ILPB2/415-85/07-2/JK - Zwolnienie z pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych w dochodzie podzielnym rolniczej spółdzielni produkcyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-85/07-2/JK Zwolnienie z pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych w dochodzie podzielnym rolniczej spółdzielni produkcyjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko X Spółdzielni Produkcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 22. 08. 2007 r. (data wpływu 23. 08. 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego z tytułu wypłaty dniówek obrachunkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego z tytułu wypłaty dniówek obrachunkowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W roku 2006 spółdzielnia prowadziła działalność rolniczą tj: 97% stanowiły przychody rolnicze. Opłata pracy członków spółdzielni w działalności pozarolniczej wynosiła 0 zł. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spółdzielnia zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych w roku 2007 i nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy.

W lipcu 2007 r. spółdzielnia sprzedała grunty rolne dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad co zmieniło strukturę działalności.

Wskaźnik przychodu produkcji rolniczej wyniesie około 30%, a pozarolniczej około 70%.

Przewidywany przychód w roku 2007:

-

rolniczy - 880.000 zł

-

pozarolniczy - 1.987.000 zł

w tym:

-

sprzedaż gruntów - 1.964.000 zł

-

kapitalizacja odsetek - 1.000 zł

-

czynsz mieszkaniowy - 18.000 zł

-

odszkodowanie - 4.000 zł

RAZEM PRZYCHODY: 2.867.000 zł

Przewidywane dochody w roku 2007:

-

rolnicze - 280.000 zł

-

pozarolnicze - 1.895.000 zł

DOCHÓD OGÓLNY: 2.175.000 zł

Na opłatę pracy członków przeznaczy się:

-

w działalności rolniczej - 250.000 zł

-

w działalności pozarolniczej - 0 zł

RAZEM: 250.000 zł

Dochód z działalności rolniczej wystarczy na pokrycie opłaty pracy członków spółdzielni. Spółdzielnia nie przeznacza dochodu na opłatę pracy biurowej, ponieważ korzysta z usług biura księgowo-informatycznego, co jest potwierdzone fakturami VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy spółdzielnia może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z wypłatami z tytułu dniówek obrachunkowych w dochodzie podzielnym w roku 2007 i nie pobierać zaliczek w roku 2008.

Zdaniem Wnioskodawcy opłata pracy członków spółdzielni nie powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych - art. 33 ustawy - w roku 2007 i nie powinny być pobierane zaliczki w roku 2008 - ponieważ nie posiada opłaty pracy w produkcji pozarolniczej. Przychody w działalności pozarolniczej nie są związane z opłatą pracy członków spółdzielni. Spółdzielnia nie zatrudnia pracowników najemnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Artykuł 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 1762 z późn. zm.) zwanej dalej u.p.d.o.f., nakłada na rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz inne spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną dokonujące wypłaty z tytułu członkowstwa, obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Podmioty te są zobowiązane do pobierania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od dochodów członków spółdzielni lub członków ich rodzin. Dochodem będącym przedmiotem opodatkowania i poboru zaliczek przez płatnika są, w przypadku spółdzielni rolniczych, wypłaty dokonywane z tytułu:

*

dniówek obrachunkowych,

*

udziału w dochodzie podzielnym spółdzielni,

*

uzyskiwanych przez członków spółdzielni lub ich domowników zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.

Zaliczki na podatek dochodowy od wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych płaci się jedynie od części tych wypłat. Część będąca podstawą opodatkowania, ustalana jest w takim stosunku procentowym, w jakim w poprzednim roku podatkowym pozostawały wypłacone wynagrodzenia za pracę członków spółdzielni oraz ich domowników związane z działalnością pozarolniczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej do ogólnej kwoty wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych. Tak pomniejszoną podstawę pomniejsza się następnie o składki potrącone przez płatnika na ubezpieczenie społeczne, w części dotyczącej wynagrodzeń podlegających opodatkowaniu.

Jeżeli w poprzednim roku podatkowym nie wypłacono wynagrodzenia z tytułu działalności pozarolniczej lub z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, rolnicze spółdzielnie produkcyjne (oraz inne zajmujące się produkcją rolną) nie potrącają zaliczek na podatek dochodowy. Innymi słowy, jeśli spółdzielnia nie osiągała w roku poprzednim dochodów z działalności pozarolniczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej, bieżące wypłaty z tytułu dniówek obrachunkowych na rzecz jej członków oraz członków ich rodzin nie są opodatkowane zaliczkowo. Po zakończeniu roku podatkowego spółdzielnie określają za ten rok faktyczny udział dochodu zwolnionego od podatku dochodowego od osób prawnych (czyli dochodu z działalności pozarolniczej i z działów specjalnych produkcji rolnej przeznaczonego na wynagrodzenia za pracę członków spółdzielni oraz ich domowników - o ile wynagrodzenie było związane z tą działalnością) w ogólnej kwocie wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych oraz kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne obliczonych od przychodów objętych opodatkowaniem i rozliczają ten podatek zgodnie z przepisami art. 37 - 40 u.p.d.o.f.

Mając na uwadze powołane wyżej uregulowania oraz stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę stwierdzić należy, że spółdzielnia w roku 2007 jest zwolniona jako płatnik z pobierania zaliczek z tytułu dniówek obrachunkowych. Jeżeli zgodnie z przewidywanym przychodem w 2007 r. na opłatę pracy członków spółdzielni przeznaczy się tylko przychód z działalności rolniczej, spółdzielnia będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od pobierania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu dniówek obrachunkowych w roku 2008.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl