ILPB2/415-717/10-4/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 września 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-717/10-4/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2010 r. (data wpływu 7 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 31 sierpnia 2010 r. (data wpływu 3 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 25 sierpnia 2010 r. nr ILPB2/415-717/10-2/ES, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, wezwano Zainteresowaną do uzupełnienia tego wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawczynię, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 25 sierpnia 2010 r., (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 27 sierpnia 2010 r.), natomiast w dniu 3 września 2010 r. (data nadania 31 sierpnia 2010 r.) do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Zainteresowana uzupełniła ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 14 września 1999 r. Wnioskodawczyni zakupiła działki rolnicze o numerze x i y o łącznej powierzchni 1,17 ha położone w Polsce. Działka o numerze x o powierzchni 0,38 ha była działką niezabudowaną, natomiast działka o numerze y o powierzchni 0,49 ha była zabudowana budynkiem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi. Działki były zakupione w celu zamieszkania budynku mieszkalnego. Jak się później okazało budynek ten nadawał się jedynie do rozbiórki. W tej sytuacji Zainteresowana postanowiła sprzedać działki a za uzyskane pieniądze zakupić i wyposażyć mieszkanie. W związku z tym dnia 17 lipca 2008 r. Wnioskodawczyni podzieliła działki na dziewięć mniejszych działek:

* y/1 (0,1315 ha);

* y/2 (0,1169 ha);

* x/3 (0,1148 ha);

* y/4 (0,1096 ha);

* x/1 (0,1320 ha);

* x/2 (0,1050 ha);

* x/3 (0,1173 ha);

* x/4 (0,1396 ha);

* y/5 (0,1368 ha),

w tym działka o numerze x/1 przeznaczona jest na drogę dojazdową do pozostałych działek.

Ponadto Zainteresowana wyjaśniła, iż odpłatne zbycie nieruchomości opisane w treści przedmiotowego wniosku nie następuje w wyniku wykonywania działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni powinna od sprzedaży działek zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, jeżeli dochód uzyskany z ich zbycia planuje przeznaczyć na zakup mieszkania.

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie powinna zapłacić podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli za uzyskane pieniądze ze sprzedaży działek zakupi Ona mieszkanie, zgodnie z art. 21 ust. 1 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni przedmiotowe nieruchomości podzielone następnie na mniejsze działki - nabyła w 1999 r.

Ponadto Zainteresowana wyjaśniła, iż odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Tak więc wskazana sprzedaż następuje po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz uregulowania prawne w tym zakresie stwierdzić należy, że sprzedaż przedmiotowych nieruchomości, czyli dziewięć mniejszych działek - w tym również działki stanowiącej drogę przejazdową do nich nie stanowi źródła przychodu. Zatem na Zainteresowanej nie ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia ww. nieruchomości z uwagi na upływ pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie, tj. w 1999 r.

Tym samym, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie bezprzedmiotowe jest analizowanie skutków podatkowych dotyczących ww. sprzedaży pod kątem zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

Ponadto tut. Organ wskazuje, iż w rozpatrywanej sprawie bez znaczenia dla ustalenia daty nabycia nieruchomości będących przedmiotem sprzedaży pozostaje fakt ich późniejszego podziału na mniejsze działki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl