych z posiadaniem udziałów.

Przepisy ustawy o p.c.c. nie zawierają definicji miejsca wykonywania praw majątkowych. W ocenie Wnioskodawcy, przez miejsce to należy rozumieć miejsce, w którym następuje zaistnienie skutku prawnego czynności cywilnoprawnej, której przedmiotem jest prawo majątkowe (patrz: J. Zdanowicz, Podatek od czynności cywilnoprawnych. Komentarz. Wyd. 6. Warszawa 2009). Jednocześnie, zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą i doktryną (np. interpretacja indywidualna z 17 marca 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, nr ILPB2/436-273/10-2/MK), o miejscu wykonywania praw majątkowych związanych z udziałami decyduje, co do zasady, miejsce siedziby spółki, w której udziały są sprzedawane.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca podkreśla, że prawa majątkowe "H" związane z posiadaniem udziałów w Spółce luksemburskiej nie będą wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka luksemburska, której udziały będą zbywane, jest bowiem podmiotem z siedzibą na terytorium Luksemburga. W rezultacie, zbyciu udziałów w Spółce luksemburskiej na rzecz Wnioskodawcy nie będzie towarzyszyło spełnienie warunku, o którym mowa w punkcie a) powyżej.

Z tego względu, aby ustalić czy przedmiotowa umowa zbycia udziałów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem p.c.c. w Polsce, należy przeanalizować, czy łącznie spełnione będą wszystkie trzy przesłanki, o których mowa w punkcie b) powyżej.

Jak już wskazano, miejscem wykonywania praw związanych z udziałami w Spółce luksemburskiej będzie Luksemburg, zatem spełniona będzie pierwsza z przesłanek warunku b), mówiąca o wykonywaniu praw majątkowych za granicą. Spełniona będzie również przesłanka dotycząca miejsca położenia siedziby nabywcy udziałów (praw majątkowych) - miejscem siedziby Wnioskodawcy jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie jednak spełniona ostatnia z przesłanek, mówiąca o konieczności wykonania umowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Analizowana umowa sprzedaży udziałów w Spółce luksemburskiej będzie bowiem wykonana na terytorium Luksemburga, z zachowaniem warunków formalnych stawianych tego rodzaju umowom przez tamtejsze przepisy prawa.

W konsekwencji, w analizowanym zdarzeniu przyszłym nie będzie spełniony ani warunek a) ani warunek b) decydujący o możliwości opodatkowania umowy zbycia udziałów w Spółce luksemburskiej podatkiem p.c.c. w Polsce.

Reasumując - zdaniem Wnioskodawcy - w świetle brzmienia art. 1 ust. 4 ustawy o p.c.c. oraz braku spełnienia przesłanek ustawowych określonych w tym przepisie, w analizowanym zdarzeniu przyszłym nie ma podstaw do zakwalifikowania umowy sprzedaży udziałów w Spółce luksemburskiej na rzecz Wnioskodawcy jako podlegającej opodatkowaniu podatkiem p.c.c. w Polsce.

Podejście zaprezentowane przez Wnioskodawcę znajduje również oparcie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Ministra Finansów np. w interpretacji indywidualnej wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 marca 2011 r. (nr ILPB2/436-273/10-2/MK).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 - 3 opodatkowaniu podlegają także:

* zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych;

* orzeczenia sądów w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 oraz art. 4 pkt 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje, z zastrzeżeniem ust. 2 (jeżeli zawarcie umowy przenoszącej własność następuje w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy przenoszącej własność) z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy podstawę opodatkowania - przy umowie sprzedaży - stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2. Stawka podatku od umowy sprzedaży m.in. nieruchomości wynosi 2% - art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne, w tym umowy pożyczki, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot (tu prawa majątkowe) są wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa zostaje zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.

Sprzedaż będzie również podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeśli jej przedmiot (udziały) w chwili zawarcia umowy są wykonywane za granicą oraz nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a czynność została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca jako nabywca zamierza zawrzeć poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z niemiecką spółką kapitałową umowę sprzedaży udziałów spółki luksemburskiej. Wskazana umowa zostanie zawarta i wykonana na terytorium Luksemburga z zachowaniem warunków formalnych takich umów wymaganych prawem Luksemburga.

Wobec wskazanych okoliczności sprawy oraz przywołanych przepisów stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl