ILPB2/436-211/09-2/WS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-211/09-2/WS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2009 r. (data wpływu 12 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wnieśli zgodnie z umową spółki i przepisami kodeksu spółek handlowych dopłaty w wysokości 20.000.000 PLN. Uchwała wspólników spółki w sprawie dopłat została podjęta dnia 5 marca 2007 r.

W związku z podjęciem uchwały w sprawie wniesienia dopłat spółka zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych.

Wspólnicy spółki planują dokonać w roku 2009 konwersji ww. dopłat na kapitał zakładowy. Dokonanie tej konwersji wymaga podjęcia uchwały o zwrocie dopłat, podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału, a następnie dokonania potrącenia wierzytelności spółki wobec wspólników z tytułu pokrycia podwyższonego kapitału oraz wierzytelności wspólników z tytułu zwrotu dopłat. Cała kwota dopłat objętych uchwałą o zwrocie dopłat zostanie przeznaczona na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podjęcie uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, podjęcie przez wspólników uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (p.c.c.) na podstawie art. 9 pkt 11 lit. b) ustawy o p.c.c.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej stanowi zmianę umowy spółki. Co do zasady umowy spółki i ich zmiany podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ustawa o p.c.c. przewiduje jednak zwolnienie niektórych czynności od podatku.

Zgodnie z art. 9 pkt 11 lit. b) ustawy o p.c.c. zwalnia się od podatku umowy spółki i ich zmiany związane z podwyższeniem kapitału zakładowego pokrytego z niezwróconych wspólnikom lub akcjonariuszom dopłat albo z niezwróconej pożyczki udzielonej spółce kapitałowej przez wspólnika lub akcjonariusza, które były uprzednio opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczpospolita Polska.

Wprowadzenie powyżej opisanego zwolnienia jest związane z implementacją do polskiego systemu prawnego postanowień Dyrektywy Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (dalej: Dyrektywa). Celem wyznaczonym przez Radę Unii Europejskiej wyrażonym w preambule Dyrektywy jest dążenie do zniesienia podatku kapitałowego. w świetle art. 12 ust. 1 lit. a) Dyrektywy w przypadku podwyższenia kapitału podstawa opodatkowania podatkiem kapitałowym nie obejmuje sumy aktywów należących do spółki kapitałowej, które są przeznaczone na podwyższenie kapitału i które już zostały objęte podatkiem kapitałowym. Jak zatem z powyższego wynika, prawo unijne przewiduje zakaz dwukrotnego opodatkowania kwot kapitału.

Realizacją ww. zakazu podwójnego opodatkowania kapitału jest m.in. art. 9 pkt 11 lit. b) ustawy o p.c.c., który znajdzie zastosowanie w opisanym stanie faktycznym. Wniesione do Spółki dopłaty były opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Kapitał zakładowy zostanie pokryty z niezwróconych wspólnikowi dopłat poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności. Wprawdzie przed podjęciem uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego wspólnicy muszą podjąć uchwałę w sprawie zwrotu dopłat ze względu na procedury przewidziane w Kodeksie spółek handlowych, lecz dopłaty nie zostaną mu faktycznie zwrócone, gdyż wierzytelności pieniężne wynikające z tytułu obu uchwał zostaną potrącone.

W związku z powyższym podjęcie przedmiotowej uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki, oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Przez zmianę umowy spółki kapitałowej, zgodnie z regulacją art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Stosownie do art. 9 pkt 11 lit. b) ww. ustawy, zwalnia się od podatku umowy spółki i ich zmiany związane z podwyższeniem kapitału zakładowego pokrytego z niezwróconych wspólnikom lub akcjonariuszom dopłat albo z niezwróconej pożyczki udzielonej spółce kapitałowej przez wspólnika lub akcjonariusza, które były uprzednio opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 209, poz. 1319), przepis art. 9 pkt 11 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r., w zakresie uprzedniego opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stosuje się do wartości kapitału zakładowego pokrytego przez spółkę kapitałową z dopłat wniesionych przez wspólników lub akcjonariuszy od dnia 1 maja 2004 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wspólnicy spółki wnieśli zgodnie z umową i przepisami Kodeksu spółek handlowych dopłaty. Uchwała wspólników spółki w sprawie dopłat została podjęta dnia 5 marca 2007 r. w związku z podjęciem powyższej uchwały spółka zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych.

W roku 2009 wspólnicy spółki zamierzają podjąć uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego, który to kapitał zostanie pokryty z niezwróconych wspólnikom dopłat.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz przytoczone powyżej przepisy stwierdzić należy, że zmiana umowy spółki polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego, pokrytego z niezwróconych wspólnikom dopłat, które były uprzednio opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, będzie korzystała ze zwolnienia od tego podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl