ILPB2/415-554/08-2/MK - Powstanie obowiązku podatkowego w związku z pozyskiwaniem darmowej energii wytworzonej na użytek własny przez turbinę wiatrową (wiatrak) z odnawialnych źródeł energii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-554/08-2/MK Powstanie obowiązku podatkowego w związku z pozyskiwaniem darmowej energii wytworzonej na użytek własny przez turbinę wiatrową (wiatrak) z odnawialnych źródeł energii.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2008 r. (data wpływu 29 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z innych źródeł - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z innych źródeł.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca rozważa posiadanie turbiny wiatrowej wytwarzającej energię elektryczną pozyskiwaną na użytek własny z odnawialnego źródła energii, która jest usytuowana na własnym gruncie/nieruchomości. Zainteresowany nie bierze pod uwagę odsprzedaży wytworzonej energii operatorowi energetycznemu ani osobom trzecim.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z pozyskiwaniem darmowej energii wytworzonej na użytek własny przez turbinę wiatrową (wiatrak) z odnawialnych źródeł energii pojawia się zobowiązanie podatkowe. Jeżeli takowe zobowiązanie istnieje, to czy występują ograniczenia ilości wyprodukowanej energii, dla której jest ona wolna od podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy, pozyskanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii (wiatr) na użytek własny nie podlega opodatkowaniu podobnie jak w przypadku kolektorów/baterii słonecznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, i 52a ustawy oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w r. kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza wytwarzać poprzez turbinę wiatrową, usytuowaną na własnym gruncie, energię elektryczną z odnawialnego źródła energii. Zainteresowany zaznacza również, że pozyskiwana energia elektryczna wykorzystywana będzie na Jego własny użytek i nie będzie sprzedawana operatorowi energetycznemu ani osobom trzecim.

Zatem po stronie Wnioskodawcy nie dojdzie do powstania przysporzenia majątkowego, które mogłoby zostać zakwalifikowane jako przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ww. ustawy

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż wytwarzanie przez Wnioskodawcę energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii przy pomocy turbiny wiatrowej, na własny użytek, tj. bez jej odsprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl