ILPB2/415-546/09-2/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-546/09-2/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Witolda T., przedstawione we wniosku z 17 maja 2009 r. (data wpływu 25 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości, która została nabyta przez Niego w 1998 r. i składała się wtedy z dwóch działek (164/4 i 166/8) objętych jedną księgą wieczystą. Zainteresowany wskazuje, iż podział jednej z dwóch pierwotnych działek (to jest działki nr 166/8) na działki o numerach 166/9, 166/10 i 166/11 stał się konieczny z przyczyn od Niego niezależnych i przeprowadzony jedynie za Jego zgodą. Zainteresowany wskazuje, iż ww. podział nie został dokonany na Jego zlecenie, bowiem w związku z realizacją inwestycji drogowej - polegającej na budowie w pobliżu przedmiotowej nieruchomości węzła komunikacyjnego i dróg zjazdowych z autostrady - zaszła konieczność zapewnienia tej inwestycji drogowej dodatkowych powierzchni kosztem nieruchomości Wnioskodawcy.

Wnioskodawca wskazuje, iż o przeprowadzeniu czynności dokonania podziału nieruchomości został zawiadomiony przez Biuro Geodezji i Terenów Rolnych. Obie działki wydzielone w wyniku tego podziału (166/9 i 166/10) zostały sprzedane działającej na rzecz Skarbu Państwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W tworzonym aktualnie miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działki 164/4 i 166/11 są przeznaczone pod działalność inwestycyjną.

Zainteresowany planuje obecnie sprzedaż niezabudowanych działek nr 164/4 i 166/11 przeznaczonych w tworzonym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod działalność inwestycyjną. Wnioskodawca wskazuje, iż nie jest możliwe określenie, czy przedmiotem transakcji będą obie działki sprzedane jednemu nabywcy, czy też każda z działek zostanie sprzedana innemu nabywcy.

Zainteresowany podaje, iż od 2006 r. prowadzi działalność gospodarczą obejmującą doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, ale wspomniana nieruchomość nie była nigdy składnikiem majątkowym związanym z tą działalnością gospodarczą i nie była przez Zainteresowanego wykorzystywana w działalności gospodarczej. Nieruchomość ta została nabyta do majątku osobistego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż działki nr 164/4 i działki nr 166/11 objętych jedną księgą wieczystą będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych skoro, od końca roku, w którym dokonał nabycia nieruchomości obejmującej te działki upłynęło 5 lat, a działki te nigdy nie były przez Niego wykorzystywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

2.

Czy planowana przez Zainteresowanego sprzedaż działki nr 164/4 i działki nr 166/11 objętych jedną księgą wieczystą będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, skoro w związku z planowaną sprzedażą Wnioskodawca nie będzie występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 tej ustawy.

Tutejszy organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast zakresie podatku od towarów i usług w dniu 22 lipca 2009 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPP1/443-616/09-3/MK.

Zdaniem Wnioskodawcy - w odniesieniu do pytania pierwszego - ze względu na upływ pięcioletniego terminu liczonego od końca roku, w którym Wnioskodawca nabył do majątku osobistego wspomnianą nieruchomość, planowana przez Niego sprzedaż tej nieruchomości, i to niezależnie od tego, czy przedmiotem sprzedaży w ramach jednej transakcji będzie jedna z dwóch działek, a druga działka będzie przedmiotem innej transakcji sprzedaży, czy też w ramach jednej transakcji sprzedaży zostaną sprzedane obie działki - sprzedaż ta nie będzie stanowiła przychodu podatkowego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Planowane zbycie nieruchomości (jednej, obu lub każdej z dwóch działek z osobna) nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działki te stanowią majątek osobisty Zainteresowanego, a ich sprzedaż - w opinii Wnioskodawcy - stanowiłaby przychód podatkowy z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyby nastąpiła przed upływem pięciu lat liczonych od końca roku, w którym Zainteresowany nabył wspomnianą nieruchomość. Zdaniem Wnioskodawcy nie powstanie w stosunku do Niego zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca nabył przedmiotowe działki w 1998 r. Zainteresowany zamierza dokonać sprzedaży ww. działek.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz uregulowania prawne w zakresie sprzedaży nieruchomości, stwierdzić należy, iż przychód, który Wnioskodawca uzyska w wyniku sprzedaży przedmiotowych działek gruntu nie będzie stanowić źródła przychodu. Zatem Zainteresowany nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia ww. nieruchomości z uwagi na upływ pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl