ILPB2/415-653/11-2/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 września 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-653/11-2/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2011 r. (data wpływu 6 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od podatku dobrowolnie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od podatku dobrowolnie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 17 września 2010 r. do dnia dzisiejszego Wnioskodawca jest w stosunku powołania na stanowisko Prezesa Zarządu Fundacji. Od 17 września 2010 r. ww. płatnik nie pobierał składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wobec powyższego w dniu 18 października 2010 r. Zainteresowany zawarł umowę dobrowolnego ubezpieczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zgodnie z zawartą umową Wnioskodawca odprowadzał w 2010 r. co miesiąc składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawę wymiaru składki stanowił dochód odpowiadający przeciętnemu wynagrodzeniu, tj. 3 385,23 zł.

Zainteresowany wyjaśnił, iż ww. wynagrodzenie i kwotę do zapłaty podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Składki w 2010 r. opłacane były za miesiąc październik i listopad.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2010 Wnioskodawca ma prawo do pomniejszenia obliczonego podatku o zapłacone przez Niego samodzielnie w 2010 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Biorąc pod uwagę treść ww. przepisu Zainteresowany uważa, że przysługuje Mu prawo do pomniejszenia w zeznaniu podatkowym za 2010 r. podatku dochodowego o zapłacone przez Niego w 2010 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości nie przekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę:

1.

składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.):

a.

opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

b.

pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku,

2.

składki zapłaconej w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 4.

Na podstawie art. 27b ust. 2 i 3 kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Natomiast wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Przedstawione powyżej przepisy jednoznacznie wskazują, iż koniecznym warunkiem dla dokonania odliczeń składek na ubezpieczenie zdrowotne jest ich opłacenie przez Wnioskodawcę w roku podatkowym.

Moment, w którym możliwe jest dokonanie odliczenia uzależniony jest od uiszczenia przez Zainteresowanego składek na ubezpieczenie zdrowotne. W konsekwencji, podatek dochodowy może ulec obniżeniu tylko w roku, w którym opłacono powyższe składki.

Ustawodawca w cytowanym przepisie art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uzależnia możliwości odliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne od tego czy są to składki opłacone obowiązkowo czy też dobrowolnie. Zatem, jeżeli objęcie osoby fizycznej ubezpieczeniem zdrowotnym, jak również określenie wysokości składki, nastąpiło zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, odliczeniu od podatku podlegają składki faktycznie zapłacone w danym roku podatkowym do wysokości 7,75% podstawy wymiaru tych składek.

Z analizy opisu stanu faktycznego wynika, iż w dniu 18 października 2010 r. Zainteresowany zawarł umowę dobrowolnego ubezpieczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia zgodnie, z którą odprowadzał w 2010 r. co miesiąc składki na ubezpieczenie zdrowotne (składki w 2010 r. opłacane były za miesiąc październik i listopad).

Podstawę wymiaru składki stanowił dochód odpowiadający przeciętnemu wynagrodzeniu, tj. 3 385,23 zł.

Mając zatem na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż Zainteresowanemu przysługuje prawo odliczenia od podatku w zeznaniu podatkowym za 2010 r. samodzielnie uiszczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości 7,75% podstawy wymiaru tych składek.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowanego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl