ILPB2/415-690/09-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-690/09-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu 28 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości oraz podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 28 grudnia 2001 r. Wnioskodawca nabył za zapłatą z majątku osobistego aktem notarialnym od likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udział 2.987/24.910 w działce gruntowej niezabudowanej o powierzchni 24 910 m 2. Udziały we współwłasności tej działki likwidator sprzedał i wydał kilkunastu osobom. Odzwierciedleniem poszczególnych udziałów w nieruchomości były powierzchnie mniejszych działek w propozycji podziału tej nieruchomości gruntowej.

Celem nabycia przez Zainteresowanego udziałów we współwłasności tej nieruchomości gruntowej było to, iż po zniesieniu współwłasności w nieruchomości stanie się On wyłącznym właścicielem działki z przeznaczeniem pod budowę własnego domu mieszkalnego. Nabyta przez Niego współwłasność w działce gruntowej weszła do Jego majątku osobistego, miała być spożytkowana dla potrzeb Jego rodziny i nie miał On na celu jej dalszej odsprzedaży.

Dnia 7 listopada 2006 r. wszyscy współwłaściciele tejże działki gruntowej dokonali aktem notarialnym nieodpłatnego zniesienia współwłasności po wcześniejszym dokonaniu jej podziału geodezyjnego na mniejsze działki odzwierciedlające swoją powierzchnią udziały poszczególnych współwłaścicieli i wyodrębnili te wyłączne własności działek w księgach wieczystych.

Poprzez zniesienie współwłasności Wnioskodawca stał się wyłącznym właścicielem czterech małych sąsiadujących ze sobą działek o łącznej powierzchni 2996 2. Powstała różnica zwiększająca o 9 m 2 powierzchnię Jego działek w stosunku do proporcji posiadanego udziału w nieruchomości wynikła z technicznego dokonania podziału oraz za nieodpłatną zgodą pozostałych współwłaścicieli.

Z uwagi na to, iż celem Zainteresowanego od samego początku było posiadanie działki dla potrzeb własnych rodziny w dniu 7 lutego 2008 r. zakończył proces scalenia geodezyjnego działek będących Jego wyłączną własnością wprowadzając je w jedną księgę wieczystą.

Wnioskodawca nadmieniam, iż zarówno On jak i Jego żona nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej.

Obecnie z uwagi na istotne pogorszenie się sytuacji finansowej oraz systematycznie pogarszającego się stanu zdrowia córki wymagającego niemałego finansowania, plany budowy własnego domu stały się iluzją.

Wnioskodawca postanowiłem przedmiotową działkę sprzedać pomimo niekorzystnej koniunktury na rynku nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Jeżeli Wnioskodawca dokona obecnie sprzedaży omawianej nieruchomości gruntowej, której jest właścicielem, czy zostanie zobowiązanym podatnikiem, z jakiego tytułu i w jakim zakresie.

2.

Czy data 28 grudnia 2001 r. zakupu udziałów we współwłasności w nieruchomości gruntowej, czy data 7 listopada 2006 r. zniesienia współwłasności tejże nieruchomości gruntowej jest początkiem okresu pięcioletniego, po którym to okresie Zainteresowany będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu ze sprzedaży nieruchomości gruntowej.

3.

Czy sprzedaż wydzielonej działki gruntowej wchodzącej w osobisty majątek Wnioskodawcy może być uznana za działalność gospodarczą i spowodować, że stanie się On podatnikiem podatku VAT.

Tutejszy organ informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy kwestii związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych, natomiast w zakresie podatku od towarów i usług w dniu 18 sierpnia 2009 r. wydano interpretację indywidualną nr ILPP1/443-690/09-4/MT.

Zdaniem Wnioskodawcy - w odniesieniu do kwestii związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych - powinien On być wyłączony z obowiązku płacenia podatku za sprzedaż Swojej działki z tytułu podatku od osób fizycznych w związku z planowaną w najbliższym czasie sprzedażą nieruchomości gruntowej, ponieważ:

1.

nabycie udziału we współwłasności nastąpiło przeszło pięć lat temu, tj. w 2001 r.,

2.

nastąpi sprzedaż majątku prywatnego, a nie towaru przeznaczonego do obrotu,

3.

jako sprzedający nieruchomość Wnioskodawca nie prowadzi, żadnej działalności gospodarczej,

4.

sprzedaż nie posiada żadnych znamion prowadzenia takich podobnych czynności w sposób wielokrotny w przyszłości.

Wątpliwość może budzić tylko fakt, czy podlega opodatkowaniu według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy sprzedaży działki różnica 9 m 2 wzrostu łącznej powierzchni działki w stosunku do posiadanych udziałów w nieruchomości powstałej w wyniku dokonania całego ciągu procesu zniesienia współwłasności nieruchomości gruntowej.

Zainteresowany uważa, że naliczanie podatku od tego przyrostu powierzchni byłoby niesłusznym, ponieważ różnica ta powstała w wyniku czynności techniczno - geodezyjnych i na powstałe odchylenia powierzchni wydzielanych działek z nieruchomości zgodę wyrazili nieodpłatnie wszyscy współwłaściciele podpisując akt notarialny o zniesienie współwłasności i wydzielając na wyłączną własność poszczególne działki.

Wnioskodawca powołuje na poparcie swojego stanowiska szereg interpretacji indywidualnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwanej dalej u.p.d.o.f., jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Z powyższego wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany w 2001 r. nabył udział w nieruchomości (gruncie). Następnie w 2006 r. w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości Wnioskodawca otrzymał na wyłączną własność cztery małe - wyodrębnione geodezyjnie działki - których powierzchnia przekracza o 9 m 2 nabyty w 2001 r. udział we współwłasności.

Tak więc w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r..

Na podstawie art. 28 ust. 2 u.p.d.o.f., w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) powołanej ustawy ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W tym miejscu należy podkreślić, że współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegająca na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 Kodeksu cywilnego). W myśl art. 196 § 1 ww. kodeksu, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego, o czym stanowi art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z nimi każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności.

Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli nabyty w jego wyniku udział mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Gdy w wyniku zniesienia współwłasności udział danej osoby ulega powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego.

Z informacji przedstawionych przez Zainteresowanego wynika, iż pierwotnie w 2001 r. nabył On udział w nieruchomości wynoszący 2.987/24.910, natomiast po zniesieniu współwłasności w 2006 r. Jego udział w tej nieruchomości zwiększył się o 9 m 2.

Tak więc w wyniku dokonania przedmiotowego zniesienia współwłasności wystąpiło po stronie Zainteresowanego przysporzenie majątku (wynoszące 9 m 2) ponad posiadany udział przed zniesieniem współwłasności, co oznacza, iż odnośnie tej części nieruchomości otrzymanej w drodze zniesienia współwłasności nabycie nastąpiło w 2006 r.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego opis zdarzenia przyszłego oraz wskazane uregulowania prawne stwierdzić należy, iż właścicielem przedmiotowej nieruchomości Zainteresowany stał się stopniowo, tj. część opowiadającą udziałowi we współwłasności nabył w dniu 28 grudnia 2001 r., natomiast część przekraczającą Jego udział w tej współwłasności (9 m 2) w dniu 7 listopada 2006 r.. Tak więc okres pięcioletni po upływie, którego Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do płacenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży części nieruchomości odpowiadającej udziałowi we współwłasności będzie liczony od końca 2001 r.. Natomiast dla części nieruchomości przekraczającej udział we współwłasności wyżej wskazany okres będzie liczony od końca 2006 r..

W związku z powyższym, jeżeli Zainteresowany dokona obecnie sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, to od przychodu uzyskanego ze sprzedaży części nieruchomości - przekraczającej Jego udział we współwłasności (9 m 2) nabytej w 2006 r. - będzie zobowiązanym podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych ze względu na fakt, iż od końca roku kalendarzowego, w którym ta część nieruchomości została nabyta nie minął okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl