ILPB2/415-826/12-3/TR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 października 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-826/12-3/TR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, reprezentowanego przez pełnomocnika - adwokata, przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2012 r. (data wpływu: 30 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 października 2012 r. (data wpływu: 22 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 18 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem w 300/5400 częściach nieruchomości, oznaczonej jako działka nr 26/50, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą, stanowiącej zespół pałacowo-parkowy. Powyższe prawo własności nieruchomości zostało Wnioskodawcy zwrócone decyzją Wojewody z dnia 22 września 2011 r. w przedmiocie stwierdzenia, że działka nr 26/50 nie podpadała pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1946 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej, jako spadkobiercy poprzednich właścicieli tej nieruchomości. Roszczenie o zwrot nieruchomości Wnioskodawca nabył w drodze dziedziczenia w 1955 r., po zmarłym w tym roku ojcu (postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 21 grudnia 1992 r.).

Wnioskodawca planuje zbyć przysługujący Mu udział w prawie własności ww. nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku zbycia przysługującego Wnioskodawcy udziału w prawie własności nieruchomości przed upływem 5 lat od dnia wydania decyzji Wojewody z dnia 22 września 2011 r., na mocy której zwrócono prawo własności nieruchomości, powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z powołanym powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku zbycia nieruchomości w ciągu 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, powstaje przychód.

Zgodnie z art. 924 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się w chwili śmierci spadkodawcy, natomiast art. 925 K.c stanowi, że spadkobierca nabywa spadek w chwili jego otwarcia. Wnioskodawca nabył w drodze dziedziczenia roszczenie o zwrot bezprawnie odebranej nieruchomości w 1955 r., zatem, zdaniem Wnioskodawcy, 5 letni termin na zbycie nieruchomości należy liczyć od końca tego roku, a zatem termin ten upłynął z końcem 1961 r.

Za powyższą wykładnią przemawia fakt, że zgodnie z decyzją Wojewody z dnia 22 września 2011 r. nieruchomość została odebrana wstępnym Wnioskodawcy bezprawnie, zatem pomimo odebrania posiadania i odmiennego wpisu w księdze wieczystej, prawo własności nieruchomości, zgodnie z prawem, pozostało przy wstępnych Wnioskodawcy. Wobec powyższego, Wnioskodawca nabył w drodze dziedziczenia udział w tym prawie własności w chwili otwarcia spadku. Powołana decyzja Wojewody, w ocenie Wnioskodawcy, ma charakter deklaratoryjny, a zatem jedynie potwierdza stan prawny, a nie go kreuje. Wobec tego, Wnioskodawca został współwłaścicielem nieruchomości w drodze dziedziczenia, w chwili otwarcia spadku, a nie wydania powołanej decyzji.

Jak wskazał Zainteresowany, powyższa wykładnia pozostaje w zgodzie z dotychczas przyjmowaną przez organy podatkowe wykładnią, dokonywaną w analogicznych stanach faktycznych. Między innymi takie stanowisko przyjął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 28 października 2010 r., nr ILPB2/415-908/10-3/ES oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 8 stycznia 2010 r., nr lTPB2/415-831/09/TJ.

Wobec powyższego - w ocenie Zainteresowanego - sformułowana na wstępie teza jest zasadna. Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wskazał, że w przypadku sprzedaży przez Niego przedmiotowego udziału w prawie własności, nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie, w odniesieniu do przywołanych przez Wnioskodawcę rozstrzygnięć organów podatkowych, tut. Organ informuje, że wydane zostały one w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących, w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Ponadto, informuje się, że wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony, do oceny dokumentów załączonych do wniosku; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego, bądź zdarzenia przyszłego, przedstawionym przez Wnioskodawcę i Jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl