ILPB2/415-916/09-4/TR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-916/09-4/TR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia z dnia 27 sierpnia 2009 r. (data wpływu: 21 września 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 listopada 2009 r. (data wpływu: 24 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 12 listopada 2009 r., nr ILPB2/415-916/09-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowaną, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 12 listopada 2009 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 16 listopada 2009 r.), zaś w dniu 24 listopada 2009 r. (data nadania: 23 listopada 2009 r.) do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni nabyła w 1973 r. w drodze darowizny od ojca własność nieruchomości rolnej zabudowanej o powierzchni 2,2157 ha. w 2004 r. zmienione zostało przeznaczenie części tej nieruchomości na grunt budowlany i wydzielonych zostało 11 działek, z zamiarem wykorzystania ich w przyszłości na cele osobiste członków rodziny Zainteresowanej. Od tamtej pory Wnioskodawczyni zaprzestała prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Sytuacja rodzinna wymusiła sprzedaż dwóch działek w 2004 r. i kolejnych w 2005 r. Środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczone zostały przede wszystkim na utrzymanie oraz na remont i rozbudowę budynku mieszkalnego, w którym Zainteresowana zamieszkuje wraz z rodziną.

Obecnie na dwóch działkach prowadzone są budowy dwóch budynków mieszkalnych, z zamiarem przekazania ich w formie darowizny na rzecz córki i syna. w celu sfinansowana tych budów sprzedane zostały kolejne działki.

W najbliższej przyszłości Wnioskodawczyni zamierza:

* dokonać darowizny jednej działki wraz ze wznoszonym budynkiem na rzecz syna;

* dokonać sprzedaży drugiej działki wraz ze wznoszonym budynkiem na rzecz osoby trzeciej w celu uzyskania środków na dokonanie darowizny pieniężnej dla córki; córka nie jest bowiem zainteresowana otrzymaniem darowizny nieruchomości. Sprzedaż ta dotyczy majątku osobistego i nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż działki gruntu wraz ze wznoszonym budynkiem w celu uzyskania środków na dokonanie darowizny pieniężnej dla córki nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, planowana sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jak wskazuje Zainteresowana, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Według Zainteresowanej, w Jej przypadku nabycie miało miejsce 26 lat temu, a nie nastąpiło "wybudowanie nieruchomości", ponieważ budowa na gruncie stanowiącym własność danej osoby nie prowadzi do "wybudowania nieruchomości". w ocenie Wnioskodawczyni, sformułowanie "wybudowanie nieruchomości" odnosi się tylko do przypadków wzniesienia budynku przez użytkownika wieczystego gruntu, ponieważ, zgodnie z Kodeksem cywilnym, budynek taki stanowi wówczas odrębną od gruntu nieruchomość. w opinii Zainteresowanej, wskutek budowy na gruncie własnym odrębna nieruchomość nie powstaje.

Ponadto, jak podaje Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.), ze zwolnienia od podatku korzysta sprzedaż nieruchomości nabytych w drodze darowizny. Zdaniem Zainteresowanej, także ten przepis daje w Jej sytuacji podstawę do zwolnienia od podatku, niezależnie od spełnienia warunków wynikających z art. 10 ust. 1 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, zatem należy sięgnąć do definicji zawartej w art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Na mocy przepisu art. 48 ustawy - Kodeks cywilny, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem należą do części składowych gruntu.

W myśl art. 191 ustawy - Kodeks cywilny własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową. Oznacza to, że własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki wybudowane na tym gruncie. Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Sprzedaż nieruchomości obejmuje więc zbycie gruntu wraz ze znajdującymi się na nim trwale z nim związanymi budynkami. w związku z powyższym nie jest możliwe wyodrębnienie sprzedaży gruntu (nabytego na własność) oraz sprzedaży wybudowanego na nim budynku. Zatem w sytuacji, gdy najpierw dochodzi do nabycia gruntu, a dopiero później wybudowany zostanie budynek, istotnym z podatkowego punktu widzenia jest moment nabycia gruntu.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawczyni nabyła w 1973 r. w drodze darowizny nieruchomość rolną zabudowaną, z której następnie wydzielonych zostało 11 działek budowlanych, a na dwóch z nich z kolei rozpoczęła budowę dwóch budynków mieszkalnych. w najbliższej przyszłości Zainteresowana zamierza sprzedać jedną z tych działek wraz ze wznoszonym na niej budynkiem. Zatem, wskazana sprzedaż nastąpi po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w przypadku odpłatnego zbycia działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym, pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu, niezależnie od tego, kiedy na gruncie tym wzniesiono budynek oraz zakończono budowę.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu, a zatem kwota uzyskana z tytułu zbycia ww. nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wobec powyższego należy dodać, iż w przedmiotowej sprawie dalsze rozstrzyganie o zasadności zastosowania przywołanego przez Zainteresowaną zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., jest bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl