ILPB2/415-712/08-2/WM - Opodatkowanie sprzedaży części nieruchomości odpowiadającej udziałowi w nabytym spadku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-712/08-2/WM Opodatkowanie sprzedaży części nieruchomości odpowiadającej udziałowi w nabytym spadku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2008 r. (data wpływu 5 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 7 listopada 2006 r. zmarła spadkodawczyni - babcia Wnioskodawcy - pozostawiając testament działowy dla sześciorga osób blisko ze sobą spokrewnionych (dzieci, wnuki, zięć). Dnia 11 września 2007 r. zostało wydane przez sąd rejonowy postanowienie o nabyciu spadku. Nie uwzględniono w nim działu spadku.

Podatek spadkowy został opłacony we właściwym urzędzie skarbowym. Dnia 12 grudnia 2007 r. dokonano notarialnego działu spadku, który miał na celu spełnić wolę spadkodawczyni zawartą w testamencie - bez spłat i roszczeń wzajemnych, bez zmiany wartości, celem dostosowania postanowienia sądu do testamentu i rzeczywistych przedmiotów spadku.

W następstwie powyższego, Zainteresowany stał się właścicielem 1/180 nieruchomości, będąc już właścicielem 7/180 części od 1999 roku. Dnia 25 marca 2008 r. Wnioskodawca dokonał zbycia swoich udziałów tj. 1/180 udziału w nieruchomości, co nastąpiło przez upływem 5 lat od momentu otrzymania spadku. Wnioskodawca zapłacił podatek spadkowy w urzędzie skarbowym.

Ponadto, Zainteresowany wskazuje, że w przyszłości nie przewiduje żadnego zakupu mieszkania ani budowy domu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z opisanym stanem faktycznym zaistnieje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży 1/180 udziału w nieruchomości...

Zdaniem Wnioskodawcy, odpłatne zbycie udziałów w nieruchomości powinno być potraktowane wg zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzed 1 stycznia 2007 r., gdyż wówczas nastąpiło nabycie prawa do spadku. Został zapłacony podatek od spadku. W opinii Zainteresowanego, notarialny dział spadku uporządkował tylko nabycie przedmiotu spadku zgodnie z testamentem - nie zmieniając przy tym zakresu i wartości spadku. Zdaniem Wnioskodawcy, dział spadku należy rozpatrywać łącznie z testamentem jako jedną czynność spadkową w dwóch etapach, szczególnie, że sąd przy dobrej woli mógł dokonać działu spadku zgodnie z testamentem przy procedurze spadkowej.

Zainteresowany stoi na stanowisku, że skoro został zapłacony podatek od spadku, nie istnieje obowiązek płacenia podatku dochodowego od sprzedaży, bo byłby drugim podatkiem od tego samego nabycia spadku, a to byłoby niezgodne z ideą ustawy. Zdaniem Wnioskodawcy, obecnie nie ma podatku od spadku od najbliższej rodziny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

-

jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Przy rozpatrywaniu przedmiotowej sprawy, w kontekście zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, istotne jest ustalenie momentu nabycia przez Zainteresowanego udziału w przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 926 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawcę udziałów w nieruchomości otrzymanych w drodze spadku jest data śmierci spadkodawczyni. Zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego prawomocne postanowienie sądu stwierdza jedynie nabycie spadku przez spadkobiercę.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Wskutek działu spadku, poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami uprawnionymi wyłącznie względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu spadku przedmiot wspólności. Jest to jedna z form nabycia.

Zniesienie współwłasności (dział spadku) nie stanowi jednak nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej. Jeżeli natomiast wartość rzeczy otrzymanych w drodze działu spadku przekracza wartość udziału danego spadkobiercy w spadku - wówczas za datę nabycia rzeczy w tej części przyjmuje się datę działu spadku.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wskutek działu spadku stał się właścicielem 1/180 udziału w nieruchomości, przy czym dział spadku nastąpił bez zmiany wartości - zgodnie z testamentem oraz bez spłat i dopłat. Z powyższego wynika, że wartość prawa otrzymanego przez Wnioskodawcę nie przekracza wartości Jego udziału w spadku.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powyższe przepisy, stwierdzić należy, że do sprzedaży części nieruchomości odpowiadającej udziałowi jaki Wnioskodawca nabył w spadku w 2006 roku, będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., przychód uzyskany z dokonanego w 2008 roku zbycia 1/180 udziału w nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż wolne - w całości - od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl