ILPB2/415-538/13-2/TR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-538/13-2/TR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2013 r. (data wpływu: 27 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 30 stycznia 2006 r. została podpisana umowa o kredyt hipoteczny w walucie CHF na zakup lokalu mieszkalnego. Akt notarialny na zakup ww. lokalu został podpisany dnia 21 lutego 2008 r.

Za lata 2007-2011 przysługiwało Zainteresowanemu prawo odliczenia odsetek od kredytu mieszkaniowego, natomiast w roku 2012 ww. lokal mieszkalny został wynajęty. Wynajem mieszkania Wnioskodawca opodatkowuje na zasadzie ryczałtu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wynajmując lokal mieszkalny, który został zakupiony z kredytu mieszkaniowego, Zainteresowany może nadal korzystać z odliczenia od dochodu odsetek zapłaconych od zaciągniętego kredytu hipotecznego.

Zdaniem Wnioskodawcy, ma On prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej za rok 2012, czyli w okresie wynajmowania mieszkania. Ustawa nie zabrania takiej możliwości.

Od podstawy obliczenia podatku podatnik może odliczyć faktycznie poniesione wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego mu po 1 stycznia 2002 r., na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z (art. 26b ust. 1 u.p.d.o.f.):

* budową budynku mieszkalnego,

* wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej przeznaczonego na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,

* zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

* nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczeń odsetek daje zaciągnięcie kredytu m.in. na nowo budowane mieszkania, co w przypadku inwestycji Wnioskodawcy jest spełnione.

Podatnik spełnia również warunki z art. 26b ust. 2 u.p.d.o.f., o tym iż:

1.

kredyt został udzielony po 1 stycznia 2002 r. przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego, a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w art. 26b ust. 1 u.p.d.o.f.; ulga odsetkowa przysługuje również, gdy kredyt mieszkaniowy został zaciągnięty w walucie obcej. Inwestycja dotyczy lokali mieszkalnych na terytorium RP przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego;

2.

inwestycja dotyczy lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto

3.

zakończenie inwestycji nastąpiło wciągu trzech lat, od momentu zawarcia umowy na zakup lokalu do momentu podpisania aktu notarialnego.

Odliczenie stosuje się, jeżeli odsetki:

* zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu,

* nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,

* nie zostały odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Wszystkie z powyższych warunków, zostały spełnione.

Podatnik nie korzystał z odliczenia od dochodu lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe tzn. stare "ulgi budowlane".

Zdaniem Zainteresowanego, może On skorzystać z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu na zakup lokalu mieszkalnego za rok 2012.

Ustawa w art. 26b u.p.d.o.f. nie zabraniała i nie zawierała zastrzeżenia, że przeznaczenie zakupionego lokalu mieszkalnego na inne cele, niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, np. wynajem mieszkania, pozbawi Wnioskodawcę prawa do ulgi odsetkowej. Jeżeli więc Zainteresowany zaciągnął kredyt na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a po jakimś czasie decyduje się wynająć mieszkanie, to nie traci prawa do ulgi. Należy jednak pamiętać, że odsetki od kredytu nie są jednocześnie kosztem uzyskania przychodu pomniejszającym przychód z najmu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy podkreślić, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź wyłącznie na pytanie Zainteresowanego, dotyczące zachowania prawa do kontynuowania odliczeń od dochodu z tytułu wydatków ponoszonych na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na nabycie przedmiotowego mieszkania, tj. w ramachtzw. ulgi odsetkowej w sytuacji, gdy zostało ono wynajęte osobom trzecim.

Odnosząc się zatem ściśle do zadanego powyżej pytania sformułowanego przez Zainteresowanego, wskazać należy, iż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.), podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., zwany dalej "kredytem mieszkaniowym", przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie o podatku ryczałtowym w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek:

1.

od kredytu mieszkaniowego,

2.

od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,

3.

od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w pkt 1 lub 2

- do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Zasady i warunki skorzystania z ulgi na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu, wykorzystanego przez podatnika na cele mieszkaniowe zostały uregulowane w art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z przepisem art. 26b ust. 1 ww. ustawy, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, czyli osobie fizycznej mającej nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1.

budową budynku mieszkalnego, albo

2.

wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego

w takim budynku, albo

1.

zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

2.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

W kontekście sytuacji przedstawionej we wniosku i wyrażonego stanowiska Wnioskodawcy, dla określenia możliwości korzystania z "ulgi odsetkowej" w przypadku Zainteresowanego zachodzi konieczność rozstrzygnięcia tego, czy wynajem przedmiotowego lokalu mieszkalnego wpływa w jakikolwiek sposób na prawo do ulgi.

Literalne brzmienie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, żez umowy kredytu udzielonego podatnikowi musi wynikać, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych przez ustawodawcę, w szczególności zaś wymienionej w ust. 1 pkt 1-4 tego przepisu. Natomiast inwestycja ta ma mieć na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.

Ponadto, tut. Organ pragnie zaznaczyć, że przepisy ustawy podatkowej nie wskazują przesłanek, których zaistnienie powodowałoby utratę prawa do korzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi odsetkowej.

Z analizy przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż w 2006 r. Wnioskodawca podpisał umowę o kredyt hipoteczny na zakup lokalu mieszkalnego od dewelopera. Z tego tytułu w latach 2007-2008 Zainteresowany korzystał z tzw. ulgi odsetkowej, natomiast w roku 2012 lokal został wynajęty.

Reasumując, zmiana przeznaczenia przedmiotowego mieszkania poprzez jego wynajem nie powoduje utraty przysługującego Wnioskodawcy prawa do kontynuowania odliczania odsetek w ramach tzw. ulgi odsetkowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl