ILPB2/436-200/12-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 października 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-200/12-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2012 r. (data wpływu 27 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie konsekwencji podatkowych podziału spółki kapitałowej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie konsekwencji podatkowych podziału spółki kapitałowej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: "Spółka", "Spółka Przejmująca" lub "Wnioskodawca") zajmuje się produkcją elementów do mebli. W chwili obecnej rozważone jest wydzielenie do Spółki Przejmującej części działalności. Sp. z o.o. (dolej: "Spółka Dzielona"). Głównym przedmiotom działalności Spółki Dzielonej jest produkcja mebli. Oprócz głównej działalności Spółka Dzielona prowadzi także działalność polegającą na wynajmie (wydzierżawianiu) nieruchomości położonych w miejscu, gdzie mieści się również siedziba Spółki Dzielonej. W części posiadanych przez Spółkę Dzieloną nieruchomości prowadzi ona działalność produkcyjną, jednak znaczna część tych nieruchomości jest wynajmowana (wydzierżawiana) i planowana jest dalsza ekspansja działalności opartej na wynajmie (wydzierżawianiu) nieruchomości.

Jedynym właścicielem zarówno Spółki Przejmującej jak i Spółki Dzielonej jest ten sam udziałowiec (zwany dalej: "Udziałowiec"). Głównym powodom przeprowadzenia podziału są przyczyny ekonomiczne. Sam podział jest zaś konsekwencją działań restrukturyzacyjnych, których celem jest uporządkowanie działalności poszczególnych spółek należących do Udziałowca.

W związku z planowanym przejęciem przez Wnioskodawcę od Spółki Dzielonej działalności w zakresie produkcji mebli, Spółka Dzielona zostanie podzielona w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. dalej: "k.s.h."), tj. podział przez wydzielenie. Stosowne wyodrębnienie organizacyjne i finansowe Spółki Dzielonej zostało przeprowadzono w drodze Uchwały Zarządu Spółki Dzielonej. Skutkiem podziału Spółki Dzielonej będzie przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (zajmującej się produkcją mebli) do Wnioskodawcy wraz z podwyższeniem jego kapitału zakładowego. W Spółce Dzielonej po podziale pozostanie działalność obejmująca wynajem (wydzierżawianie) i zarządzanie nieruchomościami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka Przejmująca będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego w wyniku przejęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa na skutek podziału Spółki Dzielonej.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego w wyniku przejęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa na skutek podziału Spółki Dzielonej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.; dalej: "ustawa o p.c.c." lub "p.c.c."), opodatkowaniu podlega m.in. umowa spółki oraz zgodnie z art. 1 pkt 2 tej ustawy także zmiana umowy spółki, jeżeli powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Za zmianę umowy spółki, zgodnie z ustawą uważa się m.in. przy spółce kapitałowej:

* podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty,

* przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest podwyższenie kapitału zakładowego (art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Analizując przytoczone powyżej regulacje należy podkreślić, że w ustawie o p.c.c. wymienione zostały wprost czynności obejmujące przekształcenia oraz łączenia spółek, nie zostały tam jednak zawarte regulacje dotyczące podziału spółek, które to czynności uregulowane są w ustawie - Kodeks Spółek Handlowych w części: "Łączenie, podział i przekształcanie spółek". Zgodnie z art. 529 § 1 k.s.h. podział spółki kapitałowej może być dokonany m.in. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Do dnia 1 stycznia 2009 r. art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy o p.c.c. określał, że w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważało się: przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem było zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. Zdaniem Wnioskodawcy do dnia 1 stycznia 2009 r. czynność podziału spółki kapitałowej, w rezultacie której następowało podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej, podlegała opodatkowaniu p.c.c. Treść art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o p.c.c. została znowelizowana ustawą o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 7 listopada 2008 r., która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że w zakresie opodatkowania spółek kapitałowych wprowadzono zmiany dotyczące katalogu czynności uznawanych za zmianę umowy spółki kapitałowej dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w tym zniesienie opodatkowania podziału spółek jako czynności restrukturyzacyjnych w świetle Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE. W wyniku nowelizacji z dnia 7 listopada 2008 r., która weszła w życie od dnia 1 stycznia 2009 r., z treści art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o p.c.c. wykreślono słowo "podział", nadając temu artykułowy brzmienie: "za zmianę umowy spółki uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego". Tym samym czynność podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej następująca w wyniku podziału innej spółki kapitałowej, zdaniem Wnioskodawcy, została przez ustawodawcę wyłączona z możliwości opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko to potwierdzają liczne interpretacje organów podatkowych. Na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20 czerwca 2011 r. (sygn. IPPB5/423-331/11-2/DG) podaje, że: "zmiana umowy spółki na skutek podwyższenia kapitału zakładowego w wyniku przeprowadzenia procedury przewidzianej przepisami art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych, tj. dokonania podziału przez wydzielenie nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym Spółka Przejmująca nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego w wyniku otrzymania Oddziału Handlowego na skutek podziału Spółki Dzielonej". Z kolei Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 30 grudnia 2010 r. (sygn. IBPBII/436 -259/10-AA) stwierdził, że "takie czynności, jak podział spółki dzielonej oraz zmiana umowy spółki przejmującej - nie mieści się w katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zawartym w art. 1 ww. ustawy (o podatku od czynności cywilnoprawnych)". Także Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 2 lutego 2010 r. (sygn. ITPB2/436-175b/09/MK stwierdza: "wskazać należy, że podział spółki kapitałowej nie mieści się w katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy. (...). Tym samym (...) podział przez wydzielenie nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych."

Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, iż Spółka Przejmująca nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego w wyniku otrzymania zorganizowanej części przedsiębiorstwa na skutek podziału Spółki Dzielonej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

1.

przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

2.

przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

3.

przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego;

4.

przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a.

rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b.

siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Jak słusznie zauważył Wnioskodawca nowe (obecne) brzmienie art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym podział spółki jest czynnością neutralną podatkowo, obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. Z tą datą bowiem wszedł w życie art. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1319). Wskazana zmiana miała na celu dostosowanie ustawodawstwa krajowego w zakresie podatku kapitałowego, którego rolę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pełni podatek od czynności cywilnoprawnych do norm prawa Wspólnotowego.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Jak już wcześniej wskazano, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Od 1 stycznia 2009 r. do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się podziały spółek.

Reasumując, należy stwierdzić, iż czynność podziału spółki przez wydzielenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy, będące skutkiem ww. działania nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do przywołanych przez Wnioskodawcę rozstrzygnięć organów podatkowych, tut. Organ informuje, że wydane one zostały w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących, w przedmiotowej sprawie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl