ILPB2/415-857/13-2/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-857/13-2/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2013 r. (data wpływu 4 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Udziałowcami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka") są cztery osoby fizyczne (w tym Wnioskodawca). Trzech udziałowców (dalej: "Udziałowcy") posiada w niej po 20 udziałów, natomiast Zainteresowany posiada 30 udziałów.

Zgodnie z obecnym brzmieniem umowy Spółki, umowa nie przewiduje uprzywilejowanych udziałów w zakresie prawa głosu.

Udziałowcy planują zmianę umowy Spółki w taki sposób, że będzie ona przewidywać uprzywilejowanie udziałów przypadających na Wnioskodawcę. Zgodnie z planowanym brzmieniem umowy Spółki, będzie ona przyznawać trzy głosy na jeden udział - zgodnie z art. 174 § 2 i § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej: "k.s.h."). W wyniku zmiany umowy Spółki, Zainteresowany uzyska 60% głosów w Spółce, tj. bezwzględną większość. Do zmiany umowy spółki (wraz z jej zarejestrowaniem w KRS) dojdzie, zanim udziałowcy podejmą działania opisane dalej, w niniejszym wniosku.

Wnioskodawca zamierza wnieść tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) należące do Zainteresowanego udziały w Spółce do innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: "SPV"). Wartość udziałów w Spółce zostanie wyceniona według ich wartości rynkowej. Wnioskodawca, w zamian za aport w postaci udziałów w Spółce otrzyma udziały w podwyższonym kapitale zakładowym SPV (wymiana udziałów). Kapitał zakładowy SPV zostanie podwyższony o wartość rynkową wnoszonych do niej udziałów w Spółce.

W rezultacie wniesienia aportu przez Zainteresowanego SPV uzyska 60% praw głosu w Spółce, której udziały są wnoszone do SPV. Będzie to konsekwencją tego, że w ramach ww. aportu udziałów w Spółce do SPV, zostaną wniesione udziały Wnioskodawcy, będącego udziałowcem uprzywilejowanym, które dadzą SPV bezwzględną większość praw głosu w Spółce.

Zarówno Zainteresowany, jak i Spółka oraz SPV biorące udział w transakcji wymiany udziałów podlegać będą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce jako wkładu niepieniężnego do SPV w zamian za udziały SPV, w stanie faktycznym opisanym powyżej, spowoduje po stronie Zainteresowanego powstanie przychodu na gruncie u.p.d.o.f.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Zainteresowanego 30 udziałów w Spółce, jako wkładu do SPV, nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu na gruncie u.p.d.o.f., gdyż spełnione zostały przesłanki do zastosowania art. 24 ust. 8a pkt 1 u.p.d.o.f. (wymiana udziałów). SPV uzyska bowiem, w wyniku wniesienia aportu przez Wnioskodawcę, bezwzględną większość praw głosu w Spółce.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy.

Stanowisko Zainteresowanego, znajduje oparcie w następujących argumentach.

Skutki podatkowe operacji "wymiana udziałów/akcji" uregulowane zostały przez ustawodawcę w art. 24 ust. 8a u.p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z powyższych przepisów wynika, że efekt w postaci neutralnej na gruncie podatku dochodowego wymiany udziałów na udziały dotyczy sytuacji, gdy: (1) Wnioskodawca wniesie posiadane udziały w Spółce do SPV, a (2) SPV wyda w zamian własne udziały i (3) w wyniku nabycia udziałów w Spółce SPV uzyska albo zwiększy bezwzględną większość praw głosu w Spółce.

Biorąc pod uwagę zaprezentowany wyżej opis zdarzenia przyszłego, w momencie podwyższania kapitału SPV, Zainteresowanemu i pozostałym udziałowcom SPV przysługiwać będą następujące ilości praw głosu:

* Wnioskodawca posiadać będzie 30 udziałów, dających po trzy prawa głosu na udział, czyli łącznie 90 praw głosu,

* pozostali trzej Udziałowcy posiadać będą po 20 udziałów, dających po jednym prawie głosu, czyli upoważniających każdego Udziałowca do oddania 20 praw głosu (łącznie Udziałowcy posiadać będą 60 praw głosu).

Biorąc powyższe pod uwagę, łączna ilość praw głosu, która mogłaby zostać oddana przez wszystkich udziałowców Spółki na zgromadzeniu wspólników, które odbyłoby się w dniu wnoszenia udziałów aportem przez Zainteresowanego do SPV, wyniosłaby 150 głosów.

W związku z powyższym, w wyniku wniesienia aportem wszystkich posiadanych udziałów przez Wnioskodawcę, SPV dysponować będzie ilością 30 udziałów, które pozwolą na oddanie 90 głosów. SPV po wniesieniu aportu dysponować zatem będzie bezwzględną większością głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki (90/150 = 60%).

W ocenie Zainteresowanego, powyższa sytuacja bezpośrednio podlega i wypełnia dyspozycję normy prawnej zawartej w art. 24 ust. 8a pkt 1 ustawy u.p.d.o.f. Przepis ten mówi bowiem wyraźnie o tym, że warunkiem jest, aby "spółka nabywająca uzyskała bezwzględną większość praw głosu w spółce" - co będzie miało miejsce w niniejszej sprawie.

Podsumowując, należy uznać, że w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, wszystkie przesłanki zastosowania art. 24 ust. 8a pkt 1 ustawy o u.p.d.o.f. zostaną spełnione, gdyż SPV w zamian za aport w postaci udziałów Spółki wyda własne udziały oraz uzyska w chwili wnoszenia aportu bezwzględną większość praw głosu, które mogą być w danym momencie wykonywane na zgromadzeniu udziałowców Spółki. W związku z tym, w wyniku wniesienia udziałów w Spółce aportem do SPV, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy.

Stanowisko Zainteresowanego znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego, wydawanych przez organy podatkowe. I tak:

* w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 2013 r. (ILPB2/415-36/13-3/JK) wskazano, co następuje: "Mając zatem na uwadze przedstawione uregulowania prawne, a także treść opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego - w szczególności fakt, iż w wyniku wniesienia przez Wnioskodawczynię akcji w spółce T w ilości powodującej, że spółka nabywająca (spółka X) uzyska bezwzględną większość praw głosów w spółce T - stwierdzić należy, iż wartość nominalna udziałów objętych w spółce X nie będzie zaliczała się do przychodów Zainteresowanej, w myśl art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.";

* w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 kwietnia 2013 r. (IBPBII/2/415-30/13/ŁCz) wskazano, że "udziały wnioskodawcy zostaną uprzywilejowane co do praw głosu w ten sposób, że przyznane zostaną mu 3 prawa głosu z jednego udziału i wskutek czego będzie on dysponował bezwzględną większością praw głosu w spółce (...) Reasumując, mając zatem na uwadze przedstawione uregulowania prawne, a także treść opisanego we wniosku zdarzenia - w szczególności fakt, iż w wyniku wniesienia przez wnioskodawcę udziałów w AM. Sp. z o.o. w ilości powodującej, że Spółka X uzyska bezwzględną większość praw głosów w AM. Sp. z o.o., stwierdzić należy, iż zastosowanie znajdzie art. 24 ust. 8a cyt. ustawy, a w konsekwencji po stronie wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu w momencie objęcia przez niego udziałów w Spółce X."

* w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13 grudnia 2012 r. (IPPB2/415-873/12-3/AK) wskazano, co następuje: "Reasumując, mając na uwadze uregulowania prawne, a także treść przedstawionego zdarzenia przyszłego - zgodnie z którym w wyniku nabycia od Wnioskodawcy posiadanych przez niego udziałów w Spółce z o.o., Spółka z. o.o. nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce której udziały są nabywane, przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w przywołanych przepisach ustawy - zastosowanie znajdzie wyłączenie z przychodów, o którym mowa w art. 24 ust. 8a ww. ustawy."

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje, że powołane we wniosku indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl