ILPB2/415-695/11-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 września 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-695/11-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2011 r. (data wpływu 20 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z dobrowolnym umorzeniem udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z dobrowolnym umorzeniem udziałów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o dobrowolnym umorzeniu udziałów należących do dwóch wspólników za wynagrodzeniem. Udziały podlegające umorzeniu, nie zostały uprzednio nabyte przez spółkę. W chwili umorzenia należały one do wspólników, wspólnicy wyrazili zgodę na umorzenie. Uchwała zgromadzenia wspólników przyznała wspólnikom, których udziały zostały umorzone "wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów". Związane z umorzeniem zmiany w umowie spółki zostały zarejestrowane przez sąd i tym samym umorzenie stało się skuteczne. Pierwsza rata wynagrodzenia została już wypłacona.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy spółka jest zobowiązana jako płatnik odprowadzać podatek dochodowy od wypłacanego wspólnikom wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej sytuacji wspólnicy otrzymują wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów, nie zaś z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia. Na taki charakter wynagrodzenia wskazuje jednoznacznie fakt, że przed umorzeniem nie doszło do zbycia udziałów na rzecz spółki. Potwierdza to określenie wynagrodzenia (z tytułu umorzenia udziałów) w uchwale zgromadzenia wspólników. Tym samym kwoty wypłacane przez spółkę stanowią "dochód z umorzenia udziałów (akcji)" wskazane w art. 24 ust. 1 pkt 5, nie zaś określony w uchylonym art. 24 ust. 2 pkt 5 "dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji)". Dochody wskazane w art. 24 ust. 1 pkt 5 podlegają regulacji art. 30a ust. 1 pkt 4 w związku z art. 41 ust. 4. W konsekwencji spółka powinna jako płatnik odprowadzać podatek od dokonywanych wypłat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółka będąca Wnioskodawcą dokonała umorzenia dobrowolnego udziałów za wynagrodzeniem. Udziały podlegające umorzeniu nie zostały uprzednio nabyte przez Spółkę. W chwili umorzenia należały one do wspólników, którzy na takie umorzenie wyrazili zgodę. Związane z umorzeniem zmiany w umowie Spółki zostały zarejestrowane przez sąd i tym samym umorzenie stało się skuteczne.

W tym miejscu wskazać należy, że instytucja umorzenia udziałów wspólnika spółki kapitałowej została uregulowana w art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Przepis ten stanowi, że udziały mogą zostać umorzone w jeden z trzech sposobów, tj. w przypadku, gdy statut spółki tak stanowi (umorzenie automatyczne), za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziałów przez spółkę w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). W każdym z tych trzech przypadków dochodzi do umorzenia udziałów.

Mając powyższe na uwadze Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdza, iż nie komentuje zasadności i zgodności z prawem procedury dobrowolnego umorzenia udziałów, które nastąpiło bez nabycia tych udziałów przez spółkę, tylko przyjmuje ją jako element stanu faktycznego zaistniałego w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także, dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Tak więc w przypadku umorzenia - gdzie nie dochodzi do odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki - zastosowanie znajdzie przepis art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy o których mowa w ust. 1 (a więc osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż w przypadku umorzenia udziałów w spółce w sposób przedstawiony we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego spółka - jako płatnik powinna pobrać zaliczki na podatek dochodowy od dokonanych wynagrodzeń.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl