ILPB2/415-591/09-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-591/09-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2001 r. żona Wnioskodawcy otrzymała od swojej matki działkę gruntu o przeznaczeniu rolnym o powierzchni ok. 1,5 ha. W 2007 r. w wyniku rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomość ta weszła do majątku wspólnego małżonków - Zainteresowany stał się jej współwłaścicielem. Na dzień złożenia wniosku przedmiotowa nieruchomość rolna stanowi współwłasność Wnioskodawcy i Jego żony.

Zainteresowany wraz z żoną rozważają możliwość sprzedaży tej nieruchomości w ciągu najbliższych miesięcy. Została już podpisana umowa zobowiązująca do przeniesienia własności z potencjalnym nabywcą, którym jest spółka z o.o. o szerokim zakresie przedmiotu działalności Jeden ze wspólników podanej spółki prowadzi gospodarstwo rolne.

Obecnie właściciele nieruchomości oczekują na stanowisko Agencji Rolnej Skarbu Państwa odnośnie odstąpienia od przysługującego jej prawa pierwokupu tej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w razie sprzedaży opisanej powyżej nieruchomości rolnej Wnioskodawca będzie miał obowiązek zapłacić podatek dochodowy - a jeśli tak, to czy podatek powinien być obliczony od połowy wartości całej nieruchomości - z uwagi na fakt, iż przedmiotowa nieruchomość stanowi majątek wspólny Zainteresowanego i Jego małżonki.

Zdaniem Wnioskodawcy, w omawianej sprawie nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od sprzedaży tej działki, a to z uwagi na fakt, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie powoduje zmiany jej charakteru rolnego.

Jak wskazane zostało w opisie stanu faktycznego - jeden ze wspólników nabywcy prowadzi gospodarstwo rolne. Nabywca nabędzie przedmiotową nieruchomość z myślą o prowadzeniu na niej gospodarstwa rolnego. Nadto zaś strony zamierzają wpisać w akcie notarialnym, mocą którego dojdzie do sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, iż charakter nieruchomości rolnej w wyniku dokonanej sprzedaży nie ulegnie zmianie.

Niezależnie jednak od przedstawionych powyżej okoliczności wiążąca w przedmiotowej sprawie pozostaje okoliczność, iż przedmiotowa nieruchomość jest nieruchomością rolną - co wynika z wypisu z ewidencji gruntów, co jest wiążące dla organów podatkowych. Sama sprzedaż przedmiotowej nieruchomości niczego w tym zakresie nie zmienia.

Tymczasem zgodnie z brzmieniem normy art. 21 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), "wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny".

Ponadto rozważenia wymaga fakt, iż nabycie przedmiotowej nieruchomości rolnej przez małżonkę Wnioskodawcy miało miejsce jeszcze w 2001 r., zaś mocą umowy majątkowej małżeńskiej doszło jedynie do rozszerzenia istniejącej pomiędzy Zainteresowanym, a Jego małżonką ustawowej wspólności majątkowej - za moment nabycia przedmiotowej nieruchomości rolnej należy zatem uznać moment nabycia nieruchomości przez małżonkę Wnioskodawcy, tj. 2001 rok.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Celem umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską jest ustanowienie ustroju majątkowego między małżonkami w sposób odmienny od przewidzianego w przepisach o wspólności ustawowej. Umowa ta jest czynnością prawną, która reguluje stosunki majątkowe małżonków przez czas trwania ich związku małżeńskiego (art. 47 ww. Kodeksu).

W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażono pogląd, że umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską ma charakter czynności prawnej rozporządzającej o charakterze nieodpłatnym. Wspólność małżeńską, która jest współwłasnością łączną cechuje bezudziałowy charakter. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży nieruchomości, każdy z małżonków zbywa całą nieruchomość, a nie udziały w tej nieruchomości, zaś cały przychód ze sprzedaży wchodzi niepodzielnie do majątku wspólnego.

Włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka, nie jest nabyciem tej nieruchomości przez drugiego małżonka, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji u podatnika, który w wyniku zawarcia umowy rozszerzającej wspólność ustawową stał się współwłaścicielem nieruchomości, nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (w sytuacji, gdy czynności tej dokonywałby wspólnie z małżonkiem), stanowiącej majątek wspólny, jeżeli od końca roku, w którym nabyto tę nieruchomość (do majątku odrębnego) upłynęło pięć lat.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2001 r. żona Wnioskodawcy otrzymała od swojej matki działkę gruntu o przeznaczeniu rolnym o powierzchni ok. 1,5 ha. W 2007 r. w wyniku rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomość ta weszła do majątku wspólnego małżonków - Zainteresowany stał się jej współwłaścicielem. Wnioskodawca wraz z żoną rozważają możliwość sprzedaży tej nieruchomości w ciągu najbliższych miesięcy.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego i przytoczone przepisy prawne stwierdzić należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w związku z upływem terminu 5 lat, liczonych od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie.

W konsekwencji bezprzedmiotowe jest rozpatrywanie, sprawy w zakresie zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych został złożony przez Wnioskodawcę - jednego ze współwłaścicieli przedmiotowej nieruchomości, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego ze współwłaścicieli - żony Zainteresowanego.

Żona Wnioskodawcy chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl