ILPB2/436-196/10-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-196/10-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2010 r. (data wpływu 13 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Planowane jest przekształcenie Wnioskodawcy (dalej Spółka), tj. spółki kapitałowej w spółkę komandytową. Wspólnikiem spółki przekształconej (spółki komandytowej) będzie między innymi dotychczasowy udziałowiec Spółki, tj. spółka prawa niemieckiego. W Spółce figuruje obecnie 14 543 311,07 PLN kapitału zapasowego utworzonego z zysku (niepodzielone zyski).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy zgodnie z art. 9 pkt 11 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku przekształcenia Wnioskodawcy, tj. spółki kapitałowej w spółkę komandytową możliwe będzie zastosowanie zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych tej części wkładów do spółki komandytowej, których wartość była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

2.

Czy zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku przekształcenia Wnioskodawcy, tj. spółki kapitałowej w spółkę komandytową, zaistnieje obowiązek opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych tej części wkładów do spółki komandytowej, której wartość odpowiada kapitałowi zapasowemu Wnioskodawcy utworzonemu z zysku (niepodzielone zyski) i czy powyższy obowiązek podatkowy dotyczy tylko i wyłącznie tej części kapitału zapasowego Wnioskodawcy utworzonego z zysku (niepodzielone zyski), która zwiększy wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia.

Zdaniem Wnioskodawcy - w odniesieniu do pytania pierwszego - zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają m.in. umowy spółki, a także zmiany tych umów jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się m.in. przekształcenie spółki, jeżeli wynikiem przekształcenia jest zwiększenie majątku spółki osobowej.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania stanowi przy przekształceniu spółek - wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia.

Wnioskodawca wskazuje także, że zgodnie z art. 9 pkt 11 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zwalnia się od podatku umowy spółki i ich zmiany, związane z przekształceniem spółek, w części wkładów do spółki, których wartość była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczpospolita Polska albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany.

Mając powyższe na uwadze Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 9 pkt 11 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku przekształcenia Spółki w spółkę komandytową możliwe będzie zastosowanie zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych tej części wkładów do spółki komandytowej, których wartość była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przedstawiając swoje stanowisko do pytania drugiego Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają m.in. umowy spółki, a także zmiany tych umów jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się m.in. przekształcenie spółki, jeżeli wynikiem przekształcenia jest zwiększenie majątku spółki osobowej.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania stanowi przy przekształceniu spółek - wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia.

Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przypadku przekształcenia Spółki w spółkę komandytową, zaistnieje konieczność opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych tej części wkładów do spółki komandytowej, której wartość odpowiada kapitałowi zapasowemu Spółki utworzonemu z zysku (niepodzielone zyski).

Ponadto Wnioskodawca uważa, iż powyższy obowiązek podatkowy dotyczy tylko i wyłącznie tej części kapitału zapasowego Spółki utworzonego z zysku (niepodzielone zyski), która zwiększy wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi podlegają umowy spółki. Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zakresem przedmiotowym ustawy objęte są również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy, w przypadku umowy spółki, za zmianę umowy spółki uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego.

Z kolei według art. 1a pkt 1 ww. ustawy, użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na spółce.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f ww. ustawy, podstawę opodatkowania przy przekształceniu lub łączeniu spółek stanowi wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia albo wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia. Stawka pobieranego w takim przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5% podstawy opodatkowania (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy).

Jednakże w myśl art. 9 pkt 11 lit. a ww. ustawy zwalnia się od podatku umowy spółki i ich zmiany związane z przekształceniem lub łączeniem spółek w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczpospolita Polska albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany.

Reasumując, opisane we wniosku przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową (komandytową) stanowi na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zmianę umowy spółki. Podstawę opodatkowania w takim przypadku stanowi w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f ustawy - wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia. Jednocześnie, zgodnie z zasadą jednokrotnego opodatkowania wkładów do spółek, zwolnieniu podlega część wkładu odpowiadająca opodatkowanemu wcześniej (podatkiem od czynności cywilnoprawnych) kapitałowi zakładowemu w spółce przekształcanej (spółce kapitałowej) - art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy. Tym samym, obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczyć będzie tylko i wyłącznie tej części kapitału zapasowego Spółki utworzonego z zysku (niepodzielone zyski), która zwiększy wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl