ILPB2/415-94/13-2/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-94/13-2/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2013 r. (data wpływu 4 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości gruntowej - jest

* prawidłowe, w odniesieniu do zbycia części nieruchomości nabytej w 1978 r. i w 2006 r.,

* nieprawidłowe, w odniesieniu do zbycia części nieruchomości nabytej w drodze działu spadku w 2008 r.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 11 grudnia 1978 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyli, pozostając w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej, która trwała przez cały czas małżeństwa, do majątku wspólnego, działkę o powierzchni 2,06 ha, (nazywana dalej "Działka"). "Działka" stanowi grunty rolne klasy RIVb, RV i RVI. "Działka" ta weszła w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego i była przez małżonków uprawiana. Od posiadanej działki był odprowadzany podatek rolny, a z tytułu prowadzonej działalności rolniczej Zainteresowana wraz z małżonkiem posiadali status rolnika ryczałtowego zwolnionego z VAT na podstawie przepisów dotyczących tego podatku.

"Działka":

* nie jest zabudowana;

* została nabyta w celu prowadzenia działalności rolniczej, tj. zbioru sprzedawanych później płodów rolnych i taka działalność była na niej prowadzona;

* nie była przedmiotem dzierżawy;

* nie była dzielona, grodzona, zbrojona i nie była przygotowywana do sprzedaży.

Posiadając tę "Działkę" Wnioskodawczyni nie podejmowała żadnych czynności zmierzających do jej sprzedaży, jak również do zmiany sposobu jej użytkowania. Nie ogłaszała zamiaru sprzedaży tej "Działki". Nie prowadzi i nie prowadziła działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. "Działka" nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej innej, niż rolnicza.

W wyniku działań podjętych przez gminę, w 2001 r. teren, na którym znajduje się "Działka", został przeznaczony pod działalność gospodarczą. Pomimo tej zmiany na "Działce" nadal była prowadzona produkcja rolna.

W dniu 9 sierpnia 2006 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni. Mocą postanowienia z dnia 14 lutego 2008 r. Sądu Rejonowego dokonano działu spadku po mężu. W skład tego spadku wchodził udział w wysokości 1/2 w prawie własności "Działki" oraz udział w 1/2 w prawie własności ciągnika rolniczego. W wyniku działu spadku, udział w prawie własności "Działki" oraz ciągnika został przyznany na Jej wyłączną własność, bez spłat na rzecz innych uczestników postępowania (dzieci).

W dniu 29 sierpnia 2012 r. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży "Działki". "Działka" wraz z innymi gruntami leżącymi w okolicy (należącymi do innych właścicieli) została nabyta przez firmę, która zamierza na nabytych gruntach przeprowadzić inwestycję przemysłową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychody (dochody) ze sprzedaży "Działki" w całości będą zwolnione z PIT.

Zdaniem Wnioskodawczyni, uzyskane przychody (dochody) ze sprzedaży "Działki" nie będą podlegały opodatkowaniu PIT.

W sytuacji będącej przedmiotem zapytania, (mąż Wnioskodawczyni zmarł 9 sierpnia 2006 r.) i jeśli działu spadku po małżonku dokonano sądownie, tj. na mocy postanowienia z dnia 14 lutego 2008 r. Sądu Rejonowego - należy określić, w którym momencie doszło do nabycia, w celu:

* określenia, czy przychody ze sprzedaży Działki, w całości korzystają ze zwolnienia z opodatkowania z art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT, ze względu na upływ pięcioletniego okresu oraz,

* określenia, który system opodatkowania sprzedaży nieruchomości miał zastosowanie do przychodów ze sprzedaży Działki - czy system obowiązujący do 31 grudnia 2006 r., czy obowiązujący od 1 stycznia 2007 r.

I.

Moment nabycia spadku.

Na podstawie art. 924 ustawy z dnia 24 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast zgodnie z art. 925 tej ustawy, spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Mając to na względzie należy stwierdzić, iż spadek, tj. prawa i obowiązki majątkowe zmarłego otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i według tej daty spadkobierca nabywa spadek. Zatem za dzień nabycia rzeczy lub praw w drodze spadku należy rozumieć dzień śmierci spadkodawcy.

Jeżeli spadek dziedziczy kilku spadkobierców (jak w sytuacji objętej niniejszym zapytaniem) każdy z nich - w chwili otwarcia spadku - nabywa określony ułamkowo udział spadkowy, a nie poszczególne przedmioty wchodzące do spadku. Dochodzi wówczas do powstania wspólności majątku spadkowego. Pomiędzy spadkobiercami powstaje współwłasność w częściach ułamkowych - każdy ze współwłaścicieli jest właścicielem całej rzeczy, ale żaden nie jest właścicielem całości. Zniesienie współwłasności następuje przez dział spadku. Prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowi tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Tak więc na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Nie zmienia to faktu, iż uprawnionym do własności rzeczy w drodze działu spadku jest wyłącznie spadkobierca danego spadkodawcy, którym stał się w momencie śmierci spadkodawcy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że pełna własność będąca efektem działu spadku jest następstwem dziedziczenia po spadkodawcy, a nie od innego spadkobiercy. Zatem dział spadku jest czynnością wtórną do nabycia spadku, gdyż - nie można nabyć własności rzeczy tylko i wyłącznie w drodze działu spadku, bez nabycia tego spadku. Tym samym momentem nabycia przedmiotu spadku nie jest moment (data) postanowienia w sprawie działu spadku lecz data śmierci spadkodawcy.

Przyjęcie innej daty nabycia w drodze spadku, prowadziłoby do nieuzasadnionego różnicowania podatników. W sytuacji, w której dwaj spadkodawcy zmarliby tego samego dnia, ich spadkobiercy, w zależności od tego kiedy przeprowadzili postępowanie spadkowe oraz kiedy dokonali działu spadku podlegaliby różnym reżimom podatkowym. Termin zakończenia tych postępowań często byłby niezależny od działania podatnika. Podatnicy, którzy ukończyliby postępowanie spadkowe szybciej mogliby skorzystać z uregulowań prawnych obowiązujących do dnia 31 grudnia 2006 r., a podatnicy, którzy z różnych względów, często niezależnych od ich woli, a związanych, np. z czasem trwania postępowania o dział spadku, byliby tej możliwości pozbawieni (por. wyrok NSA z dnia 12 października 2011 r., sygn. akt II FSK 752/10, publ. LEX nr 1069948).

Podobną interpretację można również znaleźć w uzasadnieniu wyroku WSA w Poznaniu z dnia 4 grudnia 2012 r. sygn. akt SA/Po 831/12, czy interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 stycznia 2012 r. sygnatura IPPB1/415-960/11-4/MS.

W konsekwencji należy przyjąć, że momentem nabycia spadku, w którego skład wchodził udział w "Działce" był moment śmierci męża, tj. 9 sierpnia 2006 r.

II.

Fakt nabycia spadku w ramach wspólności małżeńskiej.

Istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia opodatkowania przychodów ze sprzedaży "Działki" ma fakt, iż została nabyta do majątku wspólnego małżonków i wchodziła w skład, tzw. wspólności małżeńskiej. Wspólność małżeńska jest bowiem szczególnym rodzajem współwłasności, o czym stanowi dział III Rozdział I Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 788 z późn. zm.). Jest to:

* wspólność bezudziałowa, a w czasie jej trwania małżonkowie nie mogą rozporządzać swoimi prawami do majątku wspólnego jako całości. Wspólność ta jest wspólnością masy majątkowej, to znaczy obejmuje cały zbiór praw majątkowych takich jak własność i inne prawa rzeczowe czy wierzytelności, przy czym nie określa wartości udziału małżonka we własności danej rzeczy (np. działki);

* współwłasność łączna, która różni się od ułamkowej tym, że nie można w niej określić ilości udziałów każdego współwłaściciela. Obu współwłaścicielom do całej masy majątkowej w niej zawartej i dlatego żaden ze współwłaścicieli nie może korzystać z praw własności przez cały czas trwania współwłasności łącznej (por. Edward Gniewek, Komentarz do art. 196 Kodeksu cywilnego, Lex, op cit. za pkt 15 uzasadnienia wyroku NSA II FSK 1101/10 z dnia 8 grudnia 2011 r.).

Jeżeli, ze względu na ustrój majątkowy, nie można ustalić, jaki udział w "Działce" nabyła Wnioskodawczyni, kupując ją wraz z mężem, to tym samym nie można uznać, że nie nabyła tej "Działki" w całości. Zainteresowana nabyła ją w całości, lecz pozostając w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej. Przyjęcie innego założenia, że nabyła "Działkę" raz, kupując wraz z mężem (w części), oraz później w drodze działu spadku prowadziłoby do naruszenia zasad funkcjonowania małżeńskiej wspólności majątkowej oraz absurdalnej sytuacji dwukrotnego nabycia tej samej nieruchomości. Podobne rozumowanie i interpretację można znaleźć w wyroku NSA z dnia 8 grudnia 2011 r. sygn. akt. II FSK 1101/10.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, na fakt, iż jeżeli udział w nieruchomościach nabytych w wyniku podziału spadku jest zgodny z udziałem posiadanym przed działem spadku, to w wyniku działu spadku nie następuje nabycie podlegające opodatkowaniu.

W ten sposób nie ulega bowiem powiększenie majątku osobistego spadkobiercy. Dział spadku, w wyniku którego udział w nieruchomościach nie zwiększa się, zmienia wyłącznie charakter własności. Przed działem spadku, jak i po dziale spadku Wnioskodawczyni posiadała całość "Działki", najpierw w ramach wspólności majątkowej, zaś po śmierci męża w ramach Jej majątku odrębnego. Podobne wnioskowanie można znaleźć w uzasadnieniu interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 października 2010 r. (sygnatura) IBPBII/2/415- 766/10/MMa.

Powyższe również dowodzi, że momentem nabycia "Działki" przez Zainteresowaną nie był dział spadku w 2008 r., lecz nabycie to nastąpiło wcześniej.

III.

Określenie przepisów mających zastosowanie do opodatkowania sprzedaży "Działki"

W konsekwencji należy przyjąć, że momentem nabycia spadku, w którego skład wchodził udział w "Działce" był moment śmierci męża, tj. 9 sierpnia 2006 r., zatem przepisami właściwymi do rozstrzygnięcia zasad podatkowania przychodów ze sprzedaży "Działki" są przepisy Ustawy o PIT obowiązujące w 2006 r.

* podstawa prawna zwolnienia - art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d Ustawy o PIT - godnie z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie Ustawy o zmianie Ustawy o PIT (Dz. U. z 2006. 217. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) Ustawy o PIT nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w Ustawie o PIT, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W myśl obowiązującego do 31 grudnia 2006 r. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d Ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), (...) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Jak wykazano powyżej, dział spadku jest wtórny w stosunku do spadku i w przedstawionym stanie faktycznym nie może być traktowany, jako samodzielne nabycie. Zatem należy stwierdzić, iż nabycie przez Wnioskodawczynię "Działki" nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Tym samym przychody ze sprzedaży "Działki" powinny z tego powodu podlegać zwolnieniu.

* przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT stanowi, iż opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Tym samym odpłatne zbycie nieruchomości, po upływie tego pięcioletniego okresu, nie podlega opodatkowaniu PIT. Zasada ta ma zastosowanie do nieruchomości takich jak "Działka", tj. nieruchomości, które nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej, czy działach specjalnych produkcji rolnej.

Jak wykazano powyżej, nabycie przez Zainteresowaną "Działki" nastąpiło najpóźniej w momencie otwarcia spadku, tj. w 2006 r., tym samym sprzedaż Działki w 2012 r. oznacza, że sprzedaż ta nastąpiła po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i tym samym przychody ze sprzedaży "Działki" nie podlegają opodatkowaniu PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

* prawidłowe, w odniesieniu do zbycia części nieruchomości nabytej w 1978 r. i w 2006 r.,

* nieprawidłowe, w odniesieniu do zbycia części nieruchomości nabytej w drodze działu spadku w 2008 r.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym.

Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem w przypadku sprzedaży nieruchomości i praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i forma prawna ich nabycia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotową nieruchomość Wnioskodawczyni nabyła w trzech datach:

* 1978 r. - na podstawie umowy kupna,

* 2006 r. - w spadku, po zmarłym mężu,

* 2008 r. - w drodze działu spadku.

W odniesieniu do zbycia nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w spadku po zmarłym, w 2006 r. małżonku, należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast, zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Wobec tego za datę nabycia udziału w przedmiotowej działce po zmarłym małżonku należy uznać 2006 r.

Zatem zarówno zbycie nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu na podstawie umowy kupna w 1978 r. jak również w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w spadku w 2006 r. - nie stanowi źródła przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ upłynęło pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Natomiast w kwestii zbycia ww. nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze działu spadku, w 2008 r. - tut. Organ przedstawia co następuje.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. W postanowieniu o stwierdzeniu praw do nabycia spadku sąd nie określa bowiem składników masy spadkowej i nie dokonuje podziału tych składników pomiędzy poszczególnych spadkobierców. Wskutek działu spadku, poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności. Nie zmienia to faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku.

Zgodnie z art. 1035 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są właścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

Na podstawie art. 211 i 212 oraz art. 1036 Kodeksu cywilnego, zniesienie współwłasności może nastąpić przez podział rzeczy wspólnej, a gdy rzeczy nie da się podzielić, przez przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych, bądź przez podział cywilny, polegający na sprzedaży rzeczy wspólnej i podziale uzyskanej ceny stosownie do wielkości udziałów współwłaścicieli.

Stwierdzić należy, iż jeżeli w drodze działu spadku spadkobierca nabywa ponad wielkość, którą uprzednio nabył w spadku, to nabycie w drodze działu spadku, w części przekraczającej udział w spadku należy traktować jako nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w drodze działu spadku Wnioskodawczyni nabyła udział w nieruchomości ponad pierwotnie przysługujący Jej w spadku udział.

Wobec powyższego za datę nabycia przedmiotowej nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze działu spadku należy przyjąć 2008 r., bowiem tak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 209, poz. 1316).

W myśl ww. przepisu, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy zmienianej w art. 1 (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Stosownie do art. 30e ust. 1 w zw. z ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Natomiast w myśl art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z art. 19 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

W myśl art. 22 ust. 6d ww. ustawy, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).

Reasumując, stwierdzić należy, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości, w części odpowiadającej udziałowi nabytemu, w drodze działu spadku (2008 r.), stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na fakt, iż nastąpiła przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego udziału.

Zatem ww. przychód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy.

Jednocześnie, w odniesieniu do przywołanych przez Wnioskodawczynię rozstrzygnięć organów podatkowych oraz orzeczenia sadu administracyjnego, tut. Organ informuje, że wydane zostały one w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących, w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl