ILPB2/415-678/11-2/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-678/11-2/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2011 r. (data wpływu 13 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży gruntu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży gruntu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 10 grudnia 1996 r. Wnioskodawca zakupił niezabudowane działki rolne o łącznej powierzchni 0,7029 ha. Ww. nieruchomość Zainteresowany nabył w celu wybudowania na niej domu jednorodzinnego, w którym planował zamieszkać. Poprzedni właściciel zapewniał Wnioskodawcę, że działki te nie są uwzględniane w jakichkolwiek planach zabudowy miasta i bez problemu dostanie pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego.

Po zakupie działki Zainteresowany wystąpił do Urzędu Miasta o wydanie pozwolenia na budowę i otrzymał decyzję odmowną. Bowiem od lat przewidywano tam budowę obwodnicy miasta. Od tego czasu z ww. przyczyn działki leżały odłogiem.

W latach 2006-2007 Wnioskodawca zobligowany został do sprzedaży działki o powierzchni 1 057 m 2 oraz części działki o powierzchni 371 m 2 Skarbowi Państwa pod budowę planowanej autostrady. Pozostałe 5 601 m 2 w bezpośrednim kontakcie z obwodnicą autostradową jako kompletnie nieużyteczne Zainteresowany chce sprzedać. W chwili obecnej dla obszaru tego nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.

Według Urzędu Miasta i Biura Rozwoju plan taki zostanie opracowany nie wcześniej jak w 2013 r.

Wnioskodawca oświadcza, że nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym oraz, że nie posiadał i w chwili sprzedaży gruntu nie będzie posiadał statusu rolnika ryczałtowego.

Oświadcza także, że nie udostępnia i do momentu sprzedaży nie będzie udostępniał posiadanych gruntów innym osobom odpłatnie na podstawie jakiejkolwiek umowy.

Ponadto Zainteresowany poinformował, że posiadany grunt zostanie sprzedany w całości bez podziału na mniejsze działki.

Wnioskodawca wyjaśnił, iż przedmiotowy grunt od momentu zakupu nie był w żaden sposób wykorzystywany (leżał odłogiem), a sprzedaż gruntu podyktowana jest chęcią spieniężenia posiadanego majątku.

Jedynym wydatkiem związanym z przygotowaniem gruntu do sprzedaży był wydatek związany z zamieszczeniem ogłoszeń o sprzedaży.

Zainteresowany zaznaczył, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie nastąpi w ramach wykonywanej działalności gospodarczej oraz żadna z części działki nie była i nie będzie wykorzystywana przez Niego na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku ze sprzedażą przedmiotowego gruntu Wnioskodawca będzie zmuszony dokonać zapłaty podatku VAT lub podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedmiot niniejszej interpretacji przepisów prawa podatkowego stanowi odpowiedź na pytanie podatkowe dotyczące ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży gruntu.

Odpowiedź na pytanie podatkowe dotyczące ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu zostanie udzielona w odrębnym rozstrzygnięciu.

Zdaniem Wnioskodawcy, na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zbycie nieruchomości dokonane poza działalnością gospodarczą jeśli następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z powyższego wynika zatem, iż w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma ustalenie daty nabycia nieruchomości. Z analizy wniosku wynika, że przedmiotowy grunt Zainteresowany nabył w 1996 r.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z planowanej sprzedaży nieruchomości gruntowej, nie będzie stanowił źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, tj. od 1996 r.

Zatem Zainteresowany nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowego gruntu.

Do wniosku Wnioskodawca dołączył dokument. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do jego oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Zainteresowanego i Jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl