ILPB2/436-235/09-2/TR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-235/09-2/TR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2009 r. (data wpływu: 2 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z o.o. będącą deweloperem zajmującym się budową i sprzedażą lokali mieszkalnych i usługowych w budowanych przez Spółkę budynkach, które Spółka wznosi na wcześniej zakupionych gruntach. Jedną z nieruchomości Spółka planuje zbyć poprzez jej wniesienie, jako wkładu niepieniężnego, do nowoutworzonej spółki komandytowej, w której to Spółka jest komplementariuszem.

Umowa spółki komandytowej została już sporządzona, lecz trwają jeszcze czynności urzędowe związane z jej rejestracją w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka Komandytowa będzie czynnym podatnikiem VAT i przedmiotem jej działalności będzie również działalność deweloperska. w zamian za wniesiony przez Spółkę aport w postaci niezabudowanej nieruchomości, Spółce będą przysługiwać w spółce komandytowej prawa i obowiązki należne wspólnikowi zgodnie z umową spółki komandytowej i przepisami kodeksu spółek handlowych.

Nieruchomość, która będzie przedmiotem aportu, jest składnikiem majątku obrotowego Spółki i w momencie zakupu przedmiotowej nieruchomości przez Spółkę została wystawiona faktura VAT, z której Spółka odliczyła podatek VAT naliczony.

Wniesienie przedmiotowej nieruchomości do spółki komandytowej wymagać będzie, między innymi, przeniesienia przez Spółkę na spółkę komandytową praw i obowiązków wynikających z określonych umów dotyczących tej nieruchomości (umowy z dostawcami energii, umowy najmu powierzchni reklamowej), ewentualnie podpisania nowych tego typu umów przez spółkę komandytową. w konsekwencji wniesienia przedmiotowej nieruchomości, spółka komandytowa wstąpi również z mocy prawa (jako wynajmujący) w stosunki najmu powierzchni reklamowej, której stroną jest obecnie Spółka.

Spółka planuje w akcie notarialnym wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedmiotowej nieruchomości jednoznacznie oznaczyć wartość brutto przedmiotowej nieruchomości wnoszonej aportem na pokrycie praw i obowiązków Spółki jako komplementariusz w spółce komandytowej (która to wartość będzie stanowić wartość rynkową przedmiotu wkładu niepieniężnego) dla udokumentowania czynności fakturą VAT oraz jednocześnie składającą się na wskazaną wartość brutto wartość netto przedmiotowej nieruchomości wnoszonej aportem z wyodrębnieniem kwoty podatku VAT należnego, którą spółka komandytowa będzie zobowiązana zapłacić Spółce tytułem VAT należnego od transakcji wniesienia aportu. Tym samym, dla określenia praw i obowiązków Spółki jako komplementariusza w spółce komandytowej zostanie przyjęta wartość netto przedmiotowej nieruchomości wnoszonej aportem.

Wniesienie nieruchomości do spółki komandytowej planowane jest zaraz po zakończeniu czynności rejestracyjnych spółki komandytowej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego - czyli do końca 2009 r., ewentualnie na początku 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedmiotowej nieruchomości niezabudowanej do spółki komandytowej będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej w postaci niezabudowanej nieruchomości nie będzie rodziło obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej podatek PCC). Zgodnie z ustawą o podatku PCC podatkowi temu podlegają umowy spółek oraz ich zmiany, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania. w myśl art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC w przypadku spółek osobowych, a taką jest spółka komandytowa, za zmianę umowy spółki uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki. Co do zasady zatem wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Według Spółki wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej w postaci niezabudowanej nieruchomości będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, tym samym znajdzie zastosowanie wyłączenie z opodatkowania PCC przewidziane w art. 2 pkt 4 lit a) ustawy o PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

1.

następujące czynności cywilnoprawne:

*

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

*

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

*

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

*

umowy dożywocia,

*

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat i dopłat,

*

ustanowienie hipoteki,

*

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

*

umowy depozytu nieprawidłowego,

*

umowy spółki,

2.

zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3.

orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Zgodnie z art. 1a pkt 1 ww. ustawy użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Z kolei na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 oraz art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na spółce.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

*

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

*

umowy spółki i jej zmiany,

*

umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Według definicji zawartej w art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przez "podatek od towarów i usług" rozumie się podatek nakładany ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich. z kolei, stosownie do art. 1a pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, "państwo członkowskie" to państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Innymi słowy, przepis art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ustanawia zasadę, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne podejmowane w ramach obrotu nieprofesjonalnego, natomiast obrót zawodowy (profesjonalny) objęty został podatkiem od towarów i usług. Zatem, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności cywilnoprawne, których dokonanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony (lub strona) tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku, z uwzględnieniem wyjątków określonych w tym przepisie.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki komandytowej, w której jest komplementariuszem, wkład niepieniężny w postaci nieruchomości.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zmiany umowy spółki osobowej, tj. wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy powyższa czynność podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług skutkuje wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ww. ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że tutejszy Organ podatkowy nie rozstrzyga w niniejszej interpretacji, czy czynność wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Jeżeli zatem wskazana czynność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku, w niniejszej sprawie znajdzie zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. w konsekwencji planowana czynność wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ponadto informuje się, iż w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportu do spółki prawa handlowego oraz prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w dniu 26 stycznia 2010 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie, Nr ILPP1/443-1356/09-2/KG.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl