ILPB2/436-133/08-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-133/08-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2008 r. (data wpływu 5 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zmiany umowy spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zmiany umowy spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 11 stycznia 2008 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy Wnioskodawcy zatwierdziło Plan połączenia spółek: Zainteresowanego - jako spółki przejmującej i P. spółka z o.o. - jako spółki przejmowanej.

Połączenie spółek zostało wpisane do Rejestru Przedsiębiorców spółki przejmującej prowadzonego przez sąd rejonowy w dniu 29 lutego 2008 r. (dzień połączenia).

W związku z tym, że spółka przejmująca była jedynym wspólnikiem spółki przejmowanej, zgodnie z przyjętą w Planie połączenia koncepcją, przekształcenie spółek odbyło się na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. w zw. z art. 515 § 1 k.s.h. przez przeniesienie całego majątku P spółka z o.o. (łączenie przez przejęcie) bez podwyższenia kapitału zakładowego na Wnioskodawcę.

Od przedmiotowej czynności połączenia spółek Zainteresowany nie odprowadził podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ Jego zdaniem obowiązek podatkowy w tym zakresie nie powstał.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowa jest teza, że z tytułu przedmiotowego połączenia, przeprowadzonego według stanu faktycznego i prawnego opisanego w poz. 50 nie wystąpił obowiązek podatkowy od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) w art. 1 ust. 1 pkt 2 przewiduje, że podatkowi podlegają m.in. zmiany umów wymienionych w ust. 1, w tym zmiany umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy, za zmianę umowy spółki uważa się:

* przy spółce kapitałowej - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

* a także przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego.

Z powyższych przepisów wynika, że skutek w postaci powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych wywołuje jedynie zmiana umowy spółki polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego.

Zwiększenie majątku spółki, jako zdarzenie stanowiące podstawę obowiązku podatkowego nie dotyczy spółek kapitałowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) ww. ustawy, podstawę opodatkowania przy umowie spółki (spółka kapitałowa) stanowi wartość kapitału zakładowego, a nie wartość majątku wniesionego do spółki (ta ostatnia dotyczy spółek osobowych).

W celu ustalenia podstawy opodatkowania należy dokonać wskazanych w art. 6 ust. 9 ww. ustawy, odpowiednich odliczeń, w tym wartości wkładów do spółki albo wartości kapitału zakładowego wynikającej z umowy spółki lub jej zmiany, związanej z przekształceniem, podziałem lub połączeniem spółek, która była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych przed dokonaniem tych czynności.

Wnioskodawca podkreśla, że połączenie spółek nastąpiło na mocy art. 492 § 1 k.s.h. w związku z art. 515 § 1 k.s.h. (łączenie przez przejęcie) bez podwyższenia kapitału zakładowego w spółce przejmującej, w związku z tym, że spółka przejmująca była jedynym udziałowcem w spółce przejętej.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym, nie powstał obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu opisanego połączenia spółek, ponieważ nie spowoduje ono podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz pkt 2) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) podatkowi temu podlegają m.in. umowy spółki (akty założycielskie) oraz zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Równocześnie zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3) ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego.

Łączenie spółek polega na utworzeniu, w miejsce spółek biorących udział w procesie tej formy transformacji, jednej spółki.

Przepis art. 492 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) przewiduje dwa tryby połączenia spółek:

1.

przejęcie, czyli przeniesienie całego majątku jednej spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej, albo

2.

zawiązanie nowej spółki (kapitałowej), na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki.

Z dniem połączenia spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się; również z tym dniem wspólnicy spółek uczestniczących w procesie łączenia stają się wspólnikami spółki przejmującej lub nowo zawiązanej (art. 494 § 1 i 4 k.s.h.).

Jednak z treści art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że opodatkowanie ma miejsce zarówno w razie podwyższenia kapitału zakładowego, jak i jego wniesienia. Nie dochodzi natomiast do zwiększenia majątku lub podwyższenia kapitału w rezultacie przekształcenia, jeżeli nie jest ono połączone z wniesieniem dodatkowych (lub podwyższeniem istniejących) wkładów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wskutek połączenia spółek nie doszło do podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy - tak więc nie ciążył na Nim obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl