ILPB2/436-219/10-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-219/10-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki akcyjnej, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2010 r. (data wpływu 30 września 2010 r.), uzupełnionym w dniu 22 grudnia 2010 r. (data wpływu 28 grudnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej oraz podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 oraz 14f § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 14 grudnia 2010 r., nr ILPB3/423 -801/10-2/EK ILPP1/443-1064/10-2/BD ILPB2/436-219/10-2/MK Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Spółkę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

W dniu 28 grudnia 2010 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (zwany dalej: "Spółką") prowadzi działalność usługowo - handlową. Podstawową działalnością Spółki jest wynajem powierzchni magazynowych, biurowych, produkcyjno - magazynowych oraz świadczenie usług logistycznych.

Ponadto Spółka prowadzi działalność w zakresie:

* wewnątrzwspólnotowej sprzedaży nowych samochodów,

* importu ekskluzywnych foteli i fotelików marek: "A", "B", "C" oraz produktów firmy "D"

* usług Call Center,

* usług archiwizacji dokumentów,

* wynajmu samochodu "K" z agregatem prądotwórczym,

* usług administracyjnych,

* usług technicznych.

Spółka jest również właścicielem następujących nieruchomości:

* nieruchomości położonej w R., gdzie mieści się siedziba Spółki. W skład tej nieruchomości wchodzą magazyny oraz biurowiec (powierzchnie te są wynajmowane).

* nieruchomości położonej w R. - w bilansie nieruchomość ta ujęta jest w pozycji Aktywa, Inwestycje długoterminowe, Nieruchomości - ze względu na fakt, iż jest w 100% wynajmowana Spółce z grupy.

* nieruchomości położonej w L. - w bilansie nieruchomość ujęta jest w pozycji Aktywa, Inwestycje długoterminowe, Nieruchomości - ze względu na fakt, iż jest w 100% wynajmowana Spółce z grupy.

W roku 2010 działalność związana z wynajmem ostatniej z ww. nieruchomości zostanie wyodrębniona organizacyjnie w ramach struktury organizacyjnej Spółki jako samobilansujący Oddział. Powyższe znajdzie swoje odzwierciedlenie w danych rejestrowych Spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także w zatwierdzonej strukturze organizacyjnej w formie wewnętrznego aktu prawnego Spółki. Oddziałem kierował będzie Kierownik Oddziału, któremu podlegać będą pracownicy.

Dotychczasowa wartość nieruchomości w księgach to 2,35 mln zł W chwili obecnej na podstawie umowy najmu z dnia 31 grudnia 2008 r. nieruchomość jest wynajmowana innemu podmiotowi gospodarczemu na prowadzenie działalności motoryzacyjnej.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki zamierza podjąć uchwałę, na podstawie której Spółka wniesie wkład niepieniężny w postaci Oddziału do spółki kapitałowej. Przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej będą następujące składniki majątku wchodzące w skład Oddziału, służące prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości:

* nieruchomość zabudowana budynkiem (budynek w L. wraz z gruntem),

* składniki majątku obrotowego związane z nieruchomością: wyposażenie, środki trwałe, środki pieniężne zgromadzone na wyodrębnionym - związanym z Odziałem - rachunku bankowym,

* należności i zobowiązania wynikające z działalności Oddziału,

* umowa najmu, a także inne umowy związane z działalnością prowadzoną przez Oddział w zakresie wynajmu nieruchomości,

* pracownicy wykonujący obowiązki w zakresie działalności Oddziału.

Oddział samobilansujący będzie prowadził ewidencję rachunkową na podstawie wydzielonych kont w systemie finansowo - księgowym Spółki, które będą umożliwiać sporządzenie sprawozdania finansowego Oddziału. W związku z tym możliwe będzie szczegółowe określenie sytuacji finansowej Oddziału (w tym przychodów, kosztów, należności oraz zobowiązań na podstawie bilansu oraz rachunku zysków i strat Oddziału). Należności i zobowiązania będą związane organizacyjnie i finansowo z Oddziałem. Powyższe umożliwi badanie efektywności działalności Oddziału, ustalanie budżetu, rozliczanie z wykonania budżetu. Oddział będzie posiadać odrębny rachunek bankowy.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że wydzielenie części przedsiębiorstwa (Oddziału) wiązać się będzie z nadaniem tej jednostce autonomii w podejmowaniu decyzji dotyczących wyodrębnionej części przedsiębiorstwa.

Przedstawiony we wniosku zespół składników majątkowych będzie wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań a prowadzenie działalności przez wydzieloną część przedsiębiorstwa nie będzie - co do zasady - wymagać udziału pozostałych struktur Spółki. Wydzielone przez Spółkę składniki majątkowe mieszczą się w Nieruchomości położonej w L. Składniki majątkowe przypisane do wyodrębnionej części przedsiębiorstwa obejmują prawo własności nieruchomości położonej w L. Wraz z aportem wyodrębnionej części przedsiębiorstwa dojdzie do przeniesienia tytułu prawnego do nieruchomości położonej w L. Przedstawiony we wniosku zespół składników majątkowych zostanie wyodrębniony na płaszczyźnie funkcjonalnej - stanowić będzie potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo. Wydzielony zespół składników majątkowych przeznaczony będzie do realizacji konkretnego zadania - wynajmu nieruchomości położonej w L. Przedmiotem wniesienia do spółki kapitałowej będą wszystkie składniki materialne i niematerialne stanowiące majątek Oddziału. Prowadzona przez Spółkę działalność usługowo - handlowa jest - co do zasady - opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Sporadycznie Spółka wykonuje czynności zwolnione od tego podatku oraz niepodlegające temu podatkowi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy wniesienie przez Spółkę jako wkładu niepieniężnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność wniesienia aportu w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 tej ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Należy wskazać, że - zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c ww. ustawy nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

* przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

* udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje posiada już większość głosów.

Z powyższego wynika ze wniesienie przez Spółkę do spółki kapitałowej Oddziału (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) będzie czynnością nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Pogląd taki wyraził, m.in. Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 21 lipca 2010 r. (IBPBII/1/436-96/10/MZ), a także w interpretacji indywidualnej z dnia 2 czerwca 2010 r. (IPPB2/436-89/10-2/AF).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

1.

następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat i dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki;

2.

zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3.

orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej - uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Zgodnie z art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

a.

rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b.

siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób, to dla oceny czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną, zaś podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość wkładów, o którą podwyższono kapitał zakładowy (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b). Zgodnie natomiast z art. 4 pkt 9 powołanej ustawy obowiązek podatkowy, przy umowie spółki kapitałowej, ciąży na spółce.

Należy zwrócić uwagę, iż podjęcie przez wspólników spółki uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego nie jest równoznaczne z przemieszczeniem majątku pomiędzy wspólnikiem, a spółką.

Uchwała o podwyższeniu kapitału nie wnosi aportów, lecz tylko daje podstawę podmiotowi uprawnionemu (spółce) żądania wykonania przez wspólnika ciążącego na nim z mocy umowy spółki zobowiązania.

Z cytowanego powyżej przepisu art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyraźnie wynika, iż ustawa nie uzależnia momentu powstania obowiązku podatkowego od fizycznego wykonania zobowiązania, tzn. wniesienia do spółki deklarowanego wkładu. Wynika to z faktu, że opodatkowaniu na gruncie ustawy podlega tylko i wyłącznie czynność cywilnoprawna objęta ustawą - wymieniona w art. 1 - a nie jej przedmiot (np. wniesienie wkładu).

W świetle powyższego uznać należy, iż wniesienie aportu do spółki jako czynność czysto techniczna będąca następstwem zawarcia lub zmiany umowy spółki jest czynnością wtórną do faktu zmiany umowy spółki i jako czynność nie wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc pod uwagę opisane zdarzenie przyszłe, a także przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych znajdujące zastosowanie w przedmiotowej sprawie wskazać należy, że czynność wniesienia aportu nie mieści się w katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy. W związku z tym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia aportu do spółki jest czynnością wtórną do faktu zawarcia lub zmiany umowy spółki, czyli, co wykazano wyżej, czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jednak rozpatrując przedmiotową sprawę należy zauważyć, że w myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

a.

łączeniem spółek kapitałowych,

b.

przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

c.

wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

* przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

* udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Spółka planuje wyodrębnić ze swojego majątku zorganizowaną część przedsiębiorstwa w formie oddziału, która następnie zostanie wniesiona jako aport do spółki kapitałowej.

W przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych brak jest definicji przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W tym zakresie należy zatem posłużyć się właściwymi przepisami prawa zawartymi w odrębnych ustawach. Definicję "przedsiębiorstwa" zawiera przepis art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Na mocy tego przepisu przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

* oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

* własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

* prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

* wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

* koncesje, licencje i zezwolenia;

* patenty i inne prawa własności przemysłowej;

* majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

* tajemnice przedsiębiorstwa;

* księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 552 Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W związku z powyższym wyjaśnia się, iż z treści przepisu art. 2 pkt 6 lit. c tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika jednoznacznie, iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje zarówno przedsiębiorstwa spółki kapitałowej, jak i zorganizowanej części tego przedsiębiorstwa.

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, wniesienie przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje jest zatem wprost określone jako czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Spółki należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie informuje się, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych organów podatkowych należy stwierdzić, iż wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w przedmiotowej sprawie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl