ILPB2/436-131/10-5/TR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 września 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-131/10-5/TR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2010 r. (data wpływu: 18 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniach 1 i 3 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania nieruchomości na potrzeby własne wspólnikom spółki jawnej, w zakresie zwrotu wniesionego wkładu do spółki jawnej, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu oraz dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 30 sierpnia 2010 r., nr ILPB1/415-708/10-2/AGr, ILPB2/436-131/10-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowaną, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 30 sierpnia 2010 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 3 września 2010 r.), zaś Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek w dniach 1 i 3 września 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dwuosobowa spółka cywilna (mąż i żona posiadający udziały w zyskach spółki po 50%) powstała w dniu 1 stycznia 2004 r. na podstawie art. 93a § 2 ust. 2 Ordynacji podatkowej, na skutek wniesienia wkładu w postaci całości prowadzonego wcześniej przedsiębiorstwa, tzw. "spółki małżeńskiej", posługującej się numerem NIP męża. Wkład został określony zgodnie z wytycznymi urzędu skarbowego, wyceniony i opodatkowany w całości podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na wkład złożyły się kapitał własny przedsiębiorstwa małżeńskiego (przedsiębiorstwo prowadziło od lat księgi rachunkowe), a także wartość wyposażenia przedsiębiorstwa określona w cenach rynkowych oraz różnica między wartością rynkową środków trwałych (samochodów ciężarowych), a ich wartością księgową. Księgi rachunkowe spółki cywilnej były kontynuacją ksiąg rachunkowych "spółki małżeńskiej" i jako kapitał własny wspólników spółki cywilnej wpisano w nich wyłącznie dotychczasowy kapitał wspólników spółki małżeńskiej, pomijając opisane wyżej wartości rynkowe wyposażenia i samochodów.

W dniu 21 stycznia 2004 r. wspólnicy spółki cywilnej zakupili z majątku spółki używaną nieruchomość, na którą składała się działka gruntowa oraz stojąca na niej hala magazynowo-biurowa. Nieruchomość ta była użytkowana przez poprzedniego właściciela od dnia 15 maja 2002 (data pozwolenia na użytkowanie). Na fakturze VAT dokumentującej zakup nieruchomości jako nabywcę wpisano spółkę cywilną, jednak w akcie notarialnym przenoszącym własność nieruchomości i co za tym idzie w księdze wieczystej nieruchomości jako nowi właściciele wpisani zostali mąż i żona jako osoby fizyczne - wspólnicy spółki cywilnej.

W dniu 1 stycznia 2005 r. do spółki cywilnej przystąpiła córka wnosząc wkład 10 000 zł i obejmując udział w zyskach i stratach w wysokości 1%. Spółka cywilna została 15 marca 2006 r. obligatoryjnie, na mocy ówczesnych przepisów prawa, przekształcona w spółkę jawną na zasadzie sukcesji uniwersalnej (z udziałami wspólników na podstawie umowy spółki jawnej: mąż 50%, żona 49% i córka 1%) i w księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości w dniu 7 września 2006 r. została wpisana spółka jawna, na podstawie postanowienia sądu o wpisie do KRS. Przedmiotowa nieruchomość przez cały czas trwania spółki wykorzystywana była dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. W umowie spółki jawnej, dostosowującej treść umowy spółki cywilnej do wymogów Kodeksu spółek handlowych, na bazie całego posiadanego dotychczas kapitału wspólników spółki cywilnej, ponownie określono kapitał własny wspólników spółki jawnej na 200 000 zł, a pozostałą część kapitału przeksięgowano na kapitał zapasowy. Kapitał własny poszczególnych wspólników odzwierciedlał proporcje udziału wspólników w zyskach i stratach spółki.

Obecnie, w związku z planowanym rozwiązaniem spółki, wspólnicy planują wycofanie środka trwałego (nieruchomości) ze spółki, jeszcze przed zakończeniem działalności spółki, i jego nieodpłatne przekazanie na potrzeby własne dwojga wspólników (męża i żony po połowie wartości nieruchomości). Ma to być powrót do sytuacji wyjściowej, kiedy mąż i żona byli właścicielami nieruchomości jako osoby fizyczne. W małżeństwie tym obowiązuje ustrój ustawowej wspólności majątkowej. Po wycofaniu nieruchomości ze spółki zostanie sporządzony remanent likwidacyjny i nastąpi rozwiązanie spółki. Majątek spółki składa się poza nieruchomością również z innych środków trwałych i gotówki. Wspólnicy planują taki jego podział, żeby zachować proporcje udziału w zyskach opisane w umowie spółki (50%, 49% i 1%).

Małżonkowie nie planują dalszego prowadzenia działalności gospodarczej i rejestrowania się jako przedsiębiorcy. Nieruchomość zamierzają wynająć jako składnik majątku prywatnego. Małżonkowie jako osoby fizyczne nie są podatnikami podatku VAT.

Opisane wyżej fakty stanowią rozwinięcie i uszczegółowienie wniosku ORD-IN z dnia 1 marca 2010 złożonego przez spółkę jawną. Na powyższy wniosek spółka otrzymała cztery interpretacje indywidualne nr (...), (...), (...) i (...). Tym razem sytuację przedstawiono z pozycji poszczególnych osób fizycznych - wspólników, zgodnie z pouczeniem zawartym w pierwszej z wymienionych wyżej interpretacji indywidualnych. Ze względu na fakt, że interpretacja indywidualna dotyczy tylko osoby składającej wniosek o jej wydanie, niniejszy wniosek składają w identycznym brzmieniu odrębnymi drukami ORD-IN oboje wspólnicy - mąż i żona.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy, ponieważ nieodpłatne przekazanie nieruchomości na potrzeby wspólników korzysta ze zwolnienia z podatku VAT (...), wspólnicy powinni od tej czynności zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego. Natomiast w dniu 17 września 2010 r. wydano odrębne interpretacje dotyczące:

* podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania nieruchomości na potrzeby własne wspólnikom spółki jawnej nr ILPB1/415-708/10-5/AGr oraz w zakresie zwrotu wniesionego wkładu do spółki jawnej nr ILPB1/415-708/10-6/AGr,

* zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu nr ILPB1/415-708/10-7/AGr.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wprawdzie art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że nie podlegają temu podatkowi m.in. czynności cywilnoprawne zwolnione z podatku VAT z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość, jednak nieodpłatne wycofanie nieruchomości nie jest ani sprzedażą, ani zamianą, w związku z czym w opisanej sytuacji wspólnicy nie powinni płacić podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) podatkowi temu podlegają:

1.

następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

d.

umowy dożywocia,

e.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

f.

ustanowienie hipoteki,

g.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

h.

umowy depozytu nieprawidłowego,

i.

umowy spółki;

2.

zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3.

orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 4 ww. ustawy, podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy w tym miejscu stwierdzić, iż ww. katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest katalogiem zamkniętym. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności enumeratywnie wskazane w art. 1 ust. 1 ww. ustawy.

Zauważyć również należy, że w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Artykuł 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi bowiem, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z kolei według definicji zawartej w art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przez "podatek od towarów i usług" rozumie się podatek nakładany ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich. Z kolei stosownie do art. 1a pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych "państwo członkowskie" to państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Jednakże o wyłączeniu czynności spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w związku z planowanym rozwiązaniem spółki, wspólnicy planują wycofanie środka trwałego (nieruchomości) ze spółki, jeszcze przed zakończeniem działalności spółki, i jego nieodpłatne przekazanie na potrzeby własne dwojga wspólników (Wnioskodawczyni i męża po połowie wartości nieruchomości). Ma to być powrót do sytuacji wyjściowej, kiedy Wnioskodawczyni i mąż byli właścicielami nieruchomości jako osoby fizyczne. Po wycofaniu nieruchomości ze spółki zostanie sporządzony remanent likwidacyjny i nastąpi rozwiązanie spółki. Majątek spółki składa się poza nieruchomością również z innych środków trwałych i gotówki. Wspólnicy planują taki jego podział, żeby zachować proporcje udziału w zyskach opisane w umowie spółki (50%, 49% i 1%).

Reasumując, stwierdzić zatem należy, iż skoro czynność wycofania środka trwałego (nieruchomości) ze spółki i jego nieodpłatne przekazanie na potrzeby własne wspólników nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to czynność opisana w przedmiotowym wniosku nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji, czynność ta nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Powyższe oznacza więc, iż bezprzedmiotowym jest rozpatrywanie omawianej czynności pod kątem stosowania art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który ma zastosowanie wyłącznie do czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie, tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczący przedmiotowej czynności został złożony przez jedną z jej stron, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla pozostałych stron tejże czynności.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl