ILPB2/436-165/10-3/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 października 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-165/10-3/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2010 r. (data wpływu 26 lipca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 lipca 2010 r. (data wpływu 2 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia z opodatkowania darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia z opodatkowania darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni pozostaje w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej.

Zainteresowana zamierza nabyć do majątku osobistego lokal mieszkalny na cele i potrzeby rodziny. Część środków lub całość środków pieniężnych będzie pochodzić z majątku wspólnego (dochody Wnioskodawczyni z wynagrodzenia za pracę, ewentualnie niewielkie darowizny od rodziców).

Mąż Zainteresowanej wyraża na to zgodę i taką zgodę wyrazi w akcie notarialnym umowy przedwstępnej (umowy zobowiązującej do wybudowania lokalu), a następnie w akcie notarialnym przenoszącym na rzecz Zainteresowanej własność lokalu wraz z przynależnymi do niego udziałami w częściach wspólnych budynku i gruntu (prawa wieczystego użytkowania gruntu).

W okresie ostatnich 5 lat mąż Wnioskodawczyni dokonał na Jej rzecz 1 darowizny (udział w nieruchomości) na kwotę przekraczającą 9.637 zł.

Zainteresowana chce aby środki pieniężne stanowiące majątek wspólny Jej i Jej męża, które zostaną przeznaczone na zakup ww. lokalu zostały przekazane z rachunku bankowego męża na rachunek bankowy Wnioskodawczyni, a następnie na rachunek sprzedającego lokal.

Następnie w terminie 6 m-cy od przekazana środków w taki sposób Wnioskodawczyni zgłosi tę darowiznę naczelnikowi urzędu skarbowego.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowana wskazała, iż z rachunku bankowego męża na Jej rachunek bankowy zostanie przekazana połowa środków finansowych pochodzących z majątku wspólnego. Druga połowa środków finansowych pochodzących z majątku wspólnego na zakup lokalu zostanie przekazana - na konto sprzedającego lokal - z rachunku bankowego Zainteresowanej. Wnioskodawczyni uważa bowiem, że przedmiotem darowizny może być połowa środków przeznaczonych na ww. cel z majątku wspólnego jako udział męża.

Zatem połowa środków zostanie przekazana przez męża z Jego rachunku bankowego na rachunek bankowy Zainteresowanej, a następnie Wnioskodawczyni przekaże ww. środki na konto sprzedającego.

Druga połowa środków z rachunku bankowego Wnioskodawczyni zostanie przekazana na konto sprzedającego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy przekazanie przez męża Wnioskodawczyni z jego rachunku bankowego na Jej rachunek bankowy środków pieniężnych pochodzących z ich majątku wspólnego tytułem darowizny do majątku osobistego Wnioskodawczyni będzie zwolnione z podatku od darowizn niezależnie od wysokości przekazanej kwoty, jeśli przekazanie nastąpi z rachunku bankowego męża na rachunek bankowy Zainteresowanej i ta darowizna zostanie przez Nią zgłoszona naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 m-cy od jej dokonania.

2.

Czy przedmiotem darowizny środków finansowych pochodzących z majątku wspólnego i przekazanych na konto sprzedającego lokal mieszkalny nabywany przez Zainteresowaną do Jej majątku osobistego będzie połowa tych środków finansowych jako udział męża we własności powyższych środków finansowych - pochodzących z majątku wspólnego, a zatem zgłoszenie nabycia organowi podatkowemu i udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania z rachunku bankowego męża na rachunek bankowy wnioskodawczyni powinno dotyczyć połowy środków majątku wspólnego.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w odniesieniu do pytania nr 1, zgodnie z art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka zstępnych wstępnych, pasierba rodzeństwo, ojczyma i macochę jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 m-cy od dnia powstania obowiązku podatkowego,

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne a wartość nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie ostatnich 5 lat poprzedzających rok w którym nastąpiło ostatnie nabycie doliczona do wartości rzeczy praw majątkowych ostatnio nabytych przekracza kwotę 9.637 zł (jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Powyższe zwolnienie jest niezależne od kwoty darowizny.

W związku z tym Wnioskodawczyni uważa, że przekazanie darowizny przez Jej męża z jego rachunku bankowego środków pieniężnych z ich majątku wspólnego na rachunek bankowy Zainteresowanej tytułem darowizny do Jej majątku osobistego niezależnie od wysokości przekazanej kwoty będzie zwolniona z podatku od darowizn na podstawie art. 4a ww. ustawy.

Wystarczy, aby przekazanie środków nastąpiło z rachunku bankowego męża na rachunek bankowy Zainteresowanej, w tytule wystarczy wskazanie "darowizna" i konieczne jest zgłoszenie tej darowizny naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 -m-cy od jej dokonania.

Na potwierdzenie powyższego stanowiska Zainteresowana powołuje się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 10 kwietnia 1991 r. sygn. akt III CZP 76/90.

W odniesieniu do pytania nr 2, Zainteresowana uważa, że przedmiotem darowizny powinna być połowa środków z majątku wspólnego przekazanych na zakup przez Nią lokalu mieszkalnego do Jej majątku osobistego.

Połowa tych środków powinna być przekazana z rachunku bankowego męża na rachunek bankowy Zainteresowanej i zgłoszona organowi podatkowemu jako otrzymanie darowizny w ustawowym terminie i wówczas będzie korzystać ze zwolnienia z art. 4a. Natomiast pozostała połowa środków może być przekazana na konto sprzedającego z rachunku bankowego Wnioskodawczyni i nie będzie to darowizna.

Mąż może darować przysługujący mu udział w prawie do tych środków. Tak też jest w przypadku nieruchomości, samochodu itd.

Przedmiotem darowizny między małżonkami jest udział męża w tym prawie na rzecz żony i odwrotnie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: z 2009 r. Dz. U. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny i polecenia darczyńcy.

Jako, że przepisy tej ustawy nie definiują pojęcia "darowizna" należy odwołać się do odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego.

Na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Darowizna jest więc czynnością, której celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego), a zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne.

Dla określenia, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będzie miało miejsce przekazanie darowizny, istotne jest zatem stwierdzenie, czy nastąpi bezpłatne przysporzenie majątkowe u jednego z małżonków kosztem majątku drugiego małżonka.

Kwestie stosunków majątkowych w małżeństwie reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Na podstawie art. 31 § 1 tej ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Z kolei z art. 33 ww. kodeksu wynika, co stanowi przedmiot majątku osobistego każdego z małżonków.

Zgodnie z art. 43 § 1 ww. kodeksu - oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie stanowią jednakże przepisów prawa podatkowego zdefiniowanych w art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Stąd też w trybie wydawania interpretacji, określonym w art. 14b Ordynacji podatkowej, Minister właściwy do spraw finansów publicznych nie ma uprawnienia do interpretowania tych przepisów. Tut. Organ nie ocenia więc prawidłowości oraz skuteczności dokonanych czynności - przesunięć środków finansowych z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego jednego z nich.

W związku z powyższym ocena stanowiska Wnioskodawczyni została dokonana jedynie na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni otrzyma od męża środki finansowe na zakup mieszkania, które będzie należało do Jej majątku osobistego.

Tym samym - przyjmując, że zarówno teraz, jak i w chwili przekazania pieniędzy między Wnioskodawczynią a Jej mężem będzie istniał ustrój ustawowej wspólności majątkowej - fakt nieodpłatnego przekazania Zainteresowanej pieniędzy na zakup mieszkania do odrębnego majątku spowoduje przysporzenie Jej majątku, kosztem uszczuplenia majątku wspólnego małżonków, w którym mąż Wnioskodawczyni ma swoje udziały.

W konsekwencji, stwierdzić należy, że kwoty pieniężne otrzymane przez Wnioskodawczynię na zakup mieszkania do swojego majątku osobistego, w części odpowiadającej udziałowi męża w majątku wspólnym małżonków stanowią dla Niej darowiznę.

Stosownie do przepisu art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy a od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (tekst jedn.: 9.637 zł) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych dokonać należy na formularzu SD-Z2 zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1762 z późn. zm.).

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (art. 4a ust. 3 ww. ustawy).

Stosownie do art. 4a ust. 4 ww. ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1.

wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2.

gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Wyżej wymienione zwolnienie stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa (art. 4 ust. 4 cyt. ustawy).

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż przekazanie przez męża Zainteresowanej z Jego rachunku bankowego na rachunek bankowy Zainteresowanej środków pieniężnych pochodzących z ich majątku wspólnego - w części odpowiadającej udziałowi męża w majątku wspólnym małżonków - stanowi darowiznę do Jej majątku osobistego.

Powyższa darowizna będzie korzystać ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, o ile Zainteresowana spełni wszystkie warunku określone w tym przepisie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl