ILPB2/415-589/14-4/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-589/14-4/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2014 r. (data wpływu 6 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 maja 2014 r. (data wpływu 13 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że ww. wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3- § 4 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej, pismem z dnia 29 kwietnia 2014 r. nr ILPB2/415-158/14-2/AJ Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowanego, że nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia.

Ponadto, pouczono Wnioskodawcę, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a uzupełnieniem wniosku przez Zainteresowanego nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 29 kwietnia 2014 r. (skutecznie doręczono dnia 5 maja 2014 r.). W dniu 12 maja 2014 r. nas konto Izby skarbowej w Poznaniu wpłynęła brakująca kwota w wysokości 40 zł. Natomiast w dniu 13 maja 2014 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek w zakresie pozostałych braków (data nadania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego 9 maja 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca i Jego żona są małżeństwem od 32 lat i mają na utrzymaniu syna - drugi prowadzi już samodzielne gospodarstwo.

Do dnia 21 stycznia 2000 r. obowiązywała małżonków rozdzielność majątkowa. Dnia 22 sierpnia 2001 r. Zainteresowany dokonał zakupu na własność gruntu (rolnego) własnego z możliwością pod zabudowę jednorodzinną. W dniu 30 października 2001 r. nastąpił wpis gruntu do księgi wieczystej. Dnia 30 kwietnia 2009 r. nastąpiło notarialne przywrócenie wspólności majątkowej celem uzyskania przez małżonków kredytu pod budowę domu.

W dniu 18 września 2009 r. małżonkowie wspólne zawarli umowę o duży i długi kredyt budowlano-hipoteczny na budowę domu (20 lat) w banku (z siedzibą w Polsce). Natomiast w dniu 3 sierpnia 2010 r. nastąpiło zakończenie budowy domu wolnostojącego i jego odbiór.

Z powodu utraty dotychczasowej pracy i bardzo trudnej sytuacji finansowej małżonkowie postanowili o sprzedaży domu, a pieniądze przeznaczyć na spłatę całego kredytu i długów, które zaciągnęli oprócz hipoteki. Pozostałą kwotę chcieliby przeznaczyć na rozpoczęcie życia od nowa i zakup małego mieszkania.

Małżonkowie wiedzą, że nie minął jeszcze pięcioletni okres zamieszkania w ww. nieruchomości. Jeżeli wystąpiłby podatek to nie pozostałyby Wnioskodawcy żadne środki na zakup, małego, własnego mieszkania (małżonkowie nie budowali domu na sprzedaż i chęci zysku). Zainteresowana musiałaby odczekać pięcioletni okres (tekst jedn.: wolne od podatku od 1 stycznia 2016 r.) co jest dla Niej bardzo trudne ze względu na brak dochodów i wysoką ratę hipoteczną.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazała, że w dniu 9 marca 2010 r. Zainteresowany włączył żonę - poprzez zapis notarialny - do nabytego gruntu i nieruchomości w stanie surowym zamkniętym ponieważ zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna na działce gruntu wzniesiona została ze środków pochodzących z nakładów Wnioskodawcy i Jego żony.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy nowo wybudowany dom na dawno nabytym gruncie jest zwolniony z podatku od sprzedaży. Czy na dzień dzisiejszy obowiązuje Zainteresowanego podatek od sprzedaży domu.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sierpniu tego roku (3 sierpnia) minie 4 rok zamieszkania - odbiór domu. Zbliża się okres pięcioletni zamieszkania, w związku z tym nie obowiązywałby Zainteresowanego podatek od sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany ze sprzedaży w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8, dla określenia jego skutków podatkowych ważne jest zatem ustalenie daty nabycia nieruchomości lub praw.

Z analizy wniosku wynika, że w dniu 22 sierpnia 2001 r. Zainteresowany nabył na własność grunt rolny pod zabudowę jednorodzinną, na którym wspólnie z żoną - w 2010 r. - wybudował dom. Z uwagi na utratę pracy i trudna sytuację finansową Wnioskodawca wraz z żoną rozważa zbycie tej nieruchomości.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz przytoczone wyżej przepisy prawa, stwierdzić należy, że odpłatne zbycie, nabytej w 2001 r. nieruchomości - nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu wskazanego w tym przepisie.

W konsekwencji, Zainteresowany nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu ww. sprzedaży.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl