ILPB2/436-209/09-3/MK - Opodatkowanie PCC darowizny udziału w spółce jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-209/09-3/MK Opodatkowanie PCC darowizny udziału w spółce jawnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2009 r. (data wpływu 9 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy darowizny udziału w spółce jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy darowizny udziału w spółce jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki jawnej, w której posiada 50% udział w prawach i obowiązkach. Ze względu na wiek Wnioskodawczyni zamierza wycofać się z działalności gospodarczej i przenieść ogół praw i obowiązków w Spółce na rzecz córki, stosownie do treści art. 10 Kodeksu spółek handlowych. Przeniesienie ogółu praw i obowiązków w Spółce nastąpi na podstawie umowy darowizny. Na mocy tej umowy Zainteresowana wystąpi ze Spółki, a w Jej miejsce do Spółki wejdzie córka. Córka wejdzie w te same prawa i obowiązki jakie posiada Wnioskodawczyni, przejmując dokładnie Jej status prawny. Zatem na córkę przejdą wszystkie prawa i wewnętrzne obowiązki wynikające z umowy spółki, jak i zobowiązania wobec osób trzecich z tytułu uczestnictwa w Spółce z solidarną odpowiedzialnością Wnioskodawczyni, jako ustępującego wspólnika, stosownie do treści art. 10 § 3 Kodeksu spółek handlowych. Umowa darowizny nie będzie zawarta w formie aktu notarialnego, mimo że Spółka posiada nieruchomości, albowiem wspólnikowi nie służy udział rzeczowy w poszczególnych składnikach majątku będącego własnością Spółki, w tym także w nieruchomościach, a zmiana składu osobowego nie stanowi zmiany umowy Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy czynność darowania udziału w spółce jawnej prowadzi do konsekwencji w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) stanowi, że podatkowi podlegają umowy darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. w związku z powyższym należy stwierdzić, że przepis ten odnosi się do sytuacji kiedy darczyńca posiada zobowiązania lub długi osobiste, co w przypadku Zainteresowanej nie ma miejsca. Jakkolwiek w bilansie jaki zostanie sporządzony na dzień podpisania umowy darowizny wystąpią zobowiązania z tytułu dostaw lub zaciągniętych kredytów, jednak będą to zobowiązania spółki, powstałe w związku z prowadzeniem przez spółkę działalności gospodarczej. Odpowiedzialność Wnioskodawczyni (solidarnie z córką) pojawi się wówczas, gdyby spółka nie mogła sama ze swojego majątku regulować swoich zobowiązań.

Nie można także uznać, że niepodzielony zysk z lat poprzednich będzie stanowił pożyczkę dla spółki od ustępującego wspólnika, albowiem prawo do niepodzielonego zysku przejmie córka w chwili otrzymania darowizny. Zysk ten może być wypłacony w drodze uchwały wspólników, lecz w chwili obecnej pozostaje do dyspozycji spółki, a nie Zainteresowanej. Zatem Wnioskodawczyni nie może nim dysponować bez zgody drugiego wspólnika.

W świetle powyższego opisana we wstępie sytuacja nie prowadzi do konsekwencji podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zakresem przedmiotowym ustawy objęta jest również zmiana ww. umowy, jeżeli powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 4 pkt 3 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie darowizny powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnych, tj. w dniu zawarcia umowy darowizny i ciąży na obdarowanym.

Z kolei w myśl art. 6 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy podstawę opodatkowania stanowi wartość długów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego.

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, że stosownie do art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny rozumie się zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego osobie obdarowanej (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego) i zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za otrzymane świadczenie. Istotą darowizny - jako czynności nieodpłatnej - jest więc brak po drugiej stronie ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego. Darowizna może polegać zarówno na przesunięciach do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych postaciach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Zatem w przypadku, gdy umowa darowizny, nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań osoby darującej, to taka umowa darowizny nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni zamierza przekazać córce, w formie darowizny udział w spółce jawnej. z planowaną czynnością nie będzie wiązało się przejęcie przez obdarowaną (córkę Zainteresowanej) długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że jeżeli umowa darowizny nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań Wnioskodawczyni, to nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ponadto informuje się, że poza niniejszą interpretacją indywidualną wydane zostały również odrębne rozstrzygnięcia w zakresie:

* podatku od towarów i usług w dniu 4 grudnia 2009 r. nr ILPP2/443-1370/09-3/SJ,

* podatku dochodowego od osób fizycznych w dniu 30 grudnia 2009 r. nr ILPB1/415 -1103/09-2/AA,

* podatku od spadków i darowizn w dniu 30 grudnia 2009 r. nr ILPB2/436-208/09-3/MK.

Dodatkowo ze względu na treść pytań dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn w dniu 30 grudnia 2009 r. wydane zostało postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania nr ILPB1/415-1103/09-3/AA ILPB2/436-208/09-4/MK.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl