ILPB2/415-91/09-5/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-91/09-5/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2009 r. (data wpływu 30 stycznia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 lutego 2009 r. (data wpływu 13 lutego 2009 r.) oraz pismem z dnia 11 kwietnia 2009 r. (data wpływu 20 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zatrudnienia członka rodziny do opieki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zatrudnienia członka rodziny do opieki oraz w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 26 marca 2009 r. nr ILPB2/415-91/09-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia - w terminie 7 dni od dnia doręczenia przedmiotowego wezwania - braków formalnych wniosku poprzez przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego w odniesieniu do wszystkich przedstawionych we wniosku pytań oraz uiszczenia opłaty za drugie przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe lub wskazanie, którego zdarzenia dotyczy uiszczona opłata.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 26 marca 2009 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 3 kwietnia 2009 r.), zaś w dniu 20 kwietnia 2009 r. (data nadania 16 kwietnia 2009 r.) do tut. organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawczyni wskazała, że uiszczona opłata dotyczy zdarzenia przyszłego w zakresie zatrudnienia członka rodziny do opieki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zainteresowana chce zatrudnić swojego syna na umowę o pracę do sprawowania opieki nad chorymi członkami rodziny (Ona i mąż). Wnioskodawczyni wskazuje, że oboje z mężem posiadają pierwszą grupę inwalidztwa (mąż niechodzący od 7 lat, Zainteresowana nie może się sama obsłużyć).

Wnioskodawczyni sprawdziła, że jest taka możliwość w ZUS-ie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

W jaki sposób Zainteresowana ma tą sytuację zalegalizować (zatrudnienie) w Urzędzie Skarbowym, jakie dokumenty złożyć.

2.

Jaką dokumentację Wnioskodawczyni ma prowadzić.

3.

Jakie dokumenty (formularze) Zainteresowana ma składać co miesiąc do Urzędu Skarbowego i w jakim terminie.

4.

Jakie dokumenty Zainteresowana ma złożyć na koniec roku kalendarzowego i w jakim terminie.

5.

Jak płacić podatek od wynagrodzenia syna i w jakim terminie.

6.

Jakie dokumenty Wnioskodawczyni musi wystawić synowi (pracownikowi) na koniec roku do rozliczenia i w jakim terminie.

7.

Czy Zainteresowana może w rozliczeniu rocznym PIT-37 odliczyć takie wydatki, jako wydatki na cele rehabilitacyjne - usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczanych do pierwszej grupy inwalidzkiej i w jakiej kwocie.

Z uwagi na fakt, iż Zainteresowana nie przedstawiła własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego w odniesieniu do wszystkich pytań, przedmiotem niniejszej interpretacji będzie odpowiedź w zakresie pytania "Jakie dokumenty Wnioskodawczyni musi wystawić synowi (pracownikowi) na koniec roku do rozliczenia i w jakim terminie..." gdyż w tym zakresie we wniosku zostało przedstawione własne stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego.

Natomiast w pozostałym zakresie w dniu 30 kwietnia 2009 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-91/09-6/JK.

Zdaniem Wnioskodawczyni, osoba fizyczna może zatrudnić drugą osobę na umowę o pracę i wystawiać PIT-4, PIT-4R oraz PIT-11.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Płatnikiem, zgodnie z treścią art. 8 ustawy - Ordynacja podatkowa jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Taki obowiązek na płatników w stosunku do przychodów ze stosunku pracy nakłada art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Z powyższego przepisu wynika, że nie ma przeszkód, aby osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o działalności gospodarczej zatrudniła kogoś innego na podstawie jakiejkolwiek umowy przewidzianej w kodeksie pracy (na pełny etat lub na pół etatu, na czas próbny, określony lub nieokreślony). Umowa o pracę nie podlega żadnym szczególnym ograniczeniom podmiotowym, to znaczy nie ma wskazanych osób, które takiej umowy zawierać by nie mogły bądź też co do zasady tego, z kim daną umowę zawrzeć powinny. Nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, aby stać się stroną stosunku pracy, to jest pracodawcą. Wiąże się z tym jednak zawsze obowiązek stosowania przepisów kodeksu pracy i przepisów o zabezpieczeniu społecznym odnoszących się do pracodawcy.

Tak więc Zainteresowana może zatrudnić do opieki nad sobą i mężem syna na podstawie umowy o pracę.

Wnioskodawczyni jako płatnik podatku dochodowego powinna naliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia syna w myśl postanowień art. 32 ww. ustawy, tj:

1.

za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali - 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu,

2.

za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1 - 32% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.

Zgodnie natomiast z treścią art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a.

W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35 - w myśl art. 38 ust. 1a ww. ustawy - są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczną deklarację, według ustalonego wzoru (PIT-4R).

Ponadto w świetle art. 39 cytowanej ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5 (PIT-11). Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74. w informacji tej wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl