ILPB2/415-927/12-2/TR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-927/12-2/TR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2012 r. (data wpływu: 3 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest właścicielką nieruchomości stanowiącej działkę gruntu, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Nieruchomość tą Zainteresowana zamierza sprzedać w roku 2012 lub 2013. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej. Przedmiotową działkę Zainteresowana nabyła wraz z mężem z majątku dorobkowego w ramach ustroju ustawowej wspólności majątkowej w dniu 10 czerwca 2003 r. na podstawie umowy sprzedaży zawartej przed notariuszem (akt notarialny z dnia 10 czerwca 2003 r.).

W dniu 30 grudnia 2011 r. Zainteresowana zawarła z mężem umowę majątkową małżeńską, na podstawie której dokonała wraz z mężem wyłączenia wspólności ustawowej. W zawartej umowie małżonkowie postanowili, że od dnia jej zawarcia każdy z małżonków zachowa zarówno majątek nabyty przed zawarciem małżeństwa, jak i majątek nabyty później oraz będzie zarządzać i rozporządzać całym swoim majątkiem samodzielnie (rozdzielność majątkowa), z wyrównaniem dorobków.

W zawartej umowie małżonkowie określili skład majątku, który był objęty wspólnością ustawową. Majątek ten obejmował:

* własność nieruchomości, w tym działkę gruntu (nr 517),

* samochód osobowy,

* środki pieniężne na rachunkach bankowych oraz

* udziały w spółce z o.o.

W umowie małżonkowie postanowili, że udziały w spółce z o.o. przypadają na rzecz męża. Zainteresowana, natomiast, otrzymała pozostałe składniki majątkowe w postaci nieruchomości, samochodu i środków pieniężnych. Wartość ww. składników przypadających na każdego z małżonków była ekwiwalentna - każdemu z małżonków przypadło po 50% wartości majątku wspólnego. Z tego też względu w umowie małżonkowie postanowili, że podział następuje bez spłat i dopłat.

Natomiast w ramach wyrównania dorobków małżonkowie postanowili, że dodatkowo będzie przysługiwać Zainteresowanej 50% dochodów uzyskanych przez męża z tytułu wypłaconej dywidendy od udziałów w spółce z o.o., które mąż otrzymał w wyniku podziału majątku. Ponadto, w ramach wyrównania dorobków małżonkowie ustalili, że w przypadku zbycia przez męża nabytych udziałów może dojść do dalszego rozliczenia. Postanowili, że jeżeli dochód ze zbycia udziałów będzie przewyższał ich wartość określoną w zawartej umowie, wówczas uzyskana nadwyżka będzie podlegać podziałowi pomiędzy małżonków po połowie.

W związku z zawartą umową majątkową małżeńską Zainteresowana nie jest i nie była zobowiązana do jakichkolwiek spłat lub dopłat na rzecz męża z tytułu majątku, który Jej przypadł w związku z zawarta umową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż nieruchomości opisanej w zdarzeniu przyszłym będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż nieruchomości (numer 517) w roku 2012 lub 2013 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 p.d.o.f., opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. W celu zatem ustalenia, czy zbycie danej nieruchomości podlega opodatkowaniu, konieczne jest stwierdzenie kiedy doszło do nabycia nieruchomości. W przypadku przedmiotowej nieruchomości do jej nabycia przez małżonków doszło w dniu 10 czerwca 2003 r., a następnie, w dniu 30 grudnia 2011 r., w wyniku zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej nieruchomość przypadła jednemu z małżonków. Z uwagi na fakt, iż podział majątku dorobkowego był ekwiwalentny i nastąpił bez spłat lub dopłat, stąd za datę nabycia przedmiotowej nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 p.d.o.f. należy uznać datę 10 czerwca 2003 r. W konsekwencji, zbycie tej nieruchomości w roku 2012 lub 2013 nastąpi po upływie 5 lat od jej nabycia i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jak wskazała Zainteresowana, prawidłowość zaprezentowanego wyżej stanowiska odnośnie ustalania daty nabycia nieruchomości otrzymanej w wyniku podziału majątku dorobkowego znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowym oraz interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe. NSA w wyroku z dnia 3 listopada 2009 r. (sygn. II FSK 1489/08) podkreślił, że przez pojęcie "nabycie" użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 in fine p.d.o.f. należy rozumieć każde zwiększenie aktywów majątku podatnika. W niniejszym przypadku nie budzi wątpliwości, że w wyniku zawartej umowy majątkowej małżeńskiej nie doszło do zwiększenia aktywów majątkowych tego z małżonków, który otrzymał nieruchomość. We wskazanym wyroku NSA wyraźnie podkreślił powołując się na szereg zapadłych wyroków sądów administracyjnych, że za datę nabycia nieruchomości, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 in fine p.d.o.f., w przypadku sprzedaży nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Dopiero zaś jeżeli wartość otrzymanej przez małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej nieruchomości, która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego (por. wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 1997 r., I SA/Kr 35/97, POP 1999, Nr 6, poz. 166; wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2003 r., I SA/Po 4190/0l). Stanowisko to znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 3 listopada 2011 r., sygn. ILPB2/415-806/11-2/TR; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7 czerwca 2011 r., sygn. IPTPB2/415-162/11-2/ASZ).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie, w odniesieniu do przywołanych przez Zainteresowaną rozstrzygnięć organów podatkowych, tut. Organ informuje, że wydane zostały one w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących, w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl