ILPB2/415-899/10-2/ES - Prawo do korekty deklaracji podatkowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 października 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-899/10-2/ES Prawo do korekty deklaracji podatkowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2010 r. (data wpływu 26 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy - Ordynacja podatkowa w zakresie korekty zeznania podatkowego za rok 2006 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

* ustawy - Ordynacja podatkowa w zakresie korekty zeznania podatkowego za rok 2006,

* podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

W 2006 r. na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego (umowa z dnia 15 grudnia 2006 r.) Wnioskodawczyni nabyła formą kupna od developera mieszkanie, które stanowiło odrębną nieruchomość.

Na nabycie mieszkania Zainteresowana zaciągnęła kredyt hipoteczny (umowa kredytowa z dnia 10 lipca 2006 r.). Odsetki od tego kredytu pierwotnie Wnioskodawczyni odliczyła od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu rocznym za rok 2006. Dodała Ona, że tylko za ten rok podatkowy, tj. za 2006 r.

Ponadto Zainteresowana wyjaśniła, iż 2009 r. sprzedała ww. mieszkanie (umowa z dnia 15 maja 2009 r.). Przychód ze sprzedaży tego mieszkania przeznaczony został w części na spłatę kredytu i odsetek zaciągniętych na zakup zbytego mieszkania. Od pozostałej części przychodu Wnioskodawczyni zapłaciła 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uwagi na fakt, iż skorzystanie ze zwolnienia podatkowego jest dla Zainteresowanej korzystniejsze, postanowiła Ona zrezygnować z ulgi odsetkowej poprzez korektę zeznania podatkowego za 2006 r. i zwrócić tę ulgę wraz z odsetkami.

Urząd Skarbowy uznał, że Wnioskodawczyni nie ma prawa dokonać korekty, mimo iż skorygowanie zeznania podatkowego za rok 2006 nie jest ograniczone w Jej przypadku, (tj. nie toczyło się i nie toczy postępowanie podatkowe ani kontrola), a zobowiązanie to nie uległo przedawnieniu.

Zainteresowana wskazała ponadto, że ulga odsetkowa jest uprawnieniem podatnika a nie obowiązkiem. Dokonanie korekty deklaracji podatkowej poprzez zwrot ulgi podatkowej wraz z odsetkami skutkuje, w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, iż Wnioskodawczyni nie korzystała z tej ulgi.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy na podstawie art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej Wnioskodawczyni ma prawo skorygować zeznanie podatkowe za rok 2006 i zrezygnować z ulgi odsetkowej.

2.

Czy na podstawie art. 28 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody ze sprzedaży mieszkania nabytego 15 grudnia 2006 r., wydatkowane w okresie 2 lat na spłatę kredytu wraz z odsetkami zaciągniętego na nabycie tego mieszkania wolne są od 10% podatku dochodowego po skorygowaniu zeznania podatkowego za rok 2006 i zwróceniu ulgi odsetkowej.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1.

Ponadto informuje się, że w dniu 26 października 2010 r. wydana została interpretacja indywidualna dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego nr ILPB2/415-899/10-3/ES.

Zdaniem Wnioskodawczyni - w odniesieniu do pytania nr 1 - zważywszy na treść art. 81 § 1 w związku z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej przysługuje Jej prawo korekty zeznania podatkowego za rok 2006 i rezygnacji z ulgi odsetkowej. Zwłaszcza, że nie toczy się wobec Niej postępowanie podatkowe ani kontrola.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zagadnienia związane z korektą deklaracji regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 5 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach, rozumie się przez to również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego podatnicy, płatnicy i inkasenci.

W myśl art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (§ 2 ww. artykułu).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni zamierza złożyć korektę zeznania podatkowego za 2006 r. poprzedzoną zwrotem należności tytułem odliczenia od dochodu odsetek w ramach ulgi odsetkowej wykazanej w zeznaniu podatkowym za 2006 r.

Ulga odsetkowa podobnie jak inne ulgi podatkowe, jest uprawnieniem podatnika, a nie jego obowiązkiem. W związku z tym dokonanie korekty deklaracji podatkowej lub rocznego zeznania podatkowego w taki sposób, że podatnik rezygnuje z przysługujących ulg i dokona zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami za zwłokę, powoduje, że podatnik z tych ulg nie skorzystał.

Jeżeli zatem Zainteresowana dokona korekty zeznania podatkowego za rok 2006, w którym korzystała z odliczenia w ramach, tzw. ulgi odsetkowej, w myśl art. 81 ustawy - Ordynacja podatkowa oraz ureguluje zaległe zobowiązanie podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę będzie to traktowane jak niekorzystanie z ww. ulgi, bowiem poniesie Ona finansowe konsekwencje związane z zapłaceniem stosownej należności z tytułu zwrotu odliczonej w 2006 r. ulgi podatkowej.

Należy podkreślić, że przepisy Ordynacji podatkowej nie określają szczególnych terminów, w których przysługuje powyższe uprawnienie. Należy więc powiązać tę możliwość z zobowiązaniem podatkowym, którego zeznanie dotyczy. Prawo do korekty zeznania istnieje tak długo, jak długo zobowiązanie podatkowe nie ulegnie przedawnieniu (zobowiązanie przedawnia się - co do zasady - z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności) - art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej.

Biorąc więc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz zaprezentowane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że Wnioskodawczyni ma prawo do skorygowania zeznania podatkowego za rok 2006, w wyniku rezygnacji Jej, z tzw. ulgi odsetkowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowaną i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl