ILPB2/436-113/08-2/MK - Przekazanie przez wspólników spółki cywilnej środków pieniężnych uzyskanych z kredytu bankowego na modernizację i rozbudowę nieruchomości a obowiązek PCC.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/436-113/08-2/MK Przekazanie przez wspólników spółki cywilnej środków pieniężnych uzyskanych z kredytu bankowego na modernizację i rozbudowę nieruchomości a obowiązek PCC.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2008 r. (data wpływu 31 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni wspólnie z mężem prowadzi działalność gospodarczą w formie spółek cywilnych (dwa różne rodzaje działalności gospodarczej). W najbliższym czasie Wspólnicy planują zaciągnąć kredyt bankowy na dowolny cel konsumpcyjny - prywatnie - nie jako spółka cywilna, ale jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności. Uzyskane w ten sposób pieniądze mają zostać przeznaczone na modernizację i rozbudowę nieruchomości będącej na stanie środków trwałych w jednej ze spółek cywilnych, której Wnioskodawczyni wspólnie z mężem jest wspólnikiem (po 50%). Odsetki od kredytu (do dnia zakończenia inwestycji) podwyższą wartość tej inwestycji a potem będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekazanie środków z kredytu do spółki jak opisano wyżej będzie pożyczką udzieloną spółce przez wspólników ze wszystkimi konsekwencjami tego zdarzenia, tj. umowa pożyczki, PCC, podatek dochodowy od uzyskanych odsetek, aneks do umowy spółki (podwyższenie wkładów), czy też w sytuacji spółki cywilnej małżonków (nie ma rozdzielności majątkowej) można uzyskane środki po prostu przekazać na finansowanie zaplanowanej inwestycji bez żadnych konsekwencji podatkowo-prawnych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, Wspólnicy mogą przekazać środki finansowe uzyskane z kredytu otrzymanego jako osoby fizyczne do Swojej spółki cywilnej na finansowanie inwestycji bez żadnej umowy pożyczki ani podwyższania wkładów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) i k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają umowy pożyczki oraz umowy spółki. Ponadto na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy podatkowi temu podlegają także zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przez zmianę umowy spółki osobowej w tym spółki cywilnej, zgodnie z regulacją art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

O kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni wspólnie z mężem prowadzi działalność gospodarczą w formie spółek cywilnych. Ponadto w najbliższym czasie Wspólnicy planują, zaciągnąć kredyt bankowy na dowolny cel konsumpcyjny, jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej i otrzymane w ten sposób środki pieniężne przeznaczyć na modernizację i rozbudowę nieruchomości będącej na stanie środków trwałych w jednej z ww. spółek, a więc stanowiącej majątek wspólny wspólników.

Reasumując, stwierdzić należy, że przekazanie przez Wspólników spółki cywilnej środków pieniężnych uzyskanych z kredytu bankowego na modernizację i rozbudowę nieruchomości będącej na stanie środków trwałych tej spółki spowoduje zwiększenie wartości tego środka trwałego i tym samym zwiększy się majątek samej spółki. W konsekwencji w przedmiotowej sprawie nastąpi zmiana umowy spółki osobowej, która podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 oraz art. 1 ust. 3 pkt 1 tej ustawy.

W kwestii pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w dniu 22 stycznia 2009 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie Nr ILPB1/415-901/08-2/AA.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl