ILPB2/415-88/07-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-88/07-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2007 r. (data wpływu 24 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wraz z żoną, w związku z zamiarem kupna mieszkania, zawarł w dniu 30 kwietnia 2004 r. ze Spółdzielnią Mieszkaniową "S" Sp. z o.o. z siedzibą w K. umowę kupna-sprzedaży lokalu mieszkalnego w W. Przekazanie lokalu mieszkalnego miało nastąpić w II kwartale 2005 r. W kwietniu 2005 r. Wnioskodawca wraz z żoną sprzedał własne mieszkanie i wyprowadził się do syna.

W listopadzie 2006 r. po wpłaceniu całej kwoty za ww. lokal deweloper odstąpił jednostronnie od wiążącej Wnioskodawcę i dewelopera umowy, a następnie w dniu 12 grudnia 2006 r. zwrócono Wnioskodawcy wpłacone pieniądze.

Wnioskodawca wniósł do sądu sprawę o wypłatę odszkodowania za nie wykonanie umowy, a następnie zawarł ugodę sądową z pozwaną Spółką.

Ugoda polegała na zrzeczeniu się przez Wnioskodawcę wszelkich roszczeń wobec Spółki w zamian za wypłatę odszkodowania.

W maju 2007 r. Spółka wypłaciła odszkodowanie z tytułu nie wywiązania się z umowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle obowiązujących przepisów Wnioskodawca powinien odprowadzić podatek dochodowy od wypłaconego przez Spółdzielnię Mieszkaniową "S" odszkodowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, przyczyną wypłaty odszkodowania jest zaistnienie szkody. Odszkodowanie ma służyć naprawieniu czy też pokryciu szkody - nie stanowi realnego przysporzenia majątku. Odszkodowanie jest sposobem naprawy szkody, a jej naprawienie w przypadku Wnioskodawcy mogłoby nastąpić w wyniku zapłaty odpowiedniej sumy pieniędzy - za brak własnego mieszkania przez 1, 5 roku, za zniszczony cały dorobek życiowy, za straty moralne i psychiczne. W świetle powyższych wyjaśnień otrzymane odszkodowanie nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji zaniechano poboru podatku.

Artykuł 21 ust. 1 pkt 3b cytowanej powyżej ustawy określa, iż wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań: otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Zakres zwolnienia wynikający z brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy obejmuje więc tylko odszkodowania za tzw. szkodę rzeczywistą, czyli poniesione straty, a nie dotyczy utraconych korzyści.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż kwota otrzymana przez Wnioskodawcę stanowiła odszkodowanie za niewykonanie umowy, była więc rekompensatą za uszczerbek majątkowy i osobisty jakiego doznał on na skutek braku wywiązania się z umowy ze strony Spółdzielni Mieszkaniowej S. Nie obejmuje natomiast korzyści, które Wnioskodawca by osiągnął gdyby mu szkody nie wyrządzono.

W tym stanie rzeczy zasadnym jest stwierdzić, iż uzyskana przez Wnioskodawcę suma stanowi odszkodowania za doznane szkody. W związku z powyższym należy zastosować zwolnienie wynikające lub art. 21 ust. 1 pkt 3b.

Podsumowując powyższe rozważania stwierdzić należy, iż Wnioskodawca otrzymał odszkodowanie na podstawie ugody sądowej, co skutkuje tym, że korzysta ono na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ww. ustawy ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz brakiem obowiązku wykazywania uzyskanych z tego tytułu kwot w zeznaniu podatkowym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl