ILPB2/415-897/13-2/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-897/13-2/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2013 r. (data wpływu 19 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie art. 18 pkt 4 i 5 oraz art. 21 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym (...) (Dz. U. z 2010 r. 96, poz. 617 z późn. zm.) Rada Narodowego (...) Uchwałą z dnia 3 czerwca 2013 r. określiła:

1. Regulamin przyznawania stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców w projektach badawczych,

2. Regulamin przyznawania stypendiów naukowych dla młodych naukowców w ramach stypendiów doktorskich (...),

finansowanych ze środków Narodowego (...).

Ad. 1

Regulamin przyznawania stypendiów naukowych dla młodych naukowców w projektach badawczych określa zasady przyznawania stypendiów naukowych w ramach projektów badawczych realizowanych w polskich podmiotach, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615 z późn. zm). Stypendium będzie przyznawane w drodze otwartego konkursu ogłaszanego przez kierownika projektu po otrzymaniu decyzji Dyrektora Narodowego (...) o przyznaniu środków na realizację projektu. tj. środków, które otrzyma Uczelnia.

Stypendium będzie przyznawane młodemu naukowcowi ze środków projektu na jego realizację i wypłacane zostanie w ratach lub jednorazowo, na podstawie umowy zawartej między Politechniką a młodym naukowcem, która określi wysokość tego stypendium oraz okres i warunki jego wypłacania.

Stypendium naukowe może być przyznane osobie, która w chwili rozpoczęcia realizacji zadań w projekcie spełnia którekolwiek z poniższych kryteriów:

a.

jest studentem studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych II stopnia,

b.

jest studentem co najmniej 4 roku studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych jednolitych studiów magisterskich,

c.

jest doktorantem.

Wniosek o finansowanie danego projektu badawczego do Narodowego (...) powinien zawierać liczbę młodych naukowców, którzy mogą otrzymać stypendium naukowe w ramach projektu, opisy zadań naukowych wykonywanych w ramach projektu przez każdego z nich oraz okresy realizacji tych zadań.

Stypendium będzie przyznawane przez trzyosobową komisję, w skład której wejdzie kierownik projektu jako przewodniczący oraz dwie osoby wskazane przez kierownika projektu.

We wniosku o przyznanie stypendium młody naukowiec będzie musiał podać informacje dotyczące dotychczasowych osiągnięć naukowych i wyróżnień wynikających z prowadzonych badań.

Stypendium naukowe może być przyznane na okres realizacji zadań w projekcie, nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 60 miesięcy i wynosić będzie od 500 do 3000 zł miesięcznie, a jego wysokość zależeć będzie od zakresu badań naukowych jakie młody naukowiec będzie wykonywać w projekcie finansowanym ze środków Narodowego (...).

Ad. 2

Regulamin przyznawania stypendiów naukowych dla młodych naukowców w ramach stypendiów doktorskich E (...) określa zasady przyznawania stypendiów naukowych dla młodych naukowców w ramach stypendiów doktorskich. Środki finansowe będą przekazywane Politechnice na podstawie umowy zawartej przez Dyrektora Narodowego (...) z Uczelnią, w której ma wszczęty przewód doktorski osoba, której przyznano stypendium doktorskie.

Stypendium będzie wypłacane w miesięcznych ratach przez Politechnikę, której przyznane zostaną środki na finansowanie stypendium doktorskiego, na podstawie umowy zawartej między Uczelnią a młodym naukowcem, w której młody naukowiec zobowiązany będzie do uzyskania stopnia naukowego doktora w terminie do 12 miesięcy po zakończeniu pobierania stypendium.

Do konkursu mogą być zgłaszane wnioski o finansowanie stypendiów, jeżeli badania prowadzone w ramach przygotowywanej rozprawy doktorskiej mają charakter badań podstawowych w rozumieniu art. 2 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Ocena wniosków o finansowanie stypendiów doktorskich dokonywana będzie przez Zespoły Ekspertów, wyłaniane przez Radę Narodowego (...), dla poszczególnych grup paneli, spośród wybitnych naukowców, biorąc pod uwagę ich osiągnięcia naukowe i doświadczenie w ocenie projektów w kraju i za granicą oraz doświadczenie w realizacji projektów finansowanych w trybie konkursowym w kraju i za granicą.

Stypendium naukowe, stanowiące część stypendium doktorskiego finansowanego ze środków Narodowego (...), wynosić będzie 3000 zł miesięcznie i przyznawane będzie na okres przygotowywania rozprawy doktorskiej, nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 12 miesięcy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy stypendia wypłacane młodym naukowcom w projektach badawczych oraz stypendia naukowe dla młodych naukowców w ramach stypendiów doktorskich E (...) finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki będą korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, stypendia przyznane na podstawie regulaminu przyznawania stypendiów naukowych dla młodych naukowców w projektach badawczych oraz stypendia naukowe dla młodych naukowców w ramach stypendiów doktorskich E (...) finansowane ze środków Narodowego (...) określone przez Radę Narodowego (...) na podstawie art. 18 pkt 4 i 5 oraz art. 21 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym (...) powinny korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do dyspozycji art. 11 ust. 1 ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 39 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy pozwala wyodrębnić dwie grupy stypendiów podlegających zwolnieniu na mocy tego przepisu.

Pierwsza grupa, obejmuje stypendia otrzymywane na podstawie przepisów ustawowych i dotyczy stypendiów otrzymywanych na podstawie ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595, z późn. zm.) oraz stypendiów doktoranckich otrzymywanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572 i 742).

Druga grupa, dotyczy innych stypendiów naukowych i za wyniki w nauce, które mogą być przyznawane przez różnego rodzaju instytucje, organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego, czy organizacje społeczne, w ramach prowadzonej przez nie działalności.

W przypadku drugiej grupy stypendiów, aby zachowany został charakter stypendiów (naukowych i za wyniki w nauce), ustawodawca wprowadził dodatkowy warunek zastosowania omawianego zwolnienia, tj. konieczność zatwierdzenia zasad ich przyznawania przez właściwego ministra do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, bowiem wyłącznie te organy są kompetentne do potwierdzenia charakteru przyznawanych stypendiów.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że na podstawie art. 18 pkt 4 i 5 oraz art. 21 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym (...) (Dz. U. z 2010 r. 96, poz. 617 z późn. zm.) Rada Narodowego (...) nr 50/2013 z dnia 3 czerwca 2013 r. określiła regulamin przyznawania stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców w projektach badawczych i regulamin przyznawania stypendiów naukowych dla młodych naukowców w ramach stypendiów doktorskich E (...), finansowanych ze środków Narodowego (...).

Ponadto Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zatwierdził zasady przyznawania stypendiów naukowych dla młodych naukowców w projektach badawczych oraz stypendiów naukowych dla młodych naukowców w ramach stypendiów doktorskich E (...) finansowanych ze środków Narodowego (...) po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W związku z tym, stypendia wypłacane młodym naukowcom w projektach badawczych oraz stypendia naukowe dla młodych naukowców w ramach stypendiów doktorskich E (...) finansowanych ze środków Narodowego (...) będą korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl